Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
 

Rumikorman (Korman Türkmen)

http://blog.milliyet.com.tr/rumi

07 Aralık '06

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
21678
 

Kızılderililer ve Türkler

Kızılderililer ve Türkler
 

2-4 Temmuz 1999 tarihleri arasında Denizli’de yapılan “Yedinci Türk Dünyası Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı”na katılan Onayda Kızılderili kabilesi reisi ve Amerika Yerlileri Sosyal İşler Daire Başkanı M. Franklin Keel’in konuşması kurultaya katılan delegeler üzerinde derin tesirler bıraktı. Kızılderililer hakkında geniş bilgi veren Keel, Kızılderililerin (atalarının) Baykal Gölü ve Yenisey-Tuva bölgelerinden Amerika kıtasına, Alaska üzerinden göç ettiklerini ifade etti. Kızılderililer ile Türklerin DNA testlerinin aynı olduğunu ve ayrıca “Y” kromozomunun sadece yeryüzünde Türkler ile Kızılderililerde bulunduğunu söyledi. Kızılderililerin konuştukları dillerdeki kelime benzerlikleri olduğu gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerin aynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu ifade etmiştir.

Buzul Çağı’nın en şiddetli döneminde, M.Ö 34.000 - M.Ö 30.000 yıllarında, dünyadaki suyun önemli bir bölümü büyük kıtasal buz katmanları halindeydi. Bunun sonucunda, Bering Denizi bugünkü düzeyinden yüzlerce metre daha aşağıdaydı ve Asya ile Kuzey Amerika arasında, adına Beringia denilen, bir kara köprüsü oluştu. İşte ilk kızılderililerin, Asya’dan Amerika kıtasına göçleri bu kara köprüsü sayesinde olmuştur.

Kızılderililerin aslının nereden geldiğine dair 40 yıl araştırma yapan Ethel Steawert, belgelerle Kızılderililerin Türk soyundan geldiğini ispatlamıştır. Kızılderililerin büyük bir çoğunluğu ise Uygur ve Nayman Türkleri ile diğer Türk kabileleridir.

M. Franklin Keel kurultayda yaptığı konuşmada: “DNA testlerinde Kızılderililerin Türk asıllı olduklarının anlaşıldığını, ben Türk kurultayına katılarak ve Türkiye’de bulunmak suretiyle daha iyi hissettim. Biz Kızılderililer Türk olmaktan çok mutluyuz... Amerika’da bir çok bölgede yer isimleri Türkçe olduğuna dair bazı bilgiler vardır. Ama bu konu, derinlemesine araştırılmadı... Türk Dünyası kurultayına katılmaktan çok mutluyum. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Türkler, bu kurultayda toplanmışlardır. Kurultayı çok güzel buldum. Burada çok değişik topluluklar temsil ediliyor. Kültür alışverişinde bulunuyorlar. Kültür çok önemli bir faktör. Türk insanında tespit ettiğim en büyük hazinenin, kalblerinin zenginliği olduğunu gördüm. Dostlukların samimiyeti ve derinliği, bu samimiyet ve derinlik biz Kızılderililerde de aynen böyledir. Yakut Türkleri ile tanışma fırsatım oldu. Çok nazik ve kibar insanlardı. Tıpkı benim kuzenlerim gibi gözüküyorlardı. Benzerlikler çok fazla... Bozkurt, biz Kızılderililerde de semboldür. Hatta Kızılderililerde Bozkurt isimli kabile vardır. Eğer buraya Amerika’daki Kızılderililerden daha çok getirmek kısmet olsaydı, onlar da sizinle görüşmekten çok çok mutlu olacaklardı, tıpkı benim gibi. Gidince Türk asıllı insanlarda gördüğüm, bizimle aynı olan özellikleri kabileme anlatacağım...”

New York Times’ın (Bilim) ekinde Amerika’ya ilk ayak basanlar haritasında, ilk gelenlerin Türkler olduğu gösterilmektedir. Fransız dil bilimcisi Dumesnil, Kızılderili dilinde 320 Türkçe kelime tespit etmiştir.

Mesela: Siyu kabilesi aslında Türkçe kelimedir ve Su Kabilesi anlamına gelir.

Bir kızılderili atasözü: "Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli. (Siyu = Su Kabilesi)"

Şu anda Kızılderililerin nüfusu 2.5 milyon olup, soylarını koruma mücadelesi vermektedirler.

Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimelerden bazı örnekler:

Kızılderili lehçelerinde
Türkçe

Tepek
Tepe

Yatkı
Ev, yatılan yer

Dodohişça
Dudak

Atış-ka
Ateş

T-sün
Uzun

Yu
Su, yu-mak, yıkamak

Lı-ık
Vatan, ili

Tete
Dede

Tamazkal
Hamam, temiz kal

Hogan
Kerpiç ev, Hopan

Missigi
Mısır

Türe
Türe, Töre

Hu
Selam

Yanunda
Yanında

Aş-köz
Yemek

Tapa
Tuba

İldiş
Dişleme

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bildiginiz uzere her kizilderili kabilesi ayri bir lisan konusur.Bir birlerini anlamak hemen hic imkani yoktur.Bu acidan USA da mevcut sayilari yuzlerle ifade edilebilen kabile mevcuttur.Dillerde bir birlerine benziyen yuzlerce kelime mevcuttur.Simdi diger irklarla akrabalik varmidir dersiniz.Bu acidan benzetmeniz bilimsellik arz etmemektedir.Ayrica bu konu bir kabile tarafindan etraflica arastirilip hic bir ilgisi olmagida beyan edilmisti.Ama arastirmalariniz buyuk bir caba eseri bu acidan sizi kutlarim. Saglicakla

Newyorker 
 11.01.2007 6:28
 

Bligilendirici yazınız için teşekkürler.Kızılderililer ondan dolayı mı acaba, her zaman bize yakın ve sempatik gelmiştir?Beyazların(!) onca karalamalarına rağmen!!! Hoşçakalın

Gülnaz Özkan 
 08.12.2006 1:49
Cevap :
Evet, kızılderililer bizim atalarımız ve akrabalarımız. Zaten Orta Asya kültürü ile Kızılderili kültürü zaten aynı. Mesela benim babam Türkmenistan göçmeni ve ben ruhen kızılderili kültürünü benimsemiş biriyim. Kendimi kızılderililere yakın hissetmem belki de bu yüzdendir. Teşekkürler.  08.12.2006 11:51
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 8377
Kayıt tarihi
: 01.12.06
 
 

1968 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster