Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1066
 

Kriz tabii ki teğet geçer

Kriz tabii ki teğet geçer
 

SATILDIK HABERİMİZ YOK


Ekonomi konusunda birçok uzman her zaman değişik yönlerde her zaman her ortamda devamlı olarak açıklamalar yapmalarına karşılık, halkımızın bu konuları yeterince dikkate almamasının tek nedeni vardır; Anlayamamak.

Uzman unvanlı birileri günlerce ekonomik konularda lehte veya aleyhte yayın yapılan bir kanalda açıklama yapsa bile vatandaş bunları anlayamadığı için sadece cebine girene ve çıkana bakar. O kadar.

Eğitim hayatımda vazgeçemediğim yöntemlerden biri olan “KARŞINDAKİNİN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE ANLAT” tekniğiyle krizin teğet geçme meselesini anlatmayı deneyelim.

Bilindiği gibi tüm dünyada Çin hariç bütün ülkeleri kasıp kavuran, birçok Avrupa ülkesinde hükümetleri alaşağı eden global ekonomik kriz ülkemizi teğet geçmiştir.  

Tenkit ettiğimiz ekonomi uzmanları gibi burada bir sürü teknik deyimlerle süslenmiş bir makale yazmak, tenkit edilen hatayı tekrarlamaktan başka bir şey olmayacağı ortadadır. Onun için basit bir şekilde anlatalım.

Düşünün ki; Bir nalbur dükkanınız, birkaç da çalışanınız var. Piyasadan mal toplayıp (Satın alıyor) müşterilerinize dağıtıyorsunuz. (Satıyorsunuz). Kısacağı gelirleriniz ve giderleriniz var. Gelirleriniz giderlerinizden fazla olduğunda kar edersiniz, diğer durumda da zarar edersiniz.

Piyasada kriz olursa gelirleriniz azalacağı için karınız da azalır, belki zarara bile geçersiniz. Bu durumda piyasada olan her kriz sizi teğet geçmez, bazen de oyar geçer.

Krizden etkilenmemenin diğer bir yolu ise; Dükkanı satıp, aynı dükkanda maaşlı olarak çalışmaya başlamaktır. Böylece, dükkan krize girse bile sizin cebinize giren para değişmez. Ne zaman kadar? Tabiî ki dükkanı alan yeni patron batana kadar.

Dünyada global kriz en tepelerde zirve yaptığı zamanlarda bile Başbakanımızın ekranlara çıkarak “GLOBAL KRİZ BİZİ TEĞET GEÇECEK” diye rahatça demeçler verebilmesinin altında yatan gerçek bu yöntem olamaz mı? Öyle ya ülkede ne kadar işletme, kuruluş, fabrika vs varsa yabancılara sattık. Kriz vursa bile bu sattıklarımızın yeni sahiplerini vuracaktır. Yani bizi değil, onları etkileyecektir.

Ha aksi olur da, sattığımız malların miktarı artar, yani gelirlerimiz artarsa da, bizim için değişen bir şey olmayacaktır çünkü; aynı sattığımız nalbur dükkanında olduğu gibi kar da, zarar da yeni dükkan sahibinin sorunu olacaktır gibi görünse de, gerçek hayatta kar dükkanın yeni sahibinin, zarara bizim gibi tecgahtarların olacaktır çünkü dükkan zarar ederse biz işimizden oluruz veya maaşlarımız kesilir.

Demek ki neymiş; kriz bizi hep teğet geçermiş. Onun için ihracatımız şu kadar milyar dolara çıktı belki bana da bir kaç dolar düşer diye boşuna heveslenmeyiniz. KAR DÜKKANIN YENİ SAHİBİNE ZARAR DA BİZE AİT OLACAKTIR. 

Süleyman Akyürek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demokrasi penceresinden yazan biri demiş ki "türkiyede satılan malların toplamı nayasa fırlatma krizinde ortaya çıkan zararın onda biri bile değil" bu arkadaş ya sayı saymasını bilmiyor ya da dayak yememiş. laf ebeliği yaparak gerçekleri saklamaya gücünüz yetmeyecek arkadaş. eğer senin dediğin doğru olsaydı; daha basit bir şekilde anlatırsak türkiyenin bu gün satılan bütün şirketlerinin, fabrikalarının, tesislerinin toplamı 100 ise, krizde türkiye zararı 1000 olmalı. toplam değeri 100 olan bir şeyden nasıl 1000 zarar edilir? laf ebeliği yapıp, sayın blog yazarını sayı vermemekle suçlarken, kendinin verdiği sayılardan belli ki haberin yok. akp bu ülkeyi sattı, satacak başka şey kalmayınca toprakları satmaya başladılar. hatayın, antalyanın, muğlanın izmirin GAPın yarıdan çoğu yabancılara satıldı. uyanın artık......

antinuclear 
 19.11.2012 19:26
 

Çözümüde biz anlayamayanlara basit bir şekilde anlatsaydın...

Gorkem Tamdogan 
 18.11.2012 14:58
Cevap :
çözüm çok basit dostum. Aynı Cin'in yaptığı gibi yapacaksın. Madem nalbur dükkanını ataların sattılar sen o dükkanda tezgahtar olmak yerine o nalburda satılan malları üretmenin bir yolunu bulacaksın. Böylece babanın kaptırdığı nalbur dükkanının yeni sahibi tekrar senin için çalışıyor olacaktır.   25.11.2012 1:00
 

ekonomi yazmaya niyetlendiysen yuvarlak laflar etmek yerine rakkamlarla konusacaksin, neden hiç rakkam veremiyorsun ??? yoksa tum ozellestirmelerin toplaminin Sezer"in Anayasa kitapçigi firlatmasi sonrasindaki ekonomik krizin devlete maliyetinin ancak onda birini karsiladiginin ortaya çikmasindan mi korkuyorsun ??? ekonomi ciddi konudur, donanim ve ciddiyet ister, oyle kulaktan dolma laflarla yazilmaz

Demokrasi Penceresinden 
 16.11.2012 17:37
Cevap :
O rakamları biliyorsanız buyrun siz yazın da millet de öğrensin. EKONOMİ CAMBAZLARININ GÜZEL BİR TAKTİĞİNİ UYGULUYORSUNUZ. GEÇMİŞİ KARALAYARAK KENDİ HATASINI GİZLEME. BİZ DÜKKAN ELDEN GİTTİ, KENDİ DÜKKANIMIZDA TEZGAHTAR OLDUK DİYORUM SİZ İSE ESKİDEN DÜKKANI YONETEN ABİ HATA YAPMIŞTI DİYORDUNUZ. İKİSİ FARKLI ŞEYLERDİR. SİYASI BAKIŞLA EKONOMİ OLMAZ.   19.11.2012 12:06
 

Bir de şöyle düşünelim: Özelleştirmedik. KİTlere, eminim gereğinin iki misli yandaş yığılacaktı. Yine başa daha yakın yandaş geçirelecek ve o işletmelerden yarar beklenecekti. Bu tür uygulama yalnız bu döneme de özgü değildir. Ha özelleştirme geliri ile borcumuzun ne kadarını kapatabildik. Mevcut ikdidarla aynı kulvarda koşmayan, fakat ekonomik gidişe onay veren arkadaşların diğer görüşlerini de merak ediyorum doğrusu. Nazimi Açıkgöz (http://blog.milliyet.com.tr/gidakrizivebilim)

Nazimi Acikgoz 
 14.11.2012 13:03
Cevap :
dediğiniz gibi de olsaydı bütün bu mal varlıkları yine ülkemizde kalacaktı. yanı nalbur dükkanı yine bizim olacaktı ama tezgahtarı değişecekti sadece. halbuki şimdi dükkan elden gitti. biz doğrudan maraba olduk.  14.11.2012 16:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 998
Kayıt tarihi
: 26.11.11
 
 

Yüksek nükleer fizikçi ( İ.T.Ü.) En son Ankarada bir devlet üniversitesinde BİLGİSAYAR dersin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster