Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '16

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
79
 

Köyler boşalıp insanlar köylerini terk edince kuşlar da gidiyor; kuşların insanlarla ne işi var ki

Köyler boşalıp insanlar köylerini terk edince kuşlar da gidiyor; kuşların insanlarla ne işi var ki
 

Bazı hayvanların biz insanlara bağlı olarak yaratıldıklarını düşünüyorum. Örneğin kuşlar evcil değil, dağ taş her yerde yaşayabilirler. Ama ne hikmetse bizden ayrılmıyorlar.

Bizim köy boşaldı. Herkes büyük şehre gitti. Koca köyden birkaç hane kaldı. Köy kalabalıkken dağ taş kuş doluydu. Şimdi hiç yok. Nere gitti bunlar ya! Yoksa onlar da mı İstanbullara göçtü?

Sadece kuşlar ama… Yılanı, kertenkelesi, domuzu duruyor… İnsanlar gitmiş kuşlar da gitmiş. Bizim için köy cazibesini kaybetmiş olabilir ama kuşlar için cennet. Bizimle birlikte niye bırakıp gittiler ki.

Kuşların insanlara yakın/alışkın olduklarını ya da zamanla alıştıklarını düşünüyorum. Koyunlar melemiyor. Yaramaz çocukların sesleri yok oradan oraya koşuşmuyorlar. Hatçe Kadın kızına bağırmıyor. Bacalar tütmüyor. Kör pınar şarıl şarıl akmıyor. Demek ki kuşlar da yalnızlığı sevmiyorlar. Ve alıştıkları insanlar gidince kendilerini yalnız kalmış hissediyorlar.

Dağ taş yemyeşil. Çaylar, dereler akıyor. Ama bunlar kesmiyor, kuş nesli sanki insan nesline yakın, insanlar gidince kuşlar da gidiyor.

Kendine Münhasır bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut: Evet, kuşlar insanlara daha yakın ve zararsız, kanatlılardan. Demek ki kuşlarda yas tutuyor insanlar köylerini yerini yurdunu terk etmiş bizim ne işimiz var burada diye birlikte karar veriyorlar ve kuşların gitmedikleri yerler viran oluyor.Yine haklısınız, kısa,öz ve anlaşılır bir yazı.Saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 18.05.2016 20:31
Cevap :
Valla ben ara sıra köyüme gidiyorum hiç kuş yok.Çocukken ben onları kovalamaz onlar beni kovalardı. Dağlarda kuş sesinden durulmazdı.Şimdi terk edilmiş gibi.  19.05.2016 18:45
 

İyi yemlenmeyen kuşlar, bulunduğu yeri terk edermiş. Ben öyle biliyorum, sayın yazarım. ADADAN SELAMLAR.

Göksel47 
 18.05.2016 20:19
Cevap :
Köylerde yeme ne hacet, dağ taş her şey var.Adaya selamlar.  19.05.2016 19:15
 

İnsanın olduğu yerde toprak işlenir. İşlenen toprak açılır ve kuşlara yiyecek alanı oluşturur. Tohumlar ve görünür olan böcekler gibi. Ayrıca insan oldukça çok fazla yiyecek atığı üretir. İnsanın beslediği hayvanların dışkıları bile kuşları besleyecek böceklerin çoğalmasına neden olur.

Muharrem Soyek 
 18.05.2016 12:38
Cevap :
Her konuya bir cevabınız var ve hepsi de mantıklı...Yine de ben kuşların insanlara alışık olduğunu düşünüyorum.  19.05.2016 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6229
Toplam yorum
: 15256
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster