Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
203
 

Kültürlü insanlar daha zor arkadaş buluyor

Kültürlü insanlar daha zor arkadaş buluyor
 

Takılıp gidiyor peşine, hemen sarmaş dolaş, kırk yıllık dost gibi; kültürlü kimsin, nesin diye kimlik çıkarıncaya kadar seninki akraba oluyor. Kovmak kolay, dövmek kolay, Ali olmazsa Veli, temizmiş değilmiş yan yatmış eğilmiş ah bu kültürsüzler, bayılıyorum valla!

Fakat heyhat onlar bana bayılmıyor, tahminimce netameli elit görünüşüm yüzünden kaymakam filam sanıyorlar; keşke inek çobanı sansaydılar, karizmam mutluluğuma engel!

Bilumum tatlı bıgırdıçlar ayı Kazım’ın kucağında, lakin kâtibimin yanından bile geçmezler. Üsküdar’a yalnız gideriz, kolalı gömleğimizden mi yoksa kravatımızdan mı ürkerler. Aksilik bu ya arka sokak dilberlerini severim, Dranas’ın Fahriye Abla’sından kalma, Erzincanlıya gitmeden önce…

Bu âleme nasıl girilir bilmem ki, girsem bir daha çıkmasam! Garipler aramızda seviye var sanıyorlar. Ve sanki biz onların seviyesine inemiyoruz onlar da bizim seviyemize çıkamıyorlar. Ben inerim, hele sen çıkmaya çalış; yerim seviyesini, mutluluk için paspas olurum paspas!

Ayı ayıyla dayı dayıyla, ne biçim dünya; kusursuz bakışlardan sıkıldım. Kaymakam görünüşlü kâtip suratlı, kolalı gömlek, ipek kravatlı… Diplomamı karabaşın boynuna astım. Kütüphaneden ödünç aldığım kitabı geri verdim. Okuma yazma da bilmiyorum artık, aliyim ben aliyim! Ayıp olur diye kız peşinde bile koşamıyoruz!

hale kaymakçı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

..haklısınız.kentli insan herşeye balıklama atlamaz.ama taşralı,köylü insan daha patavatsızdır.her yer kötü niyetli,kirli,saygısız insanlarla doldu artık!!bu insanlar ne değer yargılarını ne de anlatım biçimlerini değiştirdiler!!

tekin alan 
 07.05.2017 15:22
Cevap :
"kentli insan her şeye balıklama atlamaz.ama taşralı,köylü insan daha patavatsızdır.her yer kötü niyetli,kirli,saygısız insanlarla doldu artık!!bu insanlar ne değer yargılarını ne de anlatım biçimlerini değiştirdiler" Farklı yorumunuzla konuya derinlik kazandırmışsınız.Teşekkür ediyorum.  10.05.2017 20:09
 

Merhabalar. Yazınızı okudum. Kültürlü insanlar neden daha zor arkadaş bulurlar. Kültürlü insan sayısı mı yeterli değil? Yoksa, insanların birbirlerinin seviyelerine inip çıkması mı zordur? İlkokul öğretmeni ilk birinci sınıfı okuturken, öğrencilerden öğretmenin seviyesine çıkmaları istenemez herhalde. O zaman, öğretmen çocukların seviyesine iner, öğretmen de öğrenci de amaçlarına ulaşırlar. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 26.10.2015 23:38
Cevap :
Yukarıdakiler beğenmezler,aşağıdakiler de cesaret edemezler herhalde...  27.10.2015 9:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5634
Toplam yorum
: 14294
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster