Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1794
 

Kredi kartından aidat alınabilir

Kredi kartından aidat alınabilir
 

Kredi kartı aidatına karşı çıkılıyor ama kullanılmadan da yapılamıyor.


Öncelikle belirtmekte yarar var; bankacı olmadığım gibi banka avukatı falan da değilim.

Bankalarla ilişkim “mudi” olmaktan öte değildir.

35 yıllık bu ilişkimizde birçok defalar çeşitli ücretler ve kesintiler nedeniyle kendilerine itirazlarım oldu.

Hiçbiri hukuki düzlemlere taşınmayan itirazlarımı “haklı” neden ve zeminlere oturtmam nedeniyle tamamında haklı görüldüm ve geri ödeme yapıldı.

Kredi kartları için ödediğim “yıllık aidat” ücretlerini ise doğru buluyorum.

Ortada bir “hizmet” varsa bunun bir de “bedeli” olacaktır.

Kendi adıma; karşılığında hiçbir “hizmet”, “mal” almadığım ve/veya bir “menfaat” sağlamadığım halde birçok yere ödeme yaptım, yapmaktayım.

Örnek mi?

Mesleğimi ve işyerimi daha iyiye götürmek adına bir çalışma yapmadığı, bana yararlı bir etkisi olmadığı halde yıllardır “Esnaf ve Sanatkar Sicil Memurluğu”na sadece işyeri açtığım için “yasal zorunluluk” olduğundan “aidat” ödemekteyim.

Kapıcısından, asansöründen, merdiveninden, ortak alanlarından, aydınlatmasından vs. hiçbirinden yararlanmadığım halde sadece altında işyeri açtığım için “yasal zorunluluk” olduğundan apartman yönetimine “aidat” ödemekteyim

Bırakın fazlasını; verdiğim kadar bile emekli maaşı alamayacağım, doğru dürüst sağlık hizmeti veremeyen “Bağ-Kur”a bile sırf işyeri açtığım için “yasal zorunluluk” olduğundan “prim” ödemekteyim.

Hepimiz hayatın bir kesitinde -veya halen süregelen- bunlar gibi haksız ve/veya anlamsız ödeme(ler) yapmışızdır. Yasal dayanak (zorunluluk) yüzünden itiraz bile edememişizdir.

Bedelini ödemeden hizmet alınamayacağını, alınırsa bunun “angarya” olacağını ve bu durumun birçok açıdan (kanun, vicdan vs.) uygun karşılanmadığının bilincindeyim.

Zaten bir hizmet verilmeden talep edilen ve/veya zorla alınan paraya “haraç” denilmekte olup “angarya” gibi bu da suçtur.

Bu yüzden; başta kredi kartı kullanım ücretleri olmak üzere bankacılık hizmetleri için alınan “makul” ve “haklı” ücretlere itiraz etmediğim gibi edenleri de anlayamıyorum.

2-3 bin YTL kredi için bile başvuru formlarının doldurulup, 1-2 gün ön onay beklenip kefil(ler) getirilip, onaylar alınarak; 100-200YTL istihbarat-dosya bedeli ödenip, 40-50YTL hayat sigortası-damga vergisi kesintisi yapılan bir sistemde; 10-15 bin YTL limitli kartı cebime koyup istediğim anda -limitim kadar- âyni veya nakit krediyi kullanabiliyor; dağda, ovada birçok yerde POS cihazları bulabiliyorsam bunun bir bedeli olmalı.

Bundan ayrı; yolda kalırsan çekici, kapıda kalırsan çilingir, camın kırılırsa camcı gönderen; aldığın mal kırılırsa, çalınırsa sigortası olan; sağlık danışmanlığından sinema bileti, uçak bileti teminine kadar birçok ekstra hizmet sağlayan bir sisteme üye olmanın bir bedeli olacaktır (Sadece bu hizmetleri veren ‘asistans’ firmalarının yıllık “aidat” ücretleri bile daha fazladır).

Aynı durum cari hesaplar için de geçerlidir. Para yatırıp çekerken, havale-eft yaparken; bankanın binasını, personelini, cihazlarını, bankamatiklerini, dekontlarını, zarflarını, bilgi işlem sistemini kısacası bankanın “varlığı”nı kullanıyorsak karşılığını ödemeliyiz.

Ha; kartı kullanınca işyerinden zaten komisyon kesiliyor, zaten oradan kazanıyorlar diyorsanız, o da “işyeri”nin “hazır müşterili” bir sisteme dahil olma bedeli.

Konuya bir de bu açıdan bakılmasında fayda var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yorumu yapan arkadaşın çok iyi ve çok yakın bankacı arkadaşı/arkadaşları var ki onlara şirin görünmek için bu yorumu yapmış olacak. Bu yazının arkasında sanki bir banka promosyonu var gibime geliyor.

Yildirim Aydin 
 19.07.2008 9:05
Cevap :
Tamamen yanılıyorsunuz. Bankalarla/bankacılarla hiç ilgim yok. Sadece gördüğüm gerçekleri aktarıyorum. Zaten bir haftadır şehir dışında olduğumdan yoruma cevap veremediğim süre içerisinde konu iyice aydınlandı. Kararda ne diyor: Sözleşme 12 puntodan küçük ve boşluklar imzadan sonra doldurulmuş olduğundan iptaline... 3 yıldır kanun gereği bu kurallara uygun sözleşme yapılıyor. Ayrıca ortada bir sözleşme varsa yazılanlara uyulması ANAYASAL zorunluluktur. (Bkz.TC Anayasası-Sözleşme Hürriyeti md.)  24.07.2008 0:57
 

Ben bu işi tamamen usulsüz görüyorum. Öğrenci iken son paramı hiç haber vermeksizin bankamatik kartımdan çekmişlerdi. Şimdi ben bir yerde yemek yiyerek bu kartı uzatsam ve üzerimde de para olmasa ne yapardım? Her banka kafasına göre bir ücret kesiyor. Kimi 40 kimi 50 YTL. Madem burası bir işletme ve kar etmesi gerekiyor tüm kartlardan 2-3 bin YTL kesseler olmaz mı? Daha kârlı değil mi? Değil çünkü 2-3 bin YTL kesseler herkes itiraz edecek. 40 - 50 lira için kimse uğraşmak istemiyor onlarda bu işin keyfini sürüyorlar. Bunun yanında bu böyle bir hizmetin ücreti karşılığında düzenlenmiş bir fatura elime hiçi ulaşmadı. Yani bu milyonlarca karttan elde ettikleri geliri nasıl vergilendiriyorlar?

Ali Erdogan 
 18.07.2008 10:36
 

bankalar verdikleri her hizmet için bedel talep etmiyor.örnek kurumların personeline verdiği maaşları ödemek için üste para veriyorlar nedeni müşteri kazanmak kredi kartı da müşteri kazanmanın bir yoludur. kredi kartı demek bankada hesap açmak demek.müşteri demek kar etmek demek o yüzden bankaların bu kadar yüksek kullanım bedeli almasının mahkemece iptal edilmesini doğru buluyorum. bankaların havalelerden aldıkları komisyonlar da çok fazla tüketici derneklerimizin bu hususu da araştırarak tüketiciler lehine iyileştirme yapılmasının yerinde olacağı kanaatindeyim.

Zeki günindi 
 18.07.2008 9:03
 

adı üstünde Kredi Kartı.. kendi paranız ile değil bankanın size açmış olduğu kredi sayesinde o taksitli alışverişleri yapıyorsunuz.. Alınmak istenen aidat bu hizmet için.. ( ben de Bankacı değilim ama işin mantığı bu )

Ufuk Akdemir 
 16.07.2008 8:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 800
Kayıt tarihi
: 12.07.08
 
 

Erciyes Üniversitesi’nde başladığım Elektronik Mühendisliği eğitimini Yıldız Üniversitesi’nde tamaml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster