Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
673
 

Kandığım

Kandığım
 

Bu gece, Nesimi’nin ruhunda bir beden olmak istiyorum. Zeki Müren’den ödünç bir hüzün dolanıyor beynimin kıvrımlarında. Kibritin yanan ucunu düşünüyorum.Yıpranmış bir kilimin renkleri gibi hayat. Eskimiş şaraplardan çalıyor değerini. Unutmaya uğraştığım ne varsa, bir bayram sabahının Selimiye avlusunda, ellerimi sıkıyor tek tek… Kaybettiklerimi kutluyor.

Ayın maviye dönüşen ışığını, dün gece görebiliyorum, harcadığım ömürde ilk kez. Nesimi’nin hatırına bahşediyor gök tanrı, biliyorum.

Kim bilir kaç sonsuzdan oluşuyor sıkış tıkış kumlar. Nasıl bir yüktür bu? Kum fenerinin yanıp sönüşü hariç, yalnızlar. Dana adası haber vere vere kayboluyor. Eşek arıları çekiliyor yuvalarına. Akşamın meltemi, okşuyor çamların saçlarını. Yeni otlar, yeni tavşanları büyütmek için filizleniyor.

İki eski dost, iki yeni şizofrene dönüşüyor. Ayın ışığı dolun dolun artık. Ne gülüşlerimizi ne de göz yaşlarımızı saklıyoruz birbirimizden. O <çıplak>. Bense üşümekten korkuyorum. Çamın saçlarını okşayan rüzgar, kalbimi kırıyor, yeni tavşanlara hayat veren otlar, sekimde yeşermiyor. Ölecek sanki acından, tavşan dişli özlemlerim. Bebeğim.

Küllerime bırakıp gidiyor, Nesimi benden. Daha fazla yansam, üzülecek.Yüksek sesli şarkılara avaz veriyorum. Her nota Leyla’nın kirpiği. Nefes nefese kalıyor, alamıyorum. Ahhh… bu filmde neden oynuyorum ben? İçtiği gazozun şişesine işeyen, sarışın bir çocuk olmak varken.

Güneşin ışığıyla memnun, gidiyor mehtap. Heybeliyi anıyorum. Dana adası aniden eski yerinde. Eşek arıları meltemin ritmi. Yeşil saçlı dilberlerin sallanması için şart. Ufuk kadar mı uzakta, ağzında biberonuyla duran mutluluk.

Uyanıyorum, kendi bedenimde. Evet!... Hayatı, ölümüne sevdiğimi bir kez daha anlıyorum. Meltem, ben yaşadığım için esiyor biraz da. Otlar, ben nefes aldığım için filizleniyor. Kemiklerimi kırarcasına sarılıp diyen dostumun sesinde gülüş doluyum. Onarıyor kalbimi zaman.

Zaman… Gözleri kapalı, adil bir inatla, alıp vermeyi biliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız da bir o kadar şiirsel ve lezzetli. Nesimi'nin en sevdiğim dizelerini de patlaşayım sizle izninizle. İlki NesiBen yitirdim, ben ararım, yar benimdir kime ne/ Gah giderim öz bağıma gül dererim kime ne/ Gah giderim medreseye ders okurum Hak için/ Gah giderim medreseye dem çekerim kime ne / Kelb rakip haram diyormuş şarabın bir katresine / Saki doldur, ben içerim, günah benim kime ne/ Ben melamet gömleğini deldim, taktım eğnime/ Ar-u namus şişesini tasa çaldım, kime ne/ Ah Yezid, seccadeni al yürü mescid yoluna/ Pir esiği benim kabem kiblegahim kime ne/ Gah çıkarım gökyüzüne hükmeder kaftan kafa / Gah inerim yeryüzüne yar severim kime ne / Kelp rakip böyle diyormuş güzel sevmek pek günah/ Ben severim sevdiğimi, günah benim kime ne/ Nesimi'ye sordular, yarin ile hoş musun/ Hoş olayım, hoş olmayım, o yar benim, kime ne NESIMI Sevgilerimle.

Ayrıntıda gezinmek 
 24.05.2007 0:58
Cevap :
kibritin yanan ucunu bir ömür elinde tuttu o, aşkla... o, ölümsüz bir kahraman. teşekkürler, zenginleştirdiğin için...  24.05.2007 7:49
 

okurken hep deniz kenarında düşündüm o iki dostu, önce akşama doğru 5-7 arası (benim eşref vaktim), sonra akşam 9 gibi, ellerinde biralar, sarı sarı liralar (ehe:) denizi özledim yahu !?!

gözdeK 
 09.05.2007 10:53
Cevap :
kesinlikle müneccimsiniz:-)  09.05.2007 15:23
 

karanfil kokuyor cigaram..." Bu mudur sendeki çağrışımı bilmiyorum ama samimiydi ismin, daldım denizine...Çıkamadım.Hoşgeldin ya, (sen gelmiştin de, biz uygun değildik belki toparlanamamıştık, kimbilir)Sevgiler...

üç nokta 
 06.05.2007 21:48
Cevap :
Belki de bilinç altımdan Ahmet Arifin sofrasındaki o yeşilsoğanın tadı vurmuştur damağıma. Ama daha çok, her yeşil soğan gördüğümde ve yediğimde hayatın devam ettiğini hissederim. Öyle bir bağ var aramızda. Komik bir bağ... Aslında traji komik bir bağ. Okuduğunuz, zaman ayırdığını ve düşündüğünüz için teşekkür ediyoru. Saygımla üç nokta...  07.05.2007 10:11
 

zaman, alıp vermeyi biliyor bilmesine de biz hala aldıklarımızın değerini vermeden bilmiyoruz, öğrenemiyoruz...sonsöz; herşeye rağmen hayat güzel...

beenmaya 
 02.05.2007 16:04
Cevap :
Öğretiyor bize, yeteneğindeki tüm bilgeliği hayat. Sınfta kalmak da var bazen, bazen uzun saçlara takılmak da :-)  03.05.2007 17:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 2918
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 1466
Kayıt tarihi
: 16.09.06
 
 

Tıka basa dolu bir adam değilim. Balığı gördüysem derine inerim. Uzun süre gölgede kalamam. Okuru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster