Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
372
 

Korkut Özal

Korkut Özal
 

Korkut Özal


Korkut Özal da gitti. Düşünce şeklini, konuşmalarını çok beğenirdim. Tam ve tipik bir İTÜ lüydü.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkeyi genellikle eski Osmanlı paşaları, Osmanlı askerleri idare etti. Sonra Mülkiyeliler öne çıktı ve uzun müddet memleketi onlar idare etti. 1960 lardan sonra İTÜ lüler öne çıktı. Demirel, Erbakan, Turgut Özal, diğer Özallar vb. Bir İTÜ lü ile konuşurken, önceden bilmiyorsam bile çoğunlukla İTÜ lü olduğunu anlarım. Aynı kalıptan çıkma, aynı tornadan çıkma gibidirler. Düşünce tarzları, bir soruyu cevaplama tarzları, bir problemi analiz tarzları hemen birbirinin aynıdır.

Ben İTÜ lüleri çok beğenirim, onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırım, eğer öğrenmek istediğim teknik bir sorum varsa onlar anlattığı zaman hemen anlarım, çünkü çok güzel anlatırlar. Erbakan için sözlenen bir anektod vardır, İTÜ de hocayken, makinayı veya motoru anlatacaksa, önce demir cevherinin topraktan çıkarılışından başlardı derler.

İTÜ lüler Türkiye'ye çok iyi hizmetler ettiler, çok şey kazandırdılar. Korkut Özal da onlardan biriydi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, yakınlarına sabırlar versin.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanları sonsuza kadar yaşatamazsınız; ama akıllı hareket ederseniz, ülkenizin, insanınızın, dünyanın ve insanlığın geleceğini aydınlatabilirsiniz. İnsanlığın aydınlık geleceği savaşta değil uzlaşmadadır, uzlaşmakta zamanın değerleriyle elde edilebilen bir sonuçtur. Yazınız vesilesiyle geçmişten bugüne ülke siyasetimizde derin izler bırakan siyasetçilerimizi rahmetle anmak isterim. Kalıcı olmak, kalıcı bir şeyler bırakmakla mümkündür, bu da az çok derin düşünmeyi ve yapılması gerekeni yapmayı gerektirir. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 02.11.2016 20:57
Cevap :
tşkler  03.11.2016 10:19
 

Allah rahmet eylesin, ülke siyasetimizde derin izler bırakan bir isim daha ayrıldı aramızdan. Korkut Özal’ı hizmetlerinin yanı sıra, 2010 yılıydı sanırım, bir televizyon programında rahmetli Turgut Özal’dan aktardığı bir anekdotla da hatırlayacağım. Turgut Özal, zamanla Kürt sorunu diye tanımlanan PKK’nın yarattığı terör sorununu çözmeye kafa yorduğu günlerde, kardeşi Korkut Özal’a şöyle der; “Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı sonrası devletin adını belirlerken Anadolu Cumhuriyeti deseydi, ne olurdu?” Böylesi bir soruyu soran Turgut Özal’ın kafası, dünden çok bugünü düşünüyordu, zamanla pek çok şeyin değiştiğine ve değişmekte olduğuna da bir vurgu olmalıydı.

Rıza Üsküdar 
 02.11.2016 20:56
Cevap :
Tşkler  03.11.2016 10:19
 

Merhaba Ali Bey, dünya kimseye baki değildir. Değer mi fazla onu bunu üzmeye... Turgut ÖZAL, Yusuf ÖZAL ve Turgut ÖZAL üçü de birer kardeş ve birer liderdi. Hele Turgut ÖZAL bir başka insandı. Bir çağa koca yaldızlı bir imza attı. Dört kesimle kucaklaştı. Halkını bağrına bastı, ve hiç bir kimseyi düşman gözüyle bakmadı.. En son Turgut ÖZAL da vefat etti. Allah rahmet eylesin... İlginize teşekkürler...

Abdülkadir Güler 
 02.11.2016 19:04
Cevap :
Tşkler  02.11.2016 23:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster