Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
798
 

Kızlı – erkekli eğitim…

Kızlı – erkekli eğitim…
 

14’üncü Ulusal Çocuk Forumu


Her gün kamuoyunun sinir uçlarına basacak bir konu, bir alan buluyor ve dokunuyorlar. Daha Kızlı–Erkekli evler tartışmasının sıcaklığı bitmeden bu kez de Kızlı – Erkekli eğitim tartışması başlatılar.

20/11/2013 günü de; TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF’in işbirliğiyle TBMM’de düzenlenen 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’ndaki konuşmasında "Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilere birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek" dedi. http://www.milliyet.tv/video-izle/Meclis-Baskanvekili-nden-sok-aciklama-vUzFpEoEO6Fk.html

Bu sözleri kime hitaben söylüyor?

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF işbirliğiyle düzenlenen 14. Ulusal Çocuk Forumu’nda Bakan Fatma Şahin ve beraberinde bulunan ve 81 ilden gelen 1 kız ve 1 erkekten oluşan Kızlı-erkekli öğrenci grubuna… Konuşma bitimindebirlikte fotoğraf çektiriyor.

Daha sonra gelen tepkiler üzerine, “TBMM Başkanvekili olarak törende görüşlerimi dile getirdim. Bu partimin  görüşleri değildir.” deyiverdi. Bence daha büyük kabahat. Keşke TBMM Başkanvekili olarak değil de partisi adına konuşsaydı...  

Konuşmanın yapıldığı zaman twitterde tanımadığım “CK ?@cngzkyncYine bir deli kuyuya taş atmış...” diye yazmış ve buna karşılık  “Deniz Ülke Arıboğan ?@DenizUlke, @cngzkyncAma tam deli işi olmuş bu” diye yazmıştı.

Çok isterdim söylendiği kadar basit olsaydı. Yani ‘kırk akıllı’, haydi yetmedi ‘elli akıllı’ ile çıkarılabilse bu taş. Bu bir grubun bilinçaltının dışavurumudur sadece bir kişi ile sınırlı değil… Taş ocağı olmuş.

“İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek" yani karma eğitimi bitirecekler kız-kıza eğitim, erkek-erkeğe eğitim başlatacaklarmış. Zaten uygulamaya başlamışlar da bazı okul türlerinde.

Niyet okuyucusu değilim, ama psikoloji biliminin bu söylemde bulunan kişiler için; bastırılmış duyguları nedeniyle, herkese kuşku ile bakan, mantıksız hayaller kuran, onları gerçekmiş gibi savunurlar… tanısını yapar.

Peki, bu insanlar, bizim; kızlı-erkekli kurtuluş savaşı verdiğimizi, tarihimizde; Halide Edip, Nene Hatun, Satı Kadın… gibi nice anamız olduğunu bilmiyorlar mı?

Cılavuz, Savaştepe, Pulur, Hasanoğlan, Çifteler, Kızılçullu, Aksu, Beşikdüzü,... gibi 20 yıldızımız olan Köy Enstitüleri’nin (1939-1942 yıllarında açıldılar) Kızlı-Erkekli öğrencileri olarak inşaat işçiliğini yapıp, bahçesinde, tarlasında çalışarak, dünya klasiklerini okuyup, birer çağdaş öğretmen olarak yurdumuza ışık saçtıklarını da nasıl unutmuşlar? (Çok yazık, belki bu görüşte olanların anaları-babaları da bu değerli insanların öğrencisi olmuştur.)

İşte bu nedenle ben, hakaret ve nefret kokan:“kız ve erkek öğrencilere birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık…” sayan bu söylemi unutamıyorum, unutmamalıyız, söyletmemeliyiz…diyorum.

Yaşamımdan bir önek:

Yıl 1962, köyden ilk kez büyük kente gelmiş 12 yaşında ürkek bir öğrenciyim. Sınavını kazanarak geldiğim öğretmen okulu 6 yıllık “parasız yatılı” ve kentin 10 km dışında. Sadece erkek öğrenciler için yatılı, ama az sayıda da olsa öğretmen ve okul çalışanlarının kızları “gündüzlü” (yatılı olmayan öğrenci) olarak okuyor.

Uyum sorunlarımızı aşıp 2. Sınıfa geçtiğimiz yıl, alınan karar gereği okulumuz “karma eğitime” geçti. Artık köyden gelen kız öğrenciler de bizim gibi  “parasız yatılı” olmuşlardı. Ve okulumuz bir coşku yakalamıştı, artık hiç kimse giysilerini ütüsüz ve ayakkabılarını boyasız giymiyordu. Sosyal aktiviteler artmış. Okulumuzda adeta akademik ve sosyal bir yarış başlamıştı. Bu sayede daha özgüvenli olmuş, konuşurken otokontrole başvuruyor olmuştuk…

Peki, şimdi bir üç soru ile bitirilelim yazımızı.

Kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yapmasında var olan büyük yanlışlık nedir?…

Kız kıza eğitim yapan öğrencilerin karşılaşabileceği yanlışlar nelerdir?...

Erkek erkeğe eğitim yapan öğrencilerin karşılaşabileceği yanlışlar nelerdir?...

Turnusol bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu anlamlı yazıyı ibretle okudum.

Kerim Korkut 
 01.03.2014 15:24
 

Kıymetli Öğretmenimiz Sayın Emin Toprak: Hocam toplum olarak biz neler çektik bu siyasetçilerin dilinden.Siyaset artık laf ticareti olmuş,kendileri kızlı/erkekli okumadılar mı? siyaset yapıyorlar.Bu siyaset iflas etmiştir.Evlerde, denetimi,okullarda kızlar ayrı, erkekler ayrı okusun. Dershanelerde kızlı /erkekli olsun sözlerini duyacağız.Ülke olarak bu siyasetle, bu sözlerle ileriye gidemedik.Etrafa korku salıyorlar. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 02.12.2013 21:31
 

Emin Bey, Karma eğitimle ilgili yazınızı ilgiyle okudum. Yazılması, söylenmesi gereken herşeyi çok net ifade etmişsiniz. Uzun süreden beri sistemli şekilde ülke insanını kaynaştırma yerine ayrıştırma çalışması yapılıyor. Görünen o ki, Cumhuriyetle barışık olmayan çevrelerin daha epeyçe kusacağı şey var. Allah islah etsin! Ali Rıza Çatal

Ali Rıza Çatal 
 23.11.2013 21:24
 

Merhaba...Kız ve erkeklerin aynı okulda ve de aynı sınıfta birlikte eğitim yapmasının hiçbir sakıncası olmadığı gibi faydası bile var...Aynı sınıfta okuyan kızlar, erkek arkadaşlarının daha tertipli, düzenli olmalarına ve daha temiz ağızla konuşmalarına bile yardımcı olurlar...Ama, bir kız babasının kızını ya da genç bir delikanlının kız kardeşini kız-erkek karışık bir yurtta ya da özel bir evde yaşamasına izin vereceğini sanmıyorum...Bu iki konuyu birbirinden ayırmak gerekir...Selamlar.

cdenizkent 
 22.11.2013 13:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1132
Kayıt tarihi
: 14.07.12
 
 

19/03/1950 yılında Bingöl-Kiğı- Zeynelli Köyü'nde doğdum, köyümde İlkokulu, Erzurum Yavuz Sel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster