Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '14

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
156
 

Kore savaşını görüntüleyen Kadın !

Kore savaşını görüntüleyen Kadın !
 

SEMİHA ES-HİKMET FERUDUN ES


Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri kapsamında Onur Ödülü’ne Türkiye’nin ve dünyanın “ilk savaş foto muhabiri” olan Semiha Es layık görüldü.

Bu başlık inanılmaz gururlandırdı beni. Bir kadın düşünün güzellik yarışmasına girecek kadar güzel olsun sadece Türkiye’de değil dünyada da ilk kadın savaş foto muhabiri olsun! Muhteşem değil mi?

Sıkça böyle muhterem hanımefendileri yazmak, bir anlamda hatırlatmak istiyorum. Kadının başaramadığı yoktur diyorum her zaman ve haklıyım. Ömrü boyunca elinden düşürmediği fotoğraf makinesi ile bütünleşen bir kadının başarılarının hikâyesini anlatmak istedim sizlere bu günkü yazımda.

Semiha Es’ten söz etmek istedim.

Çok başarılı, çok cesur ve çok âşık bir kadın!

Adına fotoğraf sanatçısı ödülleri düzenen bir fotoğraf sanatçısı…

2012’de hayatını kaybeden, son zamanlarında yıllar önce kaybettiği eşinin resmi karşısında ömrünü tamamlayan ünlü bir fotoğraf sanatçısı Semiha Es…

100 yaşında bile eşinden söz ederken gözleri parlayan; ‘benim eşim çok yakışıklıydı’ diyen bir sanatçı…

Semiha Es 1912 yılında dünyaya gelmiş. Çok varlıklı bir ailenin çocoğu olmamasına rağmen babası Fransızca ve keman dersleri aldırtmış. Onun çocuk gönlünde o yıllarda edindiği fotoğraf makinesi ile resim çekmek en büyük sevinciymiş.

Onbeş yaşına geldiğinde güzellik yarışmasına girmek için Cumhuriyet Gazetesine

Başvurmuş.

70 yıllık hayat arkadaşını, büyük aşkını ünlü gazeteci Hikmet Ferudun Es’i o zaman tanımış. İlk görüş aşkı ile âşık olmuş. Yaşı küçük olduğu için yarışmaya almamışlar ama o hiç üzülmemiş. Büyük sevda kısa bir zaman sonra nikah masasında noktalandığında o zaten dünyanın en mutlu kadınıymış.

Birbirlerinden ayrılmayan çift, Hikmet Ferudun Es’in röportajlarına da birlikte gidiyorlarmış ilk başlarda sonralarında semiha Es bu haberlerin resimlerini çekmeye başlamış.

Resmi olarak Yenigün dergisinde çalışmaya başlamış. Yine eşi ile birlikteymiş ve olağan üstü haberlere eşi yazıları ile o resimleri ile imzalarını atıyorlarmış.

Çok başarılı haberler yayınlatmaya başlamışlar.

Dünyayı geziyorlar, önemli insanlarla röportajlar yapıyorlarmış. Hollywood'a gitmişler, Afrika kabileleri ile haberler yapmışlar.  

Sonrasında Kore maceraları başlamış.

Semiha Es, o yıllarda kimsenin başaramadığını başarmanın gururunu yaşamış. Hürriyet Gazetesi savaş foto muhabiri olarak onu Kore’ye eşiyle birlikte göndermiş. Bu onun hayatının ikinci dönüm noktası olmuş. Düşünebiliyor musunuz; 1950’li yıllar, Kore ve savaş foto muhabirliği!

Kore’de inanılmaz olaylar yaşamışlar. Bomba yüklü kamyonlarla seyehatler etmişler, kurşunların arasında ateşin, ölümün içinde kalmışlar. Asker kıyafeti ile cepheden cepheye gitmişler.

Savaş haber ve görüntülerini Hürriyet Gazetesi aracılığı ile Türkiye’ye aktarmışlar.

Semiha Es, savaş ve gezi fotoğrafçılığı alanında ismini dünyaya duyuran eli öpülesi muhteşem bir kadın.

Dünyaya imzasını atanlardan...

Nurlar içinde yatsın, ardından böyle söz etmek, anılmak ve dua okunmak her kula nasip olmaz…

 

 


Nazan Şara Şatana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1731
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4590
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster