Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '07

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
1062
 

Kamu kampları kapatılsın...!

Kamu kampları kapatılsın...!
 

HABER: "KAMU KAMPLARI GECELiĞi 10 YTL"

YORUM: EVET, KAMU KAMPLARI KAPANSIN VE ÖZELLEŞTiRiLSiN !!!

Ülkemizde sayıları 400 ü aşkın ve 200 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip olan Kamu Kamplarının, Ülkemiz ekonomisine ve Turizmimize kazandırılması için "ACİL" özelleştirilmesi gerekmektedir.

Cumhuriyet dönemimizde başlayan, Örneğini aldığımız benzerleri ancak eski doğu bloğu ülkelerinde kalan ve Türkiye'mizin en güzel tatil beldelerini kaplayan bu kamu kamplarında halen günlüğü 8-10 Milyon TL karşılığı konaklama+Sabah Kahvaltısı+Öğle Yemeği+Akşam yemeği servis verilmektedir. (Dikkat verilebilmektedir demedim) Bu "şanslı kişiler”in hepsi ne tasadüf! ki sadece üst düzey yöneticilerdir. Bizim ödediğimiz vergilerle tatil yapmaktadırlar. Oysa bu sistemi örnek aldığımız 250 milyonluk Rusya'daki (Eski Sovyetler Birliği) "Dacha"ların, yani kamu kamplarının sayısı Türkiye'nin 1/8'i kadardır. Üstelik bunlar bizdeki gibi aleni Tatil Köyleri değil gerçekten sağlık kampları statüsündedir. Rusya'nın en büyük petrol şirketi "Gasprom"a ait bu yerler, Rusya'nın 250 milyon nüfusu ile karşılaştırırsak yok denecek kadar azdır ve hızla özelleştirilmektedir.

Yapılan kaba hesaplara göre Türkiye’de ki bu tesislerin "arsa değerleri toplamı" 100 milyar doları geçmektedir. Peki Ne Yapılmalıdır? Kamu Kampları derhal özelleştirilmeli ve başta uluslararası otel zincirlerine satılmalıdır. Kimse "Bu vatanın bir karış toprağı satılamaz!" edebiyatı da yapmamalıdır. Alanlar bu toprakları alıp bir yerlere götürmeyeceklerdir. Sadece Bu tesisleri alıp "ateşin altına elini sokan" uluslararası otel zincirleri veya tröstler; karlılıklarını, çıkarlarını sürekli kılmak için; bugünlerde benzerlerini yaşadığımız, ne potansiyel "APO" krizlerini, ne anarşiyi, terörizmi, ne de Müslüman ülke, İnsan, Hayvan Hakları, EU dışı ülke problemleri gündeme " GETİR(T)ECEKLERDiR" Bunu yapan Mısır, Fas ve Tunus gibi yukarıdaki detaylara fazlasıyla sahip ülkeler, arkalarını bu uluslararası tröstlere dayayarak " Heyecansız" Turizm sezonları geçirmektedirler. "Kamu çalışanları n'apsın?" edebiyatı da yapılmamalı. Çünkü 4-5 milyon kamu çalışanından ziyade "çok önemli zat"ın faydalandığı bu tesislerin satışı ile Tüm kamu çalışanlarına tatil paraları, her sene seyahat acentelerinde kullanılmak üzere "Tatil Çeki" olarak verilebilir, Devlete de üstüne milyarlarca dolar kalır. En önemlisi; 200 bin yatak kapasitesi de Türk Turizmine açılır.

NOT: Kamplar 15 günlük devreler halindedir ve ortalama 3 ay açıktır. Her aileyi de ortalama 4 Kişi diye hesap edersek her devrede 200.000 yatak/4 (1 Kamu Çalışanı ve Ailesi) her devrede 50.000 Kamu çalışanı (ve onun ailesi) kampı kullanıyor. Ayda 2 devre var. Yani Ayda 100.000 Kamu çalışanı ve ailesi, 3 ayda ise 300.000 Kamu çalışanı ve ailesi bu kampları kullanıyor. Yani kullanıcılar 4-5 Milyon Kamu çalışanının % 10'u bile değil, %6-7 si. Peki biz ne diyoruz? Ucuz tatil hakkını buralarda kullanamayan (%95) işçi-memur kesiminin de tatil hakkından faydalandırılması istiyoruz. Kamu kamplarının özelleştirilmesi ile oluşacak 100 Milyar doları aşkın fon, "Tatil Çeki" olarak 4-5 Milyon "harbi" işçi-memura kullandırılsın diyoruz. Ve sadece Tursab'a bağlı seyahat acentelerince kullanılabilecek bu çekler biz Seyahat Acentelerine de milyonlarca potansiyel müşteri ve senede 1.5 Milyar dolardan fazla ciro anlamına gelir diyoruz. Ütopi mi? Bilemem... Ama hesap bu... Kısaca Kamu Kamplarını açık kalsın. Ama ÖZELLEŞTiRELiM, GÜZELLEŞTiRELiM...

Zafer Cengiz / Turizm Uzmanı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 303
Toplam yorum
: 173
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4022
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster