Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1409
 

Kargalar oğlumun başına pike yapınca

Kargalar oğlumun başına pike yapınca
 

Kargalara dair son zamanlardaki haberler ve yazılar çoğumuzun dikkatini çekiyor. Genelde pek sevimli bulunmayan bu canlıların aslında o kadarda sevimsiz olmadıklarını ve çok zeki kuşlar olduklarını öğreniyoruz. Kargalar yaşadığım evin bahçesinde bolca varlar. Ne sesleri beni rahatsız eder nede görünüşlari hatta sevimli olduklarını bile rahatlıkla söyleyebilirim. Oğlum, henüz konuşmaya başlamadan önce camın önüne çıkıp gak gak diye bağırırdı. Biz önceleri anlam veremezdik sonrasında kargaları gördüğünde onları taklit ettiğini farkettik ne çok güldük halimize, küçücük oğlum kargaları tanıyor ama biz anlamak için epey zaman harcamıştık. Geçenlerde kargaların saldırmalarıyla ilgili haber ve yazıları okurken önyargılarımızın ne kadar ileriye gitmiş olduğunu buna rağmen bu önyargılardan sıyrılmakta olduğumuzu görmek çelişkili duygular yaşatıyor insana. (einstain; önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur demiş) Bu yazıların üstüne birde geçen gün yine evin bahçesinde gezinirken birden önümüzde koşturan oğluma iki karga pike yaptı. Çığlık çığlığa tepesinden ama dokunmadan uçmaya başladılar biz koştururken ona doğru, kargalar havalandı.

Oğlumun yanına geldiğimizde yerde uçamayn bir karga vardı, oğlum o alanı geçmişti ve kargalar oğluma dokunmadan uçmuşlardı. Bize ise hiç saldırma gereği bile duymadılar. Biliyorlardı ki beiz o yaralı kargaya zarar vermeyecektik. İçimden alıp yaralı kargayı tedavi etirmek arzusu olsada korkup kaçacağını bildiğimden geçip gittik yanından. Biz insanla saldırganlığın ruhumuzdaki açtığı derin yaraladan olacak tüm canlıları saldırgan belleriz. oysa hiçbir canlı (insan hariç) beslenme ve korunma (savunma) amacı dışında asla diğer canlılara saldırmıyor. Mesleğimden ötürü çokça arazi gezdiğimden o kadar çok yılanın yanından geçip gittimki farkında bile olmadım çoğu zaman. Ne zaman farkına varsa insanlar o zaman bizle yılanlara saldırdık, ve kaçacak delik aradı yılanlar. Ki yılanlar saldırgan ve tehlikeli bulunur. Ben asla ehdit oluşturmadığımdan yanından geçip gittiğim ve sonradan farketiğim onca yılan bana dokunmamıştı. İnsanoğlu hayatı sanırım yeniden öğrenmek zorunda. Doğadaki tek felaket yaratıcısı olarak. Kargalardan ve yılanlardan yaşamı öğrenerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yere düşen bir yavru için bütün bir sürü seferber oluyor ve o "gak gak" larıyla korkunç koruyorlar yavruyu. "Şehitlermiz" olmaya devam ediyorken, toplum olarak bir "karga" kadar da mı olamadık diye düşündüm...

derinmavi.. 
 27.07.2007 10:58
Cevap :
insan kanı sudan ucuz ülkemde. sevgiler.  29.07.2007 15:23
 

Haklisiniz hayvanlar konusunda yazdiklarinizda. Insanlar hayvanlasirken hayvanlar ise kendilerine ceki duzen verip, toplumun icine karisiyorlar. Birbiri ile dusman bildigimiz hayvanlari yanyana gordugumuz zaman sasirip kaliyoruz. Birbirinden farkli ozelliklere sahip hayvanlar kaynasiyorda politika ile ilgilenen sahislar bir turlu bir araya gelemiyorlar. Bunda bir gariplik olsa gerek.

İsmail Keles 
 02.07.2007 18:46
Cevap :
espiri dolu katkınıza yürekten teşekkürler. sevgiler.  02.07.2007 18:59
 

Bu pazar sabahı yazınızı büyük bir keyifle okudum.Muhakkak siz de benim gibi Bursa'da sabahın erken saatlerinde kargaların toplu halde uçtuklarını görmüşsünüzdür.Bu konuda bilimsel olmasa da bazı rivayetler var. Bunlardan birisi: kargaların erken saatte Bursa'nın dini ve tarihi öneme sahip mekanlarını ziyaret etme amaçlı olduğu söylenir.Bu iddia biraz uçuk olsa da her rivayette biraz gerçek payı olabileceğini düşünmeden geçemiyorum. Alacahırka,pınarbaşı,emirsultan mezarlığı cıvarında oturanlar kargalarla daha sık karşılaşırlar.Eskiden Uludağ'da'' kestane kargası''denilen bir kuş cinsi yaşardı.Bunların rengi bildiğimiz kargadan farklıydı. Kanat renkleri kızılımtırak olurdu. Biz renklerine bakarak kestane kargasını diğer kargadan ayırırdık. Son yıllarda o kuşları göremiyorum. Galiba o türünde neslini kuruttuk. Yensin yenmesin zevk için uçara-kaçara tüfek atıldığına şahit olurdum. İnsan oğlu o kadar zalim ki dağ başında yaşayan biçare yaratıklara bile zulmü reva görebiliyor.Selamlar.

Ümit İpekçeker 
 01.07.2007 9:16
Cevap :
evet haklısınız doğaya karşı o kadar acımasız ki insanoğlu. gerçi su olmazsa, böcekler olmazsa yazı dizim de hava olmazsa, kuşlar olmazsa ve serinin sonunda insan olmazsa diye planladığım yazılar var. insan olmazsa hayatın diğer canlılar için daha kolay olacağını biliyorum. sevgiler.  01.07.2007 21:52
 

Bu kargalar gerçekten çok ilginç..Bu kuşların 200 yıl yaşadığını biliyormusunuz???

Ramazan Serdar 
 30.06.2007 14:55
Cevap :
katkınız için teşekkürler. sevgiler.  30.06.2007 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2669
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster