Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
24134
 

Kemik erimesinden koruyan 6 etkili yöntem

Kemik erimesinden koruyan 6 etkili yöntem
 

Kemik erimesinin (osteoporoz) yaygınlaştığı günümüzde, her 4 kadından ve her 8 erkekten biri bu hastalıkla mücadele ediyor.

Özellikle menopoz sonrasında kadınların daha çok risk altında olduğunu belirten Prof. Dr. Özgür Çetik, yanlış yaşam alışkanlıklarının osteoporoz riskini artırdığını anlatıyor ve hastalığın belirtileri ile ilgili şu bilgileri veriyor.

Peki, kemik erimesinden korunmanın yolları neler?

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle bilgiler veren  Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik, “Osteoporozu bulunan hastalarda basit düşmelerde bile omurga, kalça ve el bileği kemik kırıkları çok sık görülmektedir.

Omurgada kırık oluşur ise kamburlaşma ve boy kısalığı ortaya çıkar. Oluşan deformite ve ağrı hayat kalitesini düşürür.

Omurga kırıklı hasta akut dönemde ortopedi polikliniklerine şiddetli bel ve sırt ağrısı ile gelirken, geç dönemde ise; kronik bel ağrısı, uyku bozukluğu, nefes darlığı, hazımsızlık, anksiyete hatta depresyon ile gelebilir” diyor.

Kalça kırığının cerrahi tedavi gerektirdiğini, ölüm riskinin ise cerrahi tedaviye rağmen ilk yıl yüzde 20-33 arasında değiştiğini belirten Prof. Dr. Özgür Çetik, kemik erimesinden korunmanın 6 etkili yolunu anlatarak, önemli uyarılar ve önerilerde bulunuyor.

Hareketsiz yaşam tarzının davetiye çıkardığı ciddi sorunlardan biri kemik erimesi yani osteoporoz!

Oysa özellikle genç yaşlardan itibaren düzenli egzersiz yapma alışkanlığı edinmek, her gün düzenli olarak en az yarım saat tempolu yürümek kemik kaybına karşı son derece önemli rol oynuyor.

Bu konuda değişik görüşler olsa da, yine de yürümek gerekiyor. Örneğin Canan Karatay 20 dakika yürümeli ve kendi tempomuzda diyor.)

Süt, yoğurt, kefir gibi kalsiyumdan zengin besinleri ihmal etmemek, düzenli olarak yeterince tüketmeye özen göstermek kemik erimesine karşı büyük fayda sağlıyor.

Kefirin tek başına bile osteoporozu önlediğine dair bilimsel yayınlar mevcut.

Kalsiyum alınması kemik yıkımını azaltırken, D vitamini de kalsiyumun emilimini artırıyor ve osteoporoza karşı koruyor.

Özellikle Mayıs-Kasım ayları arasında saat 10:00-17:00 arası dönemde 15 dakika güneşte kalmak D vitamini yapımını sağlayarak osteoporozu önlemede etkili.

Alınan D vitamininin aktifleşmesi için vücudun güneş görmesi gerekiyor. Evde pencerenizi açarak fırsat buldukça güneş ışınlarından faydalanmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Pencerenin ardından gelen güneşin faydası olmadığından doğrudan temas önemli!

Gerçi bizim buralarda kışın bile güneşten yararlanmak olası.

Osteoporozda risk faktörleri arasında alkol ve sigara önemli yer tutuyor. Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak çok önemli!

Özellikle sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalarak pasif içici olmak kemik kaybını artırıyor. Ancak osteoporoz başlangıçta sinsi seyrettiğinden, kemiklerde kırıklar meydana gelinceye dek hiçbir belirti vermeyebiliyor.

Gazlı ve kafeinli içecekler ile aşırı tuz tüketimi de osteoporoza davetiye çıkarıyor. Kafein kalsiyum emilimini azaltarak kemik kaybına yol açtığından, kahve ve çayda aşırıya kaçmamak, gazlı içeceklerden kaçınmak gerekiyor.

Aşırı tuz da vücutta kalsiyum kaybına, dolayısıyla kemik kaybına neden olduğundan günde 6 gramdan fazla tuz tüketmemek gerekiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik “Protein kemikler için fayda sağlarken, aşırı protein tüketimi kemiklerde güç kaybına yol açtığından yüksek proteinli gıdalardan kaçınılmalıdır. Mevsim sebze ve meyvelerinin yeterince tüketilmesi ve su içmeye özen gösterilmesi gereklidir” diyor.

Herkese sağlıklı günler dileğiyle…

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2749
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster