Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '10

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
3477
 

KERBELA

KERBELA
 

D.T. "Kerbela" Oyunundan


"Kerbela”, İslamiyetin kuruluşunda var olan demokratik öğelerin yok edilmesine, Hilafetin saltanatlaşıp Doğu’nun klasik devlet yapılanmasına (nemrutlaşmasına) ve şeriatın bu saltanat-devlet anlayışının resmi doktrini haline gelmesine, din kisvesi arkasında, inançların yerini çıkarların almasına duyulan tepkinin ve direnişin öyküsüdür.

Ankara Devlet Tiyatrosu Şii ve Alevi inanışının bel kemiğini oluşturan 'Kerbela' vakasını seyirciyle buluşturuyor. Kerbela, 90 kişilik oyuncu kadrosu, 12 kişilik orkestrası, korosu ve otantik müzikleri, dönemin kıyafetleri ve silahları ile perde diyor.

Kerbela oyununun ilk sahnesi Hz. Ali'nin öldürülmesi ile başlıyor. Oyunda savaş sahneleri, Hz. Hüseyin ve sevenlerinin direniş öyküsü anlatılıyor. Hz. Muhammed'in, "Ehlibeytime dokunma" mesajı oyunun en çarpıcı bölümlerinden.

Yunus Emre Büyük Ödülü'nün sahibi Ali Berktay tarafından 1996'da yazılan 'Kerbela' oyununun yönetmeni Ayşe Emel Mesci.

Turna semahı ile başlayan oyun, pek çok sahnede de zengin bir koreografi ile semahlarla desteklenmiş. inanılmaz güzellikteki renk harmonisi sunan ışık kullanımı ile seyirciyi oyunun içine çekerek büyük bir etki bırakıyor.

"Zulmü yapanlar kadar, o zulme karşı sesini çıkarmayanlar da suçludur" cümlelerinin ardından salon alkış sesiyle inliyordu...

Devlet Tiyatrosu tarafından sunulan oyun Büyük Tiyatroda devam ediyor. Gidin, gidin ve izleyin, sevdiklerinize izlettirin dostlar.

Çok uzun bir oyun ( yaklaşık 3 buçuk saat sürüyor) olması seyirciyi biraz yorsa da, yine de heyecanla sonucu bekliyorsunuz.

Oyuncuların ses tonları, mimikleri, inandırıcıkları, yani başarıları, koreografi, zengin kostümler, ışık, görülmeye değer sevgili dostlar, ayakta alkışlanmaya değer.

Emeği geçen; yazan, yöneten, hazırlayan, oynayan bütün ekibi bende ayakta alkışladım. Ellerim kızarıncaya kadar alkışladım. Yürekten kutluyorum hepsini de. Emeklerine, yüreklerine sağlık.

Sanatla, Sevgiyle, sevginizi hak edenle kalın:))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstanbula gelirse izlemeyi düşünüyorum ya ben biraz hırçın bir mizaca sahibim.Oyundan çıkınca boğmak için Emevi aramaya kalkarım.Bir de böyle olaylarda üzülmek gerekir. Yüreğim üzülür ama bunu yüzüme yansıtamam.Yani etrafa karşı biraz tuhaf kaçabilir.

Kerim Korkut 
 17.01.2011 5:36
Cevap :
Kerim Bey, ne kadar hırçın olursanız olun, oyunu izlerken biraz yorulacaksınız (çok uzun olduğu için), efektlerle büyüleneceksiniz, konuya kızsanızda çıkışta emevi arayacak halde olabileceğinizi sanmıyorum:)) gerçekten acı bir son, üzülüyor insan, yaşanılan haksızlıklar filan, etkileniyorsunuz elde değil. Her bir oyuncu ayrı ayrı başarılı bir oyun sergiliyorlar. Mutlaka izleyin. Saygılar  17.01.2011 12:33
 

Antalya'ya gelirse gitmek evladır. Selamlar sevgiler.

Yıldız Nihat 
 15.12.2010 17:18
Cevap :
Sanırım turneleri olacak. Gelirse bence de kaçırmayın. saygılar  16.12.2010 10:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2069
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster