Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diyetisyen Şengül Üre

http://blog.milliyet.com.tr/diyetinfo

19 Haziran '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
116
 

Karın yağlarından 15 adımda kurtulun

Genetik yapımızın belirlediği yağlanma bölgeleri her bir bireyde farklılıklar gösterse de günümüzde yaşanan en büyük yağlanma sorunun karın bölgesinde ortaya çıkan yağlanma olduğu görülmektedir. Beslenme hataları, batı tipi beslenme eğilimi, hareketsizlik, probiyotikten fakir beslenme, bağırsak hareketlerindeki yavaşlık vb sorunlar yağlanma ve karındaki şişkinlikle ortaya çıkan sorunları arttırmaktadır.    

Karın bölgesinde yağlanma kadın erkek ve çocukluk çağında bir çok bireyin yaşadığı estetik gibi görünse de sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hele yaz aylarının gelmesi bu sorunun psikolojik baskı  ile artmaktadır. Bir çok çözüm yolu aranır mucizelere inanılır ama bir arpa boyu yol ancak alınabilir yada alınamaz. Bizler için sağlığı tehdit eden karın bölgesi yağlanması tabiî ki sadece estetik sorun değil önemli bir sağlık sorunudur. Bugün bel çevresi kadınlar da 88 cm ve altı, erkeklerde 94 cm ve altı olması için yapılan uygulamalar sağlığa değer katmak adına en anlamlı uygulamalar olmaktadır. Diyabet kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması vb sağlık sorunları karın bölgesi yağlanması ve bel çevresindeki genişleme ile ilişkilendirilmektedir. Karın yağları sizin için sağlık sorunu olup olmadığını tespit etmek için mutlaka yol arkadaşlarınızı ve destek alacağınız adresler iyi seçin. Sizin için egzersizin yaşam boyu sürdürülebilir olması çok önemlidir.

Sıklıkla karşılaştığımız sorular

-Neden Karın bölgesi yada göbek çok hızlı yağlanıyor ?

- Neden alınan 500 gr 1000 gr arası neden hemen karına yerleşiyor  ?   

Genetik yapımız etkin olarak yağlanma bölgelerimizi belirler. Ancak beslenme hataları, az  hareket, egzersizden yoksun bir yaşam  biçimi bu sorunu giderek arttırmaktadır. Menapoz dönemi, hamilelik sonrası ,ergenlik çağı, hareketsiz  iş yaşantısı masa başı çalışma, çeşitli ilaçların kullanıldığı vb dönemlerde karın bölgesinde yağlanma hızı artmaktadır.

 KARIN YAĞLARINDAN   KURTULMAK İÇİN

1- Kalkar kalkmaz 1 bardak su için

2- Kalktığınız ilk yarım saat içinde mümkünse kahvaltı yapmaya çalışın.

3-Her gün 3 ana 2-3 ara öğün tüketin. Bu şekilde artan metabolik hızınız yiyeceklerin termik etkisi ile birlikte yağ yakmanızı hızlandıracaktır.

4- Her gün 45 dk orta aktivitede yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin.

5- Rafine karbonhidratlardan ( Beyaz ekmek , tatlılar çikolata, pasta, pastane mamülleri ) mümkün olduğu kadar uzak durun

6-Paketlenmiş ürünleri kremalı ürünler kremalı aromalı kahveler vb tüketimine dikkat edin
7-İhtiyacınızdan fazla meyve tüketmeyin
8- Asitli içecekler, soğuk şekerli çaylar alkollü içecekler kokteyller vb yerine su için.
9-Karın kaslarını  çalıştırabileceğiniz doğru egzersizler yapamaya çalışın
 
10.  Ekmeği hayatınızdan çıkartmayın. Kısacası ihtiyacınız kadar ekmeği öğünlere pay ederek tam buğday veya çavdar olmak kaydıyla tüketin.

11- Probiyotik ve prebiyotik içeriği zengin beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Bağırsak hareketleriniz düzenli ise bağırsakta bulunan dost bakteriler size Enerji harcaması konusunda destek olacaktır.

12-Yavas ve iyi çiğnemeyi alışkanlık haline getirin

13- Harekete geçip kilodan ve yağdan vazgeçin. Özellikle yürüyüş karın bölgesinde biriken yağların yakılmasında en büyük destekçiniz olacaktır. Unutmayın her adımla göbek ile ayak bileği arasında ( vücudumuzun kaslarının %80 i bulunur ) bulunan kaslar ile yağ yakma kapasitemizi en iyi şekilde kullanmış olursunuz.

14- Yağlanma hızınızı arttıran yemek yeme alışkanlığınızı değiştirin. Tepside yemek, tv ve bilgisayar karşısında yemek yeme çok hızla yağlanma sebebiniz olabilir. Özelllikle farkında olmadan beslenme doyma merkezinizi olumsuz etkileyeceği için hızlı yenen yemekler arkasından daha fazla atıştırma isteğine neden olur.

15 –Hergün 2,5-3.5 lt su içmeyi ihmal etmeyin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

1991 Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Diyetinfo-Diyetisyen Şengül Üre. Sağlıklı beslenme ile zayıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster