Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
871
 

Kar Tanesi Mucizesi

Kar Tanesi Mucizesi
 

Malum, mevsim kış. Ocak ayı olmasına rağmen İstanbul’a kışın ilk karı düşmedi hala. Deniz ve Ege, dört gözle kar yağmasını bekliyor. Çocuklarım... Beklerken de bir yığın soru soruyorlar tabi. 

Kar ne zaman yağacak? Neden şimdi yağmıyor? Kar nasıl oluyor? Kardan adam nasıl yapılır? Gözleri neden kömürden, burnu neden havuçtan… Onların bitip tükenmez soruları ve doymayan merak duyguları beni de araştırma yapmaya itiyor çoğunlukla. Ah bu çocuklar! Anne-babayı; öğretmen, psikolog, filozof, bilim insanı olmaya zorluyor. Kimyager olunca tabi, bilim insanlığı kısmını seve seve üstleniyorum. Biraz da öğretmenliğin gerektirdiği sabır olsa… Felsefe ve psikolojiyi baba üstlendi bizde. Öğretmen açığımız var fena halde…

Neyse… Konumuza dönersek…Kar diyordum… Kardan, kar tanelerine kadar gidince; öğrendiklerimi çocuklarımla birlikte sizinle de paylaşayım dedim.

Çoğunuz biliyorsunuzdur. Kar taneleri birbirlerinden farklı şekillere sahip. Biri diğerine benzemiyor. Bu müthiş buz kristalleri yere düşene kadar havadaki her değişken parametreye göre simetrik bir şekilde dallanıp, kompleksleşiyor. Sıcaklık, nem oranı ve diğer bütün hava koşulları bu incecik buz kristallerinin şekillerini ve karmaşık ya da basit olmalarını etkiliyor. Ve tabi birbirlerinden farklı olmalarını sağlıyor. Ama dikkat! Kar taneleri her durumda altıgen ve simetrik… Bu mucizevi!

''Peki bu görüntü nasıl oluşuyor acaba?'' diye derinlemesine araştırma yaptığımda gördüm ki; suyun molekül yapısı ve su mekülleri arasındaki bağlar bu mucizevi dizilişte etkili rol üstleniyor. Çok fazla detaya girmeyeceğim. Kimya dersi gibi olmasın :) 


Konuyla ilgili çok fazla bilimsel araştırma yapılmış. Hatta bir bilim insanı, laboratuvar ortamında yapay buz kristali yani kar tanesi elde etmeyi başarmış.

Başka bir bilim insanı, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde fizik profesörü olan Kenneth G. Libbrecht, kendini tamamen bu mucizeyi gözlemlemeye ve paylaşmaya adamış.  

http://www.snowcrystals.com  sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Görüntüler muhteşem. Bilim ve sanatın dansını kaçırmayın derim. 

Bu arada, çocukların merakı deyip geçmemek gerekiyormuş bir kez daha anladım. İnsana ne kapılar açıyor görüyorsunuz :) 

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuklar harika hele şimdikiler müthiş ne güzel :) karlar düşer şarkısı aklıma geldi nereden nereye işte ben :)) sevgimle CanGülCanım :)

Tülay EKER 
 16.01.2018 18:28
Cevap :
Çocuklar gerçekten beni şaşırtıyorlar:) Sorularının çoğuna cevap vermekte zorlanıyorum.Küçük filozoflarım benim:) O şarkı güzel gider fonda hani... Sevgimle canım benim.  17.01.2018 16:32
 

Doğanın bir mucizesi adeta o beyaz yumuşaklık.En ilginci de: Sizin de belirtiğiniz gibi hiçbir kar tanesinin bir diğerine benzemeyişidir.Yakında yağar da çocuklarınız sevinir inşallah...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 16.01.2018 17:20
Cevap :
Kar hem güzel, hem eğlenceli, hem mucizevi bi şey... Tabi çileye dönüştüğü zamanlarda da oldukça zorlayıcı. Her yağışında mutluluklar getirsin dilerim. Çocuklar bekliyorlar bakalım :) Ama kesin çok sevinirler... Selamlar, saygılar Abbas Bey.  17.01.2018 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 341
Kayıt tarihi
: 30.01.09
 
 

Adana'da doğdum. Havasının ve insanının sıcaklığı ile ünlü bu kentte çocukluğumu büyüttüm. Üniver..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster