Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1305
 

Karl Marx'ı anlamak

Karl Marx'ı anlamak
 

olcaykiykac.blogspot.com


Dünyanın en büyük düşünürü ve günümüz sistemin en büyük eleştirmeni diyebileceğimiz sermayenin en nefret ettiği insan proletaryalar için ise geçmişte yaşamış bir idol. Onun izinden kimler gitmedi ki! Deniz Gezmiş, Ernesto Che Guevara ve bir çok lider onu takip etti Çin'den Rusya'ya her yerde fikirleri saygı gördü. Günümüz dünyasına bıraktığı söylediği sözleri bu bloğumda yer vermek istedim.

1- Cehalet, ayrıcalıklı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır.
 
2- Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
 
3- Kapitalist üretimin en büyük engeli, sermayenin ta kendisidir.
 
4- Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.
 
5- Körlük ile görme engelli olmak arasında ince bir fark vardır. Görme engelliler bedensel bir problem yüzünden göremezler; körler ise zihinsel bir problem yüzünden göremezler. Resimdeki küçük burjuvazilerin problemlerinin bedensel mi, zihinsel mi olduğuna ise siz karar verin.
 
6- İşe fiilen başlar başlamaz, artık, emeği onun olmaktan çıkmıştır ve bunun için de bu emeğin şimdi işçi tarafından satılması sözkonusu olamaz.
 
7- Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.
 
8- Dünyanın bütün işçileri, birleşin! Zincirlerinizden başka kaybedeceğiniz birşeyiniz yok!
 
10- Anlatılan senin hikayendir.
 
11- Toplumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım.
 
12- Yoksulluğu azaltmadan zenginliği arttıran ve suç işleme bakımından, sayılardan daha hızlı artış gösteren bir toplumsal sistemin özünde çürümüş birşeylerin olması gerekir.
 
 
 
 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üretim araçlarının özel mülkiyetten çıkarılıp siyasetçi-bürokrat yönetimine vermesi,kapitalizmin bir başka çeşidini toplumun önüne koyuyor gibi görünüyor. Aynı zamanda ekonominin hantallaşması sonucunuda doğuruyor. Marksizm henüz bu noktada zihinleri berraklaştıracak alternatifler geliştirmedi. Sadece insanlar arasındaki eşitsizliği kaynağına yanıt verip, bu eşitsizliği gidermenin yöntemini gösterdi. Sonuç iyi mi olur? Yaşamak lazım. Belki de bu günkü teknoloji henüz marksizmin uygulanması için yeterli bir noktada değil. İnsanlık, İnsan emeğinin hemen hemen en asgari seviyeye çekildiği, üretimin azamileşmesi ve kâr olgusunun anlamını yitirmesi noktasına geldiğinde belki de marksizm işte o zaman hayata gerçek anlamda geçecektir.

Yıldız Nihat 
 26.12.2012 12:35
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürler.  27.12.2012 15:46
 

Matilla sosyalizmin bittiğini ifade etmektedir. En nihayetinde reel sosyalizm kapitalizm karşısında mağlup olmuştur. İki kere iki dört eder deyip kestirip atmayacağım. Gerçekten çöken sosyalizm miydi, yoksa tekelci devlet kapitalizmi mi çökmüştü ki bu vaziyet halen tartışılır. Ben bahsi geçen ülkelerde tekelci devlet kapitalizminin hüküm sürdüğünü düşünenlerdenim. Buna karşın kapitalizm hiç mi iflas etmedi? Dünyanın haritası üzerinde şöyle basit bir göz gezintisi yapsak, kapitalist ülkelerin vaziyetini daha iyi gözlemleriz diye düşünüyorum. Dünya savaşları, açlık, yoksulluk, ekonomik krizler ve dünyayı yöneten hepi topu üçüyüz beşyüz tane çokuluslu şirketler. Belki Matilla bu doğanın gereğidir diyebilir. Ama iyiliği güzelliği hayal etmek hiç de kötü bir şey değildir. Tabi Matilla'nın yaklaşımını da önemsiyorum. Belki de Marksizmin çözemediği temel sorunlardan birisine dikkat çekmiş.Devamla

Yıldız Nihat 
 26.12.2012 12:31
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürler.  27.12.2012 15:47
 

Sn Matillanın bloğunuza yaptığı yorum üzerine her ne kadar blog sizin olsa da, Marksizim evrensel bir yapıya sahip olduğu için yanıt verme gereği hissediyorum. Marx bir avuç sakaldan ibaret olmadığı gibi üretim araçlarının bürokratlar tarafından yönetilmesinden de ibaret değildir. Marksizimde sosyal devlet ve adalet vardır. Sosyalist bloğun çökme nedenlerinden biri de getirdiği sosyal adalet değil, bürakratik kaleler dönüşme halidir. Oysa yeryüzünde çöken bir çok kapitalist ülke vardır. Hem de çok daha fazlasıyla. Demokratik sosyalizm, yani eğitim sorunu çözülmüş insanoğlunun kendi kendini yönetip, ürettiğini de kardşçe bölüşmesinden ibarettir. Marx'ın da hayali budur. Çöken sosyalizm evrim sürecinde kendini yenileyerek, eksiklerini gidererek önümğüzdeki on yıllarda tekrar yeşerecektir. Avrupanın içine gidiği ekonomik kaos bize bu ipuçlarını sunuyor. ABD ekonomisindeki geriye gidiş de aynı şekilde... Dostlukla...

yeşilsoğan 
 25.12.2012 16:00
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürler.  26.12.2012 11:22
 

Üstadı anlamak adına küçük bir adım olsa da yazdıklarınız... Emin olun ki insaoğlu için büyük bir adım:-) Dostlukla...

yeşilsoğan 
 25.12.2012 12:19
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürler.  25.12.2012 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 5684
Kayıt tarihi
: 27.06.11
 
 

Manisa/ Soma Doğumluyum. Her ne kadar yazılar yazmayı bunları da paylaşmayı sevsem de bir gün yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster