Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '16

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
14814
 

Kalkan Balığının erkek ve dişisi nasıl anlaşılır

Vücutları  yuvarlak, gözleri vücudun sol tarafında bulunan Sırt yüzgeci gözlerin önünden başlayan, derisi pulsuz, küçük kemiksi yumrularla, düğmelerle kaplıdır. Vücudun üst tarafı kahverengimsi renkli olup siyah ve beyaz noktalar vardır. Vücudun alt tarafı beyaz olup bir dip balığıdır. 20-30 yıl yaşayabilen bu harika lezzetli beyaz etli balık, ortalama 50-60 cm boy, 1-4 kg. ağırlıkta olabilirler.
 
Rahmetli babam söylerdi. Boyu 1 metreyi, ağırlığı 20 kilogramı bulanları ve üzerlerinde de midye olanlarını da Parakete ve Kalkan ağları ile yakaladığını söylerdi.
 
Denizlerimizin tamamında: Akdeniz'de, Ege denizinde, Marmara denizinde ve Karadeniz’de yaşasa da, günümüzde Karadeniz ve Marmara denizi dışında avlanması çok zor bir hal almıştır.
Genellikle 20-70 metre derinliklerde kumsal ve çamurlu diblerde yaşarlar. Yumurtlama dönemlerinde daha sığ sulara yönelirler.
 
Kalkan balığının erkeği her zaman daha değerlidir. Bunun sebebi ise dişi kalkanlarda bulunan havyar kesesi sebebiyledir. Aynı büyüklüklerdeki erkek ve dişi kalkandan, erkek kalkanda daha çok et bulunduğu tesbit edilmiştir. Yasal büyüklüğü minimum 40 santimetredir.
 
Peki dişi ve erkek kalkanı nasıl anlarız.
 
Bildiğiniz gibi, Kalkan balığında küçük kemiksi düğmeler bulunur. Erkek kalkanda bu düğmelerin sayısı çok fazla iken (neredeyse tüm karın bölgesi kaplıdır), dişi kalkanda ortalama 5-10 taneyi geçmez. Ayrıca, erkek kalkanın karın bölgesi, dişi kalkana göre daha etli olur.
 
kyn:nuri deniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4723
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster