Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
476
 

Kartalın yeniden doğuşu

Kartalın yeniden doğuşu
 

BEN DÖNEN BİR DERVİŞİMM.....


Hayatın zor dönemeçleri vardır. Daha da doğrusu, hayatın zor “an”ları vardır. Bu zor anlarda her insan gücüne, yeteneğine, iç ateşine uygun kararlar verir. Öylesine kararlar verir ki insanoğlu, verdiği bu kararla ya kendini öldürür, ya da eskilerde bıraktığından daha büyük canlılıkla ayağa kaldırır. Yani, bir anlamda “yeniden doğar.”

Zordur karar vermek… Hatta bazen kararsız kalmak da bir karar oluverir…

Bittiğini, tükendiğini anladığın anda iki seçeneğin vardır: Ya ölecek yok olacaksın; ya da eteklerindeki tüm taşları atmakla kalmayıp; her şeyden ( değerli saydığın, senden koparılması zor) her değerinden sıyrılarak/soyunarak yalın ayak, ateşler içine koşacaksın…

İşte öylesi anlarda, içinizdeki sesin size söylediği şey şudur:

“Öyle de böyle de yanacağım. Biri durduğum yerde (çabasız, belki de onursuzca), diğeri ise koşarken… Koşarken yanışta, sonuç yine yanmak, kavrulmak, bitmek olsa da ( ki sonucun beklenenin dışında binlerce türevi olabilir!) bu yanışın diğerinden tek farkı şudur:

ONURLU VE BİLİNÇLİ KOŞMUŞSUNDUR…

Ne için tükendiğini, bittiğini bırakın tüm dünyaya haykırmak; yıllar yılı aynı mekanı paylaştığı insanlara bile anlatamayarak “yok oluş” a , ”son” a razı olmak ve bu sona gelmek mi; yolun sonunda bitse, tükense bile ( böylesi bir tükenişin farkında olunuşuyla beraber) “ne için”, ”nereye giderken”, ”nasıl” yandığını koşusuyla gösterebilmek mi? Belki de, ”an”ları yaşarken yaptığımız “tercih; “şimdi”yi oluştururken karşımıza çıkan yol ayrımından birini bilerek, irademizle SEÇMEK; “bu ayrımın cevabı”dır.

Hayatta, zor olan da zaten, bu tercihleri yapma ve hayata geçirme cüretini yakalamaktır. Seçimlerimiz bir yönüyle yaşam kalitemiz; bir yönüyle insanlık payemiz/ derecemizdir.

Tercih edilen yol ne olursa olsun; FİNAL her zaman bilinir. Daha doğrusu içimizdeki ses, bize taaa yolun başında finalin sesini, kokusunu, rengini sezdirir. Önemli olan, finali korku içinde sezerek beklenti halinde yaşamak veya anlamsızca içinde yaşatmak değil; “BİR FİNAL”E cesaretle, haykırarak ve göz göre göre, yürekli koşmaktır. Yerinizde ölümü beklemeden bir koşuya başlamak ve koşunun/yolun menzilinde bir hedef aramak, bir SON değildir: BİR FİNALDİR. Son, bitiş ve yok oluştur. Final; sizi büyütecek, anlamlı kılacak “an”ı yakalamak / tutmak / kavramaktır. Koşunun finalinde “evet, o an” dediğiniz an, yok oluş değil; tam aksine VAR OLUŞ, AYDINLANMA VE ZENGİNLİKTİR. Yolunuz bir finale kavuşmuşsa; herhalde, hayatı, ”an”ları “anlamlı yaşamak”, ”cesur ve onurlu yaşamak” buna denir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

usul usul akan bir akarsu insansa "üstüne konmuş" bir kuş gibidir, eğer usul usul keyfine varılmak istenirse "verir" eğer suyun akışına müdahil olunmak istenirse "savurur" kuş akarsuya ne kadar hükmedebilirse, insanda yaşam o kadar, usul uslu gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 16.04.2010 21:36
Cevap :
Yaşam bir nehir, can bir kuştur.Saygılarımla...  17.04.2010 7:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 901
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 733
Kayıt tarihi
: 21.07.09
 
 

“Yazı yazmak” bir Yürek Yolculuğudur. Okumak ve yazmak bana Edebiyat alanının kapılarını açtı… Ed..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster