Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
329
 

Köyümün yollarında Tedaş memurları

Köyümün yollarında Tedaş memurları
 

Taşbaşı Mah.


Teni güneş tutmayan insanların yaşadığı topraklarda büyüdüm ben. "Nerelisin?" sorusuna bizden başka coğrafi bölge adıyla cevap veren yoktur.

- Nerelisin?

- Karadenizliyim.

Hâlbuki Karadeniz’in doğusuyla batısının, kıyılarıyla iç kesimlerinin birbiriyle alakası yok denecek kadar azdır. Ama olsun. Yine de Karadenizliyiz.

Acı eşiği yüksek, melankolik, romantik ama biraz(!) da asabidir Karadenizli. Dik yamaçlı fındık-çay bahçelerinde, meşe, gürgen, ıhlamur ormanlarında düşmeden ayakta kalmaya alışmıştır.

Ama daha ne kadar dayanırlar bilemiyorum. Özellikle de fındık üreticisinin boğazındaki düğüm gün geçtikçe daha da daralıyor. Nefes almak gittikçe imkânsız hale geliyor.

Bütün bir yıl boyunca elde edeceği fındık mahsulü için çalışan fındık üreticisi, tüm hesaplarını eylül ayında eline geçecek kazanca bağlar. Bu süre zarfında ihtiyacı olan parayı, fındığını satacağı fındık tüccarından (tefeciden) alır. Tefeci - tüccar burada da oynar oyununu. 5 liralık fındığı 2 liraya alır. Üretici ancak geçen senenin borcunu kapatarak döner evine.

Ekonomi literatüründen anlamam. Ama ortada çok açık bir fotoğraf var. Emeğini ipotek ettirmiş bir bölge halkının trajik fotoğrafı.

Fiskobirlik kapatılıp TMO fındıkta söz sahibi olduğundan beri işler daha da içinden çıkılmaz hale geldi. Taban fiyatı mahsul pazara indikten sonra açıklanır oldu. Ödemeler şu an durdurulmuş vaziyette. Ürettiğimiz ürünün kotasını da Avrupalı sahiplerimiz belirliyor. Çünkü fındık borsamız yok. Üstelik dünya fındık üretim alanlarının %80’ine sahipken.

Annem söyledi telefonda. Geçen hafta Tedaş memurları yoğun bir mesai yapmışlar bizim köyde. 80 haneli köyün yarısı karanlıkta kalmış.

Önümüzdeki yerel seçimlerde sağlam bir tokat atmalı işbirlikçi hükümete Karadenizli. Hangi memleketten(Rize, Kasımpaşa, Siirt..) olduğunu anlayamadığımız ba(o)şbakan, % 60’lık elektrik zammıyla karanlıkta bıraksa da memleketini, o ampulün kararacağı günleri görmek daha yakın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kim bilebilir, iletişimin bu denli ileri olmadığı, telefonların sadece büyük makamlarda olduğu (telgraf memurları vardı ve onlar da devlet memuru olduğu için bilgi sızdıramazlardı) ve de telefonları dinleme teknolojiinin olmadığı dönemlerde, 1938'den sonra da bal tutanın parmak yalamadığını... Konu hükümetler değil, devleti temsil edenlerle, o devlet olmuş milletin aklâk anlayışı...

Yüksel ÖNAÇAN 
 21.11.2008 12:01
Cevap :
Hüküm etmek, yönetmekse ve yönetmek sorumluluk almaksa, hükümet bu durumdan sorumludur bence. Saygılar öğretmenim.  21.11.2008 14:44
 

bizim köylü de gavur bankalarına borçlanıyor, elindeki tapulu tarlası İngiliz'e, İtalyan'a Yunanlı'ya ipotekli. ödeyebilir mi nasıl ödesin... yerel seçimler için ben de umutluyum. en azından şu ölü toprağını atacağız gibi görünüyor... sevgiler öğretmenim.

seringel 
 18.11.2008 22:50
Cevap :
Yerel kaynaklarımızı bağımsız bir şekilde yönetebildiğimiz gün, gündemimiz de değişecektir. Umutsuzluk yok. Sevgiler sayın besteci :)  19.11.2008 8:57
 

bir kare fotoğraf, memleketin tüm manzarası aslında...az kaldı, yerel seçimlerde bir fırça darbesi bari atılıp resim değişsin umalım...sevgilerimle...

güzaltı 
 18.11.2008 14:43
Cevap :
Umalım ve uğraşalım ki binlerce fırça darbesiyle ortaya yeni bir resim çıksın.  18.11.2008 15:56
 

Eskiden şarkıdaki gibi hala umudumuz vardı! Sanırım artık o da yok.

Ali Gülcü 
 18.11.2008 14:35
Cevap :
Umutsuzluk tam teslimiyettir. Teslim olmayın, olmayalım. Güzel günler göreceğiz...  18.11.2008 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 130
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 517
Kayıt tarihi
: 30.04.08
 
 

Ordu'da başlayan, Ankara'dan Antalya'ya uzanan bir yol(culuk) benimki. Rehber öğretmen, yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster