Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
558
 

Kelebekler ağlamaz mı? Onlar, yürekleri ile görürler ve yürekleri ile severler. Ya siz?

Kelebekler ağlamaz mı? Onlar, yürekleri ile görürler ve yürekleri ile severler. Ya siz?
 

         Bir kelebek, bir gül ile dostluk kurmuş. Ne söyleşiyorlar dersiniz? Kelebek, gülün kalbine kadar sokulmuş, kıpırdamadan duruyor. Ara sıra, rüzgârın salıncağında, birlikte sallandıkları da oluyor. Sanki, yalnız başınalar.

         Gül’ün, kanayan tenini göstererek, kelebeğe bir şeyler fısıldadığını görüyoruz: " Okşa beni, Ellerin, gözlerin ve yüreğin  ile”  diyor sanki.

         Kelebek şu saatler kısacık ömründe vuslata ererken, son demlerini yaşadığını bilebilir mi? Şayet  bilseydi eğer, davranışları, daha daha nasıl olurdu? Ne dersiniz? Çiçeğini koklayarak canına can katma telâşı ile kelebeğimizin, bu son demlerinde "Yaşayamadıklarının’’ acısını çıkarıyor olamaz mı?
İnsanlarımız, vücutlarına kelebek resmi yaptırırlar dövme olarak. Omuz başlarında, boynun her iki yanlarına. Böylesi insanlar her halde  sessizliğin, dinginliğin o derinliklerin gizeminde, sessizlik buluyor olmalılar. Üstelik, kelebeğin bir güne sığabilen kısa ömürlü olduklarını bilmelerine rağmen. İnsanoğlu, bel ki de durumdan vazife çıkarıp, “ Ben yaşadığım müddetçe, kelebeğim yaşasın” diye mi geçiriyordur içinden acaba,  dövmelerine baka baka.Ne dersiniz?


 

         Evet. Kelebekler de insanoğlu gibi yeniden dünyaya gelirler mi acaba? Başka kılıkta, başka isimde.  haliyle aynı çiçeği bulabilecek mi?  Yaptığı aşk serenatlarını da hatırlayabilecek mi?

         Kelebekler ağlamaz!.. Onların kanat çırpmaları ses vermez! Onlar, yürekleri ile görürler. Gözyaşları saklıdır, ağlayamazlar. Geceleyin bir bulut ağlasa sessizce, onun da gönlü bulut bulut olur. Bulutlaşır. Ama, ağlayamaz. Kelebeğimizin sevgili gülü, biliyor durumu. Kalbini açmış sonuna kadar. Hayat veriyor kelebeğine ayrıca.

         Yeni yeni kelebekler oluşacak. Kim bilir nerede, ne zaman, nasıl? Yeni yeni güller açacak:  ‘Nerelerde kimler için?  Kalplerde yeni yeni sevdalar olacak: ‘’Katıksız’’ ... Birlikte toprağa düşecekler her seferinde

        Doğacaklar… Yaşayacaklar... Ölecekler!...Tıpkı, insanoğlu gibi!...

“Ey sen kelebek,
Son defa tut bir dilek
Yarım kalan  günlüğüne
Sevdanı da ekleyerek,
Bakınıver etrafına
Son bir defa


Kelebekler ağlamaz
Onların kanatları ses vermez
Onlar, yürekleri ile görürler,
Ve yürekleri ile severler
Gözyaşları saklıdır
Dışarı vurmazlar
Hüsranları, halka halka
Vurmuştur kanatlarına
Geceleyin bir bulut ağlasa
Onların da gönülleri bulutlanır
Oysa ağlayamazlar

Kelebekler
Bir dahaki sefere
Aynı kılıkta, aynı renklerle
Gelirler miydi geriye
Günübirlik doğanlar
Günübirlik yaşayacak
Günü bitiremeden
Toprağa  düşecekler
Ya sevdaları, ya sevdaları..”
 

          “ Kelebekler Ağlamaz mı?” adlı bu şiir, aynı zamanda kitabımın da adı oldu. Evvelki yıllar İranlı keman sanatçısı Farid Farjad isimli keman virtüözünü, Çeşme’de dinlemiştim. “ Kelebekler de Ağlar” parçasını çalmış,çok da etkilenmiştim. Kemanını ağlatmıştı o gece. İranlının eseri link’te. Tıklarsanız dinlersiniz.

         İşte…Kelebeklerin hayatını dinleye dinleye, müziğini dinleye dinleye bu kitap doğdu. Hiç de şiir kitabım yoktu.  Taşlamalar da koydum içine.

         Hayat zaten bir taşlama değil mi? Gelin taşlayalım, elbirliği ile.

         Ört ki, ölem

N  O  T :  Aşağıdaki, linki tıklarsanız, müziğini dinleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=HaYusN0WJqA 

 

 

 

 

 

EGE ' NİN TANINMIŞ SİTESİ MUĞLA ŞEHİR'İN  SAYFALARINDA, BİZİM ŞİİR KİTABI  BÖYLE TANITILDI AYNI GÜN. (RESİMLER YUKARIDA VE AŞAĞIDAKİ)

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet Blog'da 1400 den fazla yazınız var üstadım. Şiir kategorisinde ise 12 şiir paylaşmışsınız. Yazıdaki ustalığınızı biliyorduk, ama şiir konusunda da aynı şekilde duayen olduğunuzu öğrendik. Yeni kitabınızın hayırlı olmasını diliyorum. Kelebekler çok güzeldir ama, ne yazık ki ömürleri kısadır. Size sağlıklı bir ömür diliyorum. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 15.01.2016 23:22
Cevap :
Sevgiili Işık, Durup durup, sökün etmekle şaşırtıyorsunuz. Size zaten gıpta ediyorum.Sizin teşhisiniz gibi, blog yazıları okumuyorum.Bu yüzden de kimseden yorum beklemiyorum haliyle. Blogtan yazı okumamamın sebepleri değişik.Bir kere lay lay lom' yazılarınına bu sitede vize verildiği için,kırgınım. Önceleri kızgındım. Şimdi güceniğim. Zira laylonculara hoşgörü zihniyeti var. "Onun da kalemi var, yazmak önemli. Yazıyor işte" ziniyeti hakim.Biz ulusal basından geldik. Kabul edemiyorum.Böylesi bir kıstası. Geldiğim yerlerde laylaylom'culuk barınamazdı zaten. Kapı önüne konurdu ossaat. Sevgili dost.Devamlı yazıyor ve HİT' lerde istisnasız aylarca ön saflardasınız.Bununla ben de sizin adınıza gurur duyuyrumç. Siz, her şeye layıksınız. Şiir işine gelince. Beni Atilla İlhan yetiştirdi. Onun adına şiir yarışmalarına katılmam için bir kitabım olmalıydı.Ikınıp sıkınıp 45 şiirimi buldum nihayet.Hiciv ve taşlamalara da yer verdim. İyi bir takipçisiniz. Sevgiler sunarım. Teşekkür ederim.  16.01.2016 0:23
 

Eseri de dinledim. Gerçekten sanatçı kemanını ağlatmış, çok duygusaldı çok beğendim.. Yazınızı okumaktan büyük keyif aldım. Kelebek ve gülün dostluğunu ne güzel anlatmışsınız ve beraberinde aşka ama hakiki aşka olan değer vermeleriniz hatta saygıyla yaklaşımınız harikaydı.. Şiiriniz yine sürükleyici ve etkileyiciydi. Ne demeliyim daha, her bakımdan muhteşem bir eserin tanıtımı bundan daha güzel yapılamazdı. Tebrik ediyorum yine kitabınız için ve saygılar sunuyorum efendim..

Nermin Ayduran 
 14.01.2016 23:51
Cevap :
Evet iyi yorumlamşsınız. Kelebek ve dostluk kurduğu gül... İkisine de aynı duyarlılıkla yaklaşınca, kelebeğin aşkı daha ağır basıyor. Yazınızda hayran olduğum husus, link'i tıklatarak müziği ile dinleyerek kelebeğin aşkına ve gülün aşkına tercüman olmanız, eminim ki gülün gözlerinden yaşların süzülmesine sebep oldunuz. Ben de böyle hissediyorum. Kemancı tanınmış bir zat. Şahsen dinledim. Kemanını, ağlatıyor hakikaten. Çeşmedeydi ve çok kalabalıktı. Kitap, hafta içinde çıkacak P.tesinden sonra Perçembeyi bulur. İlginizle kelebeği ve gülü sıcak tutmuşsunuz. Gönlünüzün sıcaklığını vermişsiniz onlara. Onlar sizi unutmayacaktır, emin olun. Bu güzel yoruma şapka çıkardığım için, ben de bundan dolayı siz okuyucumu unutmayacağım. Emin olabilirsinz. Saygı sevgi ve teşekkürlerimle efendim.  15.01.2016 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster