Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '13

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1355
 

Kuzey ülkelerinin meşhur demokrasisi kafasına vurularak öldürülen fokların kanıyla mı besleniyor?

Kuzey ülkelerinin meşhur demokrasisi kafasına vurularak öldürülen fokların kanıyla mı besleniyor?
 

Please help me! Please help...Please... Kanada hükumeti 2013 yılında 275 000 fok balığının öldürülmesine izin verdi.


Bu uyarının yaptırım gücü olmasa bile Kanada hükümeti dünya kamuoyunda uğrayacağı prestij kaybını göze alamaz.

Dünyanın bir yerinde çevre düşmanı bir devlet üç kuruş kazanacağım diye elinde sopa kafasına vurarak yüz binlerce fok balığını katlediyorsa insanlıktan ve medeniyetten bahsedemeyiz!

Ve katil devletlere bu dünyada yer yok! Bildiğim kadarıyla belki yiyenler vardır ama fok balığının eti yenmiyor. Sadece derileri kürk için kullanılıyor. Kafalarına sopa ile vurulduktan sonra daha henüz canlı iken derileri yüzülüyor. Ve bu vahşeti bütün dünya seyrediyor. Dünyanın bir kısım zengin kadınları fok derilerinden yapılan kürkleri giyiyorlar. Ve bu kadınlar literatürde insan olarak tanımlanıyorlar.

Her şey fok derilerinden yapılan kürkleri giyen dünyanın zengin kadınlarında bitiyor. Talep olmadığı zaman fok katliamı biter. Çil çil dolarlar için insanlar okyanusun dibine dalar. Bu vahşeti ancak bu kürkleri giyen kadınlar bitirir. Angelina Jolie, Madonna gibi dünyanın ünlü kadınları öncülük etmeli. Uyarmak, rica etmek yetmez; fok balığından yapılan kürkü giyen zengin kadınlar ülkelerinin adıyla birlikte dünya kamuoyunda afişe edilmeli. Dünyada rezil olmayı ne o kadınlar göze alabilirler ne de ülkeleri.

Kanada’ya baktığımızda böyle bir gelire ihtiyaçları olmadığı görülüyor. Sonra fok balığı diyoruz ama foklar pek balık sayılmaz. Yani tavada kızartıp yense hadi neyse. Çevre bakımından ha bir aslanı kaplanı öldürmüşsün ha fokları. Tanrı’nın işine de akıl sır ermiyor, dünyanın en güzel doğasını böyle insanlara vermiş; herhalde yok etsinler diye. Bizim ısrarla Ağaç Hareketi dünya düzeninin konuşulmasını istememiz işte bundan. Ağaç Hareketi insanlığın yaşamına evrensel kurallar getiriyor. Bu düzende doğadan bir dal bile koparamazsın.

Kanada’nın dünyada protesto edilmesi daha ileriye götürülmeli. Tepkiler artarak devam etmeli. Ülkeler Kanada ile ilişkilerini gözden geçirmeliler. Ben şahsen bu durumda bilerek Kanada menşeli bir malı kullanmam.

Tüm dünya halklarına sesleniyorum; unutmayın dünyada hayvanların tek koruyucusu bizleriz. Ne dinler, ne devletler kanunlar bu zavallı yaratıkları korumuyor. Biz hayvanlara duyarsız kalırsak hayvanlar da sahipsiz kalırlar. Kuzey Buz denizine dalan bir yavru fok özgür ve mutlu yaşamak için senin gözlerine bakıyor; yeryüzünde tek güvencesi sensin!

Birgül YILMAZ, Sema Bekmez bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim: Evet içler acısı bir durum.Bunlar vahşi insanların yaptığı hal ve hareketlerdir.Buna karşı çıkan bazı ülkeler var lakin onlarda seyrediyor.O güzelim günahsız hayvanın ne zararı var.Her halde deresi, dişleri,hanımlar için süs eşyası olacak.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 05.10.2014 0:50
Cevap :
Duyarlı yüreğiniz sağ olsun...  11.10.2014 20:29
 

Aynı konuyu birer gün arayla işlemişiz Kerim Bey! Keşke daha çok arkadaşımız yazsa! Kanada'nın tepkileri umursadığını hiç sanmıyorum! Norveç ve Japonya'da da balina katliamı sürüyor ve "Ata Sporu" deyip dünyayla kafa buluyorlar! Türkiye'de de yılda 4 milyon Karagül kuzusu katlediliyor ki ne vahşet! Foklar bizde olsaydı, eminim Kanadalılardan farklı davranmazdı bizim yaratıklar da. Hatta kaçak av bile olurdu. Kürkün asıl müşterileri göz önünde olan sanatçılar değil, çünkü medya ve toplum baskısından sıkılıyorlar. Asıl giyenler, sonradan görme Şirineler! "Ben zenginim"i nasıl gösterecek? Timsah derisi çanta, samur kürk giyecek! Topu da algılama özürlü olduğu için laf da anlatamazsınız! "Kürk de giyerim, evde kedi de beslerim." deyiverirler! Ne kötü ki bu insansılarla aynı dünyayı paylaşmak zorundayız. Her canlının bir varolma nedeni varken bu yaratıkların varoluş nedenini gerçekten merak ediyorum! Bu duyarlı blog'unuz için teşekkürler. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 20.12.2013 7:37
Cevap :
Büyük zahmetle zamanınızı harcayarak yazdığınız yorumu dikkatle okudum.Gerçekten çok etkileyici.Bu konun un iyi ki sizin gibi savunucuları var.  20.12.2013 19:16
 

"Dünyada hayvanların tek koruyucusu bizlerin"Anlamlı, önemli , güzel ve haykırılası bir mesaj...

rukiye orhan 
 09.12.2013 17:06
Cevap :
Sağ ol arkadaşım.  10.12.2013 8:49
 

Feryadına feryadımı ekledim. Önerdim, tavsiye ettim. Bir hatırlatma; Kanada ABD'nin güdümündedir. ABD dur derse şıp diye durur. Selâmlar.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 09.12.2013 8:40
Cevap :
Teşekkür ederim,saygılar.  10.12.2013 9:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5511
Toplam yorum
: 14089
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster