Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
7367
 

Kutsal Üçleme (Holy Trinity)

Kutsal Üçleme (Holy Trinity)
 

Kutsal Üçleme Tanrı değildir, O’nu anlatabilmek için geliştirilmiş bir hipotezdir. Zira eski çağlarda O’nun adını anmak günah sayılmıştı. Kutsal Üçleme yaşanmalı; fakat hakikat olarak algılanmamalıdır. Çünkü:

1700 yıl önce Roma İmparatorluğu sınırları içinde her tabakadan insanın dini hâline gelmiş olan Hıristiyanlık, kentleşen Avrupa’da Greko-Romen nesillerin daha kolay anlayacağı bir kompozisyona sokulmaya çalışılıyordu. Ayrıca bu inanç sisteminin daha somut kurallarla bir merkezden idare edilebilmesi için “Büyük Kilise” adında yeni bir üst yapı kurulması fikri tartışılıyordu.

Bu fikir Roma İmparatoru Constantine’e çok cazip gelmişti. Hemen harekete geçerek, önce kendisi Hıristiyan oldu (MS 312), sonra Hıristiyanlığı serbest bıraktı (313) ve daha sonra İmparatorluğun resmî dini ilân etti (324).

Böylece resmen inanç özgürlüğü ve saygınlık kazanan Hıristiyanların ilâhileri sadece kiliselerde değil; tiyatrolarda, gemi güvertelerinde, pazarlarda, fırınlarda ve sokaklarda işitilmeye başlandı. İncil, bugünkü siyaset ve futbol konuları gibi herkes tarafından tartışılır oldu. Bu coşkulu atmosfer içinde sanatçılar heykeltıraşlık, mimari, müzik ve resim dallarında yepyeni ve farklı eserler ortaya çıkardılar.

Fakat derin cehaletin kol gezdiği o çağlarda Tanrı’nın uluorta tartışmaya açılması bir sürü sakıncalar doğurdu. Her kafadan bir ses çıkması ve bunun sonuçta farklı ve yanlış anlayışlar doğurması üzerine; hurafelere tahammülü olmayan Constantine, bir yüksek dinî konsey/konsül/kurul toplanmasını ve yanlış yanıtlar verilen sorulara doğru açıklamaların getirilmesini emretti.

İznik Konsülü

20 Mayıs 325 günü Nicaea’da (bugünkü İznik'te) papazlar ve piskoposlardan oluşan bir kurul toplandı. Bu konsey tartışmalı her konuyu ele aldı, sonuca bağladı ve oyçokluğuyla bir bildirge yayımlayıp tüm dünyaya duyurdu. İznik deklarasyonunun bir bölümü şöyle diyordu:

Bizler tek bir Tanrı’ya inanıyoruz;
her şeye Kadir Peder,
her şeyi yaratan,
görünen ve görünmeyen.
Ve bir Lord’a inanıyoruz;
Peder’in oğlu,
Tek oğul,
Peder’in cevherinden,
Tanrı’dan Tanrı,
Nur’dan Nur,
Gerçek Tanrı’dan Gerçek Tanrı,
Tanrı’yla aynı cevherden oluşmuş, yapılmamış.
Her şey O’nun cevherinden oluşmuş;
Göklerdeki şeyler,
Yerdeki şeyler.
Ki O;
biz insanlar ve kurtuluşumuz için
yere inmiş ve insan olmuştur,
acı çekmiş,
öldükten üç gün sonra tekrar dirilmiş,
göklere çıkmış
ve tekrar gelecek olandır,
yaşayanların ve ölmüşlerin hesabı için...
Ve biz Kutsal Ruh’a inanıyoruz.

Bu bildirgedeki Kutsal Üçleme=Ruh-ül kuds=Holy Trinity çağımıza dek ulaşan Hıristiyanlık inancının omurgasını oluşturmuştur. (Burada hemen şunu hatırlamak gerekir; İznik Konseyi’nden yüzyıllar önce Hindular kendi üçlüme inançlarını oluşturmuş, Tanrı’yı “Brahman-Şiva-Krişna” üçlüsü biçiminde kavramışlardı. İznik Konseyi bu anlayışı "Baba-Oğul-Kutsal Ruh" olarak taklit etmiştir.)

Konseyde kararlar oybirliği ile alınmadığı için sonradan üyeler arasında şiddetli tartışmaların olduğunu yazan birçok ilahiyat tarihçisi şu notları düşmüşler tarihe:

Arius, Arthanasius ve Marcellus tarafından başlatılan soru-cevap düelloları yıllarca sürdü. Kapadokyalılar diye bilinen 3 piskopos (Kayserili Basil, kardeşi Gregory ve dostu Gregory) kararlara keskin muhalifler olarak şunları yazdılar:

“Tanrı entelektüel çabayla anlaşılamaz. Varlığı aktiviteleri (energeiai) sayesinde anlaşılır. Ayrıca, Tanrı’nın özünü araştırmak günahtır.

“Kutsal Ruh nedir? Tanrı anlamında bir ruh mudur? Aziz Paul ruhu; yaratan, yenileyen ve koruyan olarak nitelemişti. Bunları yapan Tanrı’nın kendisidir. Bizce Kutsal Ruh içimizdeki kutsallık hissidir ve bir maddî yaratık değildir.

“Kutsal Üçleme Tanrı değil, O’nu anlatabilmek için geliştirilmiş bir hipotezdir. Zira eski çağlarda O’nun adını anmak günah sayılmıştı. Kutsal Üçleme yaşanmalı; fakat hakikat olarak algılanmamalıdır."

Tüm karşı çıkışlara rağmen İznik kararları Constantine’i memnun etmişti. Fakat halletmesi gereken bir konu daha vardı: İmparatorluğun başkenti Roma’nın kutsal topraklara uzak oluşu ve haberlerin Roma’ya geç ulaşması kendisini rahatsız ediyordu. İmparatorluğun ortalarında yer alan Bizans kentini yeni yapılarla süslemeye ve büyütmeye karar verdi. Çalışmalar bitince başkenti kendi ismini verdiği Konstantinopol’a/İstanbul’a taşıdı (330).

Kutsal Üçleme, böylece, muhteşem bir başkente sahip olan imparatorluğun akla uygunluğu “tartışılamayan” gerçeği olmuş, hatta Hıristiyanlığın belkemiği durumuna yükseltilmiştir.

Kaynak: İnanç Fırtınaları / Mehmet Sağlam / Etki Yayıncılık

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arastirmaciliginiza ve bulgularinizi paylasma yönteminize hayranim tek kelimeyle. Iznik beni ögrenim yillarima götürdü. Orada anlayamadigim bazi seyleri bu yazinizda cözdüm. Cok tesekkür ediyorum. Izninizle özel devam etmek istiyorum. Dost selamlarim, sevgilerimle.

pirmete 
 28.07.2008 21:48
Cevap :
Her şey paylaşım adına... Özelde veya genelde, sizinle her zaman fikir alışverişi beni zenginleştiriyor sevgili Pirmete. Ziyaretiniz için teşekkür ederim, saygıyla...  28.07.2008 22:10
 

Tanrı sevgidir ve sevgide yaşar. Sevgide yaşamayan Tanrıdan değildir. Çünkü Tanrı sevgidir. Baba oğul ve kutsal ruh sanırım Tanrının bizimle kurduğu iletişim. Baba Tanrı, oğul bizler ,kutsal ruhta onunla olan birlikteliğimiz ve benzerliğimiz sadece. Onun gibi doğru, adil, dürüst,sevecen, merhametli, affeden, hiç bir ayrım gözetmeden her şeyi seven bir yaratana benzemek. Sevgilerimle,

Tülin Karaman 
 28.07.2008 20:58
Cevap :
Amin!!!  28.07.2008 22:06
 

Gündeme getirip paylaştığınız için teşekkürler. Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 28.07.2008 10:54
Cevap :
Gündeme getiriş nedenim şu Ersin Bey: Bu yüzyılı da savaşlarla ve sömürüyle geçireceğiz ve küresel devler daha da devleşecekler. Bun sağlamak için de öikro milliyetçilik ve mikro dincilik akımlarına destek veriyorlar. Daha sonra bunların karşıtlarına destek vererek, ulusları birbiri ile kardeş savaşına sokup köleleştirecekler. Beni görünen köye getiren kılavuzum öyle diyor. Saygıyla, teşekkürle... MS  28.07.2008 22:22
 

Gerçekten çok aydınlatıcı bir blog. Hıristiyanlığın iddia edildiği gibi bir vahiy eseri olmayıp çok uzun yıllar sonra insan aklı tarafından geliştirilen bir dogma olduğunu tarihi belgelere dayanarak ortaya koymuşsunuz. Bunlar zaten Hıristiyan dünyasında bilinen ve yaygın bir şekilde de kabullenilen bilgilerdir ve aslında İslam dünyasını da fazla iilgilendirmiyor. Bizim sorunumuz daha çok Kuran'ın bir vahiy eseri olup olmamasıdır. Ben şahsen Kuran'ın da insan aklının bir kurgusu olduğunu düşünüyorum ama belli ki sizin bu konuda benden çok daha derin bilgi birikiminiz var. Kuran'ın ilahi yanı olup olmadığı ve özelliklede günümüz insanına ve toplumuna rehberlik edip edemeyeceği konusunda bu blogda olduğu gibi açıklayıcı ve aydınlatıcı bir blog yazarsanız içinde yaşadığımız karanlığı bir nebze olsun aydınlatacağınıza inanıyorum. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 28.07.2008 7:12
Cevap :
Uzun bir konu... 3 yılımı aldı araştırmak. Burada bir blogla anlatılacak şey değil. Kitabımda hepsini anlattım. Merak edenler ücretsiz indirip okuyabilirler: http://mehmetttsaglam.blogcu.com Yorum ve övgü için çok teşekkür ederim. Saygıyla...  28.07.2008 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2905
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster