Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
500
 

Köye Geri Dönüş Projesi ve 300 Damızlık Koyun!

Köye Geri Dönüş Projesi ve 300 Damızlık Koyun!
 

Köye Geri Dönüş Projesini duyar duymaz, üç yıldan beri yaşadığımız küçük çiftliğimize, kesin köye dönüş gibi davranıp, koyunları kapalım dedik! Ama hevesimiz kursağımızda kaldı!

Köye Geri Dönüş Projesi kapsamında destek olarak verilecek 300 koyun ve asgari ücret maaşlı çobanla ilgili tam da araştırmalara başlamıştım ki; bakanın açıklaması beni hayal kırıklığına uğrattı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba “Projeyle birlikte et ithali de önlenecek. Köye geri dönüş desteği olarak verilecek 300 koyun projenin bir başlangıcı. Et ithalinin nedeni, anaç yetiştirilmemesidir. 500 bin anaç koyun diyoruz. Bu sayı 5 yıl sonra en az 5 milyon olacak. İthalatı durduracağız derken bunun belirli sebeplerine bakıyoruz.

Neden et ithal ediyoruz?

Genelde insanlarımız kolay yoldan para kazanmaya kaçıyor. Besi yapmak daha basit geliyor. Beside bir bakıyorsunuz bir yılda iki kez para kazanabiliyorsunuz. Anaç yetiştirmek en azından 18 ayınızı alıyor. Bu çok önemli bir tespit. Bir hekim olarak hastalık varsa önce sebebine bakmanız lazım. Bizim et ithal etmemizdeki en önemli sebep anaç olmaması. Ana olmadığı için çocuk yok. Biz bunları artırmayı hedefliyoruz. Bu sene özellikle büyükbaşlarda düve, küçük başlarda da anaç koyun teşviklerimiz olacak.”

Fakıbaba, projeden yararlanacak kişilerin asgari ücretten çok daha yüksek bir gelir elde edebileceklerini ifade ederek şöyle devam ediyor:

“Vatandaşlarımız asgari ücretini gidip de şehirde arayacağına, hastanede temizlik işçisi olacağına, doğayla baş başa, tertemiz havada, kendi sütünü, tereyağını yapıyor. Asgari ücretin çok çok üzerinde bir gelir elde ediyor. Hem kendini kalkındırıyor hem ülkeyi kalkındırıyor hem ithalatı önlüyor hem de ihracatın önünü açıyor.”

Proje kapsamında herkese koyun verileceği gibi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu kaydeden Fakıbaba, “Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemiz de ‘Herkese koyun verelim’ değil. Merası olacak, barınağı olacak, bu işle iştigal etmiş olacak, kredibilitesi olacak. Herkese vereceğiz diye bir kaide yok. Bizim amacımız anaç hayvan sayısını artırarak, hayvan sürümüzün sayısını artırmaktır. Burada hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bunu yapacağız. Bizim amacımız, şu anda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayısını istediğimiz seviyeye getirmek, 16 milyon olan büyükbaş sayımızı da bir seviyeye getirmek. Bunu için de bu işi bilen, yapan, bu işle iştigal eden, ahırı olan kişilere destek vereceğiz” diyerek benim hevesimi kursağımda bıraktı!

Ha bakan bu konuşmayı nerde yaptı?

Bolu valilik binasında bulunan Abant Toplantı Salonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptı!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olay haberi köşenize taşıdınız... yorumsuz... oysa sizin pencerenizden bu haberin kapsadığı olaydan karımız mı var zararımız mı var ülke olarak, görüşünüzü belirtmeniz gerekirdi diye düşünüyorum sayın yazarım...hürmetlerimle...

Metin TOPÇU 
 25.04.2018 9:53
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.05.2018 14:57
 

Kars'tan Erzurum'a oradan da Erzincan'dan taa Sivasa kadar dağ taş hayvan sürüleriyle doluydu.Otobüsün camından bakar gurur duyardım Ankara'ya giderken.Saman kuleleri ve buğday yığınları hariç.Atıp tutuyorlar sadece.Küçükken benim köyümde bile onlarca sürü sahipleri vardı,bizim iki ayrı sürümüz vardı ayrıca.Çoğu yer gibi o köyleri de terör bitirdi.Zamanında gerekli önlem alsalardı binlerce köy boşaltılmazdı...Neyse üzülüyorum inanın ki.Şimdi 11 şehidimiz var habaerini izledim...Elinize sağlık Mesut bey.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 11.02.2018 0:07
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.05.2018 14:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3054
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster