Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '07

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
3223
 

Kesme işareti kesmesin (mi) bizi!

Kesme işareti kesmesin (mi) bizi!
 

Bu sefer niyetim üzüm yemek değil. Ciddi ciddi bağcıyı dövmeye geldim.
Olayı kısaca özetleyeyim: Blog’da bir yazarımız gayet duygusal bir yazı klavyeye almış. Babasına olan özlemini (kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum) güzel cümlelerle, biraz da yazım yanlışı yaparak dile getirmiş. Yazı, okuyanı gerçekten hüzne boğuyor. Başka bir yazar arkadaşımız da yazdığı yorumla kendisini şu şekilde uyarmış, gerekli düzeltmeleri yapmadan aynen aktarıyorum:
“Türkçe’de ‘yanlız’ diye bir sözcük yok acaba bu kelime hangi dile ait ve ne anlama geliyor?”

Blog’da en sert eleştirileri yapan ve alanlardan biri olarak kendimi görüyorum. Sanırım Mustafa Mumcu Bey benimle yarışır. Aldığım her eleştiriyi saygıyla karşıladım ve cevabını vermeye çalıştım. Bu karşılıklı yorum-cevaplardan da çok güzel dostluklar edindim ve çok şey öğrendim (Karga’ya selam). Yazdığım yorumlar çok zaman hiç yayına alınmadı. Yayına uygun görmeyen arkadaşlara darılmadım, darılmam da. Takdir haklarını kullandılar, bana da saygı göstermek düşer. Yalnız yaptığım eleştirilerde, bilhassa dil kurallarıyla ilgili yazılarda, “gözden kaçtı” gibi gönül alıcı cümleleri de eklemeyi ihmal etmedim.

Gelelim bağcıyı dövme meselesine.

Yukarıdaki yorumu yazan kişinin sayfasına hiç bakmadım, umarım kendilerine saygısızlık yapmıyorumdur. Yaptığı uyarı, yazarın o anki duygusallığı göz önünde bulunursa biraz “sert” kaçtı. TDK’nin internet sayfasını incelersek şöyle bir kuralla karşılaşırız. Özel isimlere gelen yapım ekleri ve bu eklerden sonra gelen diğer ekler kesme işareti (‘) ile ayrılmaz.

Ne demek bu cümle? Bu cümle şu demek:

Türkçe’de yanlış, Türkçede doğru

İngilizce’nin yanlış, İngilizcenin doğru

Türk’ler, yanlış Türkler doğru

Osman’cığım yanlış, Osmancığım doğru

Trabzon’lu yanlış, Trabzonlu doğru

Müslüman’lık, Müslümanlık’ta yanlış, Müslümanlıkta doğru

Ankaram yanlış, Ankara’m doğru. Buradaki ek yapım eki değil, çekim (iyelik) ekidir.

Bir de soru eklerinin ayrı yazılması sorunu var ama onu daha sonra ele alalım.

Umarım ben de kaş yaparken göz çıkarmamışımdır. Dilimizi kurallarına uygun kullandığım söylenemez ama elimden geldiğince dikkat ediyorum ve bana yapılan uyarıları ciddiye alıyorum. Üzümü yedim ve bağcıyı dövmekten vazgeçtim. Dil konusunda çalışanlara ve hepimize Ata’nın şu özdeyişi en güzel rehber olmalıdır: “Türkçe dillerin en güzeli, en zenginidir. Yeter ki şuurla işlenmiş olsun.”

Yazar ve okuyuculara saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ya unutmuşum her şeyi.Yeniden öğrenmekte de çok zorlanıyorum .Belli ki   kırkınden sonra almıyor  kafam.Eylül'ün ,Eylülün  hangisi yanlış hangisi doğru?Bak işte anlattın ama yine anlamadım.Özel ders mi alsam senden ,ne dersin?Selamlar.

Münevver Saral 
 22.09.2007 17:11
Cevap :
Sevgili Eylül ablam siz Karadeniz'in güzelliklerini anlatın, varsın yazım kurallarına uygun olmasın. Özel dersi seve seve veririm hem de ücretsiz. Ama karşılığında blogta yazmış olduğunuz o kurabiyelerden, pastalardan isterim. Sorunun cevabı: Eylül'ün yazılarını çok beğeniyorum.(özel ad) Ben eylülün gelişini hiç sevmiyorum.(ay adı, cins isim) 17 Eylül 2007'de okullar açıldı.( özel tarih olduğu için büyük harf kullanıldı) Karadeniz'de yaylalardan eylülde inerler.(genel tarih olduğu için küçük harfle yazılır) Eylül ablam umarım anlamışsınızdır, ama pek anlaşılacak gibi yazmadığımı ben de biliyorum. Anlamayınız ki o kurabiyelerin tadına bakayım. Selam ve sevgilerimle...  23.09.2007 16:35
 

Mb da yazdikca dil bilgisinden ne kadar yoksun oldugumu gordum. Duzeltmeye calisiyorum; ama cogunlukla olmuyor. Bazi elestiriler yapilirken yazarin o an icinde oldugu duygusalligi goz onune almakta yarar var diyorum. Elestirinin cok fazla negatif olmasi gerekmez her zaman. Sevgili arkadasim Mb da yazmaya basladigim ilk an kadar heyacanli ve  samimiyim.Yazilarimi yurek sesimle yazmaya gayret ederim. Kimi zaman asiri duygusallasabiliyor yazimin konusunu dagitabiliyorum. Aldigim yorumalarive yaptigim yorumlari inanin yazilarim kadar seviyor ve deger veriyorum. Kesme isaretleri ve de -da- ki ekleri yazimi yazarken beni cok ugrastiriyor.( size cok kolay gelsede) Sayfamda  gorusmek uzere. ESENLIK DILERIM.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 17.09.2007 1:07
Cevap :
Sevgili Serap abla bu yazının yazılma sebebi de eleştiriyi beceremediğimiz içindi. Yaptığım eleştirilerde kaş yaparken göz çıkarmamaya son derece dikkat etmeye çalıştım. Siz, yürek sesinizi dinleyerek yazmaya devam edin, varsın "de-da" bağlaçları kelimeye bitişik olsun. Kalbinizi kıracak derecede eleştiri de alırsanız gülün ve geçin, ben öyle yapıyorum çünkü. Umarım kesme işareti ile ilgili verdiğim bilgi işinize yarar. Açıkça söylemek gerekirse, tahsil hayatım boyunca bu dilbilgisi derslerini hiç sevmedim. İlk yazınızda sayfanızda görüşmek temennisiyle, selam ve sevgilerimle...  17.09.2007 19:47
 

uyarınızı umarım dinlerler. ellerinize sağlık.

Canan Öz 
 06.09.2007 19:31
Cevap :
Teşekkür ederim Canan Hanım. Sizin gibi dilimizi doğru kullanan kişilerden olumlu eleştiri aldıkça uyarılara devam edeceğim.  06.09.2007 22:38
 

Özel isimlerde yapım eki çekim eki gözetmeksizin kesme işareti kullanırım. Zaman zaman bu konuda şüpheye düşmüşlüğüm de vardır ama araştırmayı hep ertelemişimdir. Kesme işareti konusundaki bu güzel bilgi için gerçekten teşekkür ederim.

Nilgün Akad 
 06.09.2007 0:46
Cevap :
Nilgün Hanım, umarım faydalı olmuşumdur. Dil üzerine yazılan yazıları sanırım iyi takip ediyorsunuz. Gelecek yazının konusu umarım tereddütte olduğunuz bir konuya denk gelir. Saygılarımla.  06.09.2007 14:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1235
Kayıt tarihi
: 31.05.07
 
 

1978 Yılı temmuz ayında Trabzon'un Çaykara ilçesinin yüksek bir yaylasında doğmuşum (rakım 2400). KT..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster