Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2913
 

Medyanın Türk büyüklerini yok etme savaşı; Matrakçı Nasuh…

Medyanın Türk büyüklerini yok etme savaşı; Matrakçı Nasuh…
 

Özellikle medyada hızla artan Türk tarihini karalama ve Türk büyüklerini küçümseme harekatı devam etmektedir.

Reyting uğruna tarihine bu kadar saygısızlık yapan, tarihi büyüklerini adeta yattıkları yerde ters çeviren bir zihniyet yoktur her halde…

Televizyonda reyting rekortmeni denilen Muhteşem Yüzyıl dizisinde Matrakçı Nasuh efendi karakteri sessiz sedasız bizlere silik, alkolik, paşaların emrinde ezilen biri olarak tanıtılmaktadır. Adeta tarihimizde önemli bir bilim adamı olan Matrakçı Nasuh bazılarının üç kuruşluk menfaatlerine kurban edilmektedir. En üzüldüğüm nokta ise bunları denetlemesi gereken kurumların bu yok edilmeye çanak tutuyor olmasıdır.

Öncelikle bilmeyenler için Matrakçı Nasuh kimdir? Onu açıklamak istiyorum.

Türk, minyatürcü, ayrıca matematik ve tarih konularında kitaplar da yazmış çok yönlü bir bilgindir. Yaşamı üstüne bilgi de yok denecek kadar azdır. Saraybosna yakınlarında doğduğuna, dedesinin devşirme olduğuna ilişkin kesinleşmemiş ipuçları vardır.

Enderun'da okumuştur. Matrakçı ya da Matrakî adıyla anılması, lobutu andıran sopalarla oynandığı ve eskrime benzeyen bir tür savaş oyunu olduğu bilinen "matrak" oyununda çok usta olmasından ve belki de bu oyunun mucidi bulunmasından ileri gelmektedir. Nasuh ayrıca çok usta bir silahşordu. Bu nedenle Silahî adıyla da anılırdı. Türlü silah ve mızrak oyunlarındaki ustalığı nedeniyle Osmanlı ülkesinde "üstad" ve "reis" olarak tanınması için 1530'da I. Süleyman (Kanuni) tarafından verilmiş bir beratı da vardı. Çeşitli silahların nasıl kullanılacağını ve dövüş yöntemlerini anlatan Tuhfetü'l-Guzât adlı bir kılavuz kitap bile yazmıştı.

Nasuh, özellikle geometri ve matematik alanlarında önemli bir bilim adamıydı. Uzunluk ölçülerini gösteren cetveller hazırlamış ve bu konuda kendinden sonra gelenlere önderlik etmiştir. Matematiğe ilişkin iki kitabı Cemâlü'l-Küttâb ve Kemalü'l- Hisâb ile Umdetü'l-Hisâb'ı I. Selim (Yavuz) döneminde yazmış ve padişaha adamıştır. Bu yapıtlardan sonuncusu uzun yıllar matematikçilerin elkitabı olarak kullanılmıştır.

Nasuh bir tarihçi olarak da önemli yapıtlar vermiştir. Mecmaü't-Tevârih adıyla Taberî Tarihi'ni Türkçe'ye çevirmiştir. Ayrıca Tarih'i Sultan Bayezid ve Sultan Selim ile Tarih'i Sultan Bayezid adlı iki kitabında bu padişahlar dönemindeki olayları anlatmıştır.

Süleymannâme adlı kitabının üç ayrı nüshasında 1520-1537, 1543-1551 ve 1542-1543 arasında geçen olayları ele almıştır. Kanuni'nin 1534 Irak seferini Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman Han'da 1538 Karaboğdan seferini de Fetihnâme-i Karaboğdan' da konu etmiştir.

28 Nisan 1564 yılında hakkın rahmetine kavuştuğu söylenmektedir.

İşte üç kuruşluk menfaat uğruna reyting canavarının önüne atılan Matrakçı Nasuh çok yönlü bir bilim adamıdır. Türk tarihinin yetiştirdiği nadir bilim adamı ve tarihçi, savaş sanatları uzmanıdır.

Maalesef ki, bizlerde bu reyting canavarını besleyerek tarihimizin ve Türk büyüklerimizin yok edilmesine çanak tutmaktayız.

Unutmayalım ki, tarihini yok eden milletler kendileri de yok olmaya mahkumdur. Tarihimize ve Türk büyüklerine sahip çıkmak ve reyting canavarına yem etmemek bizlerin elindedir.

Bir gazetede okumuştum yanılmıyorsam televizyonlarda hangi dizilerin yayına alınacağı kararını ABD’li danışmanların oluşturduğu bir komisyon veriyormuş. Yani ne seyredeceğimize bile ABD’lilerin karar verdiği bu ortamda bizlere tarihimizi doğru anlatacak bir program yapılacağını düşünmek hata olur galiba…

Yinede bizler bu yapılan Türk düşmanlığına karşı durmak zorundayız. İstedikleri bizlerin şanlı tarihini yeniden kendi istekleri doğrultusunda yazıp aktarmak olan bu zihniyet, hem tarihimizi hem de Türk büyüklerimizi bir bir yok etmeye yeni kuşakları bu yanlış bilgiler ile yetiştirmeye çalışmaktadır.

İşte bu noktada…

Tarihimizi ve kültürümüzü yok etmeye çalışan bu zihniyete Türk milleti olarak gereken dersi vermek bizlere düşmektedir. Tarihimizi ve tarihimize yön veren büyüklerimizi doğru öğrenip değerlerini anlamalıyız ve bizden sonra gelen kuşaklara aktarmalıyız…

Burçak YAZICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Türk Düşmanlığı" diyerek bence olayı gereğinden fazla abartıyorsunuz. bahsi geçen dizide türk düşmanlığına ilişkin ya da padişah ve saray yaşamına ilişkin küçültücü hiç bir nokta olduğunu düşünmüyorum. insanoğlunun var olduğu her yerde ezilenler, padişahlar, şahlar, cariyeler, eşler, metresler ve aralarında mücadeleler olmuştur. bunu kabul etmek bence tarihe sunabileceğimiz en büyük saygıdır. yoksa herkes tarihi kendine göre yazar olur biter...o zaman da çocuklarımız kime inanacaklar???kimseye...ne kadar büyük güvensizlik, ne kadar büyük bir boşluk olur bu çocuklarımız için... evet dizide nasuh efendinin matematikçi yönüne pek değinilmemiştir. ancak saraya istediği gibi girip çıkabilen,paşalarla şehzadelerle hatta padişah ile matrak oynayabilen önemli bir şahsiyettir. bir cihan padişahının sarayına herkes öylece, elini kolunu sallayıp giremez çünkü.

hülya demir 
 11.04.2012 7:39
Cevap :
Matematikçi olması değil konu olarak matrak denilen oyun bir savaş oyunudur ve Matrakçı'nın geliştirdiği bildirilmektedir buda es geçiliyor diğer tarafta Süleyman'ın yanında olması Süleyman'ın emri ile dönemin tarihini kaleme almasındandır buda es geçildi. Orada filmde olsa tarihi bir karakter var ve bu karakterin tarihine uygun davranılmıyor sizce bu normal mi? Ben dizideki aşkları değil bunu eleştiriyorum. Ayrıca matrakçı dönemin en ünlü minyatür sanatçılarından biridir. Yine de katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim....   11.04.2012 19:47
 

Güzel bir paylaşım olmuş, eline kalemine sağlık kardeşim.

Engin ALTUNISIK 
 06.04.2012 21:50
Cevap :
Teşekkür ederim.  07.04.2012 11:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 357
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1066
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

4 kasım 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Bu sene ilköğretimden mezun oldum. Okul hayatımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster