Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
474
 

Kokuyorum, bak buradayım!

Kokuyorum, bak buradayım!
 

Bağırıyorlardı. Küçük dilleri, büyük dillerinin önüne geçmiş, kızarmış, kocaman olmuşlardı. Ben ise söylediklerini önemsemiyor, sadece ağızlarının açılıp kapandığını görüyordum. Bağırış yarışıydı bu. Bir diğeri başka diğerinin bağırtısını bastırmaya çalışıyordu.

Saçları sırılsıklam olmuş, elinin tersiyle terlerini siliyordu. Az önce yanından geçtiğimde, ondan aldığım rahatsız edici koku, onun ne kadar terli olduğunun kanıtı olmuş, terin ne kadar zamandır üstünde beklediğini tahmin etmemi sağlamıştı.

“Koku, birey olduğunu kanıtladı bana, bak sen oradaymışsın işte.” diye düşündüm. Ama bunu ben böyle anlamak zorunda mıydım?

O zaman bakmıştım ona. Omuzlarına düşen saçlarındaki beyaz demetlere dikkat ettim, diğerlerinden daha koca gözlerine, kalın beyaz bıyıklarına. Sonrasında yüzündeki daha bir çok ayrıntıya, kıvrımlara dikkat ettim. Yanına yaklaştım.

“İki kilo domates verir misin?” dedim. Parayı uzattım.

Domatesleri teslim aldıktan sonra ileriye doğru ilerledim. Pazar yolu sağa doğru kıvrılırken, kalabalık arasına korkusuzca daldım. Çarpışmayı engellemek için bedenimi sağa döndürdüm aynı anda sol adımını attım. Amacım ilerideki dükkana kendimi atmaktı.

Biraz ilerledikten sonra, tırmalayıcı güzel bir parfüm kokusu ulaştı burnuma. Sağa geriye doğru döndüm. İki kişi “yaprak” alıyordu. Onlar, sayısız insan içinde aniden belirginleşenlerdi. Genelin içinde, detaylanmış, birden orada olmuşlardı.

Aklıma, filmi de çekilen, “Koku”(1) romanı geldi. Romanlardan uyarlanan filmleri izlemeyi tercih etmemişimdir. Anlatılanları, kitaptaki detaylarla anımsamak isterim. Kokuyu okuyalı ise çok uzun yıllar olmuştu. O anda romanı yeniden okumaya karar verdim.

Kokulara karşı hassasım. Sahipleri toplumdaki bireylerdir. Topluluğun içinden ayırt edersiniz kendilerini ister istemez. Dikkatinizi çekerler.

(1) Koku : Patrick Suskind, Can Yayınları
(2) Görsel: "Koku, Bir Katilin Hikayesi (2006)" filmi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değişik bir konu, değişik bir anlatım. Ya okuyacağım, ya seyredeceğim. Saygılar.

Sema GÜZEL 
 16.05.2007 13:16
Cevap :
Merhaba Sema Hanım okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Saygılarımla  16.05.2007 20:11
 

Yıllar önce okumuştum kitabını. Filmi çekildiğinde inanamadım. Olmaz çekemezler dedim. Ama olmuş. Elbette kitap hep farklı ama filmi izleyen bir çok kişiden duyduğum, o pis kokuların sinemadaki koltuklarında otururken bile burunlarına kadar geldiği. Güzel bir konu. Sevgilerle

Gülün içinden 
 14.05.2007 23:06
Cevap :
Filmine karşı oldukça önyargılıyım. Belki izler, sonra kitabı tekrar okurum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar.  15.05.2007 10:12
 

BAŞLIK NE KADAR İDDALI... evet kokular hayatımızda çok etkili.... HERKESİN BİR KOKUSU VAR DEĞİL Mİ, BÖYLE BİR BLOG YAZMAK İSTİYORDUM.... SİZ YAZMIŞSINIZ ELİNİZE SAĞLIK....

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 14.05.2007 19:08
Cevap :
Sayın Serap İnce, çok teşekkür ederim yorumunuz için. Koku bütün canlıların doğadaki varlıklarını tesciller diyerek yorumunuzu pekiştereyim. Lütfen siz de blogunuzu yazın. Düşüncelerinizi okumak isterim. Selam ve sevgilerimle.  14.05.2007 20:32
 

Herkes masa başında oturmuyor.Adamlar emekleriyle terliyorlar,ekmek paralarını parfüme yatıramıyorlar.Pazar size göre değil bence hipermarketleri tercih edin.

yellow butterfly 
 14.05.2007 17:37
Cevap :
Tavsiyeniz için teşekkürler.  14.05.2007 19:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1461
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

Yaşam ışığını 1968 yılında Bafra’da gördü. İnşaat Mühendisi ve aynı sektörde yazılım geliştiren bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster