Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1620
 

Mekanik Türk

Mekanik Türk
 

Koca Yusuf' u bilmeyen yoktur her halde. Ama gençlerden tanımayanlara, biraz tanıtalım: Koca Yusuf nam yiğit, yedi düvele ün salmış bir cihan pehlivanımızdır. İki metreye yakın boyu, 120 okka (144kg) cesametiyle heybetli bir civandı. Bir oturuşta, bir testi ayranla, bir bütün koçu gövdeye indirip, koca danalarla talim yapardı. Koskoca Osmanlı Pay-i tahtında yenmediği adam kalmayınca, bir cambazın peşine takılıp Avrupa'lara Amerika'lara gitmiş, oralarda da tuşlamadık kefere bırakmamıştır. Bir müsabakasında, garez tutmuş kafirlerin üzerine saldığı kızgın boğayı tuttuğu gibi milletin ortasına fırlatmıştır. Bu koca pehlivanımızın sonu çok trajik ve efsanevi olmuştur. Ölümü hakkında bir sürü tevatür olduğundan, ben yazmıyorum. İsteyen arama motorlarından arayıp, hangisine inanırsa inansın!...

Koca Yusuf, "Türk gibi kuvvetli" sözüne ilham olmuş kişilerden biri ve en ünlüsüdür. Benim eski marangozum, bir zamanlar yeni bir "yatar tepsi planya makinesi" almıştı. Dükkana vinçlerle, manivelalarla soktular. Adet olduğu üzere komşularla aleti incelerken, baktım üzerinde model ismi olarak "Koca Yusuf" yazıyor.

Hatırlayacaksınız, geçen seneki Yeşilköy'deki havaalanı yangınını.. İşte orada, itfaiyenin yeni aldığı süper bir makine kullanılmıştı. Dünyada sadece yedi adet üretilmiş, bir milyon dolar! Altmış ton kaldırıp, dakikada altı ton su sıkıyor. Bizdeki en gelişmiş modeli. Robot kolları var. İtfaiyeciler 70 metre öteden uzaktan kumandayla idare edebiliyor. Bu müthiş robotun adını ne koymuşlar? Tabii ki "Koca Yusuf" !..

Koca Yusuf maddesinde dolaşırken, bir de bomba yükleme aracına rastladım. Kısa mesafelerde 1750 kiloya kadar, bomba, füze vb. mühimmat, yük taşıyabiliyor. Onun adını da Koca Yusuf koymuşlar. Ben olsam, Çanakkale'de vinç bozulunca, 200 okkalık mermileri kaldırıp topun namlusuna süren Seyit Onbaşı' nın adını koyardım ya neyse!..

Daha bilmediğimiz, bir sürü böyle güç ve kuvvetle ilgili makineye de "Koca Yusuf" adı verilmiş olabilir. Kim Bilir?..

Şimdi gelelim bizde pek bilinmeyen ama Osmanlı'yı dünyaya tanıtmış başka bir Türk' e: "MEKANİK TÜRK"

Geçen gün, Kenan Işık' ın yarışmasında soruldu. Valla ben ilk defa duydum. Bulmaca maraklısı olduğum halde hiç rastlamamıştım. Zaten yarışmacı çift te yarım saat düşünmelerine rağmen doğru cevap veremediler.

"Mekanik Türk" fizik gücüyle değil, beyin gücüyle yapmış tanıtımı... Satranç oynayarak!... Evet, burma bıyıklı bir Osmanlı tipindeki otomat, satrançta önüne geleni deviriyormuş! Satranç meraklısı ve ustası Napolyon'u bile yenmiş. Kemperel isminde bir mucit yapmış bu aleti. O da dünyayı dolaşmış. Gerçi sonradan ortaya çıktığına göre, içine gizlice bir cüce satranç ustası giriyormuş. Bu yüzden bilim adamları Kemperel'i şarlatanlıkla suçlamışlar. Ama önemli olan, kutunun içindeki adamın tablayı görmeden, mum ışığında rakibiyle oynayacak düzeneğin nasıl yapıldığıydı.

Ben daha fazla anlatmıyorum. Biraz merak edin arayın!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

efendim, bu mekanik türk ün torunları nerelerde? bir araştırsak bulsak, yok mudur onlara miras bir vaziyet? çok ilginç, ilk kez duydum, yazınız da çok keyifli olmuş, teşekkürler.

fitruka fitruka 
 15.03.2007 11:09
Cevap :
nerdeee...mekanik kalmamıştır da, belki otomatik bulunur!..  15.03.2007 15:37
 

SAYIN AVUS KOCA YUSUF'U BİLMEYEN YOKTUR. AMA BEN DE SİZİN GİBİ MEKANİK TÜRK'Ü İLK KEZ DUYDUM. TÜRK'ÜN MEKANİĞİ DE VARMIŞ DEMEK Kİ. BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR ALANDA FAALİYET GÖSTEREN BİR İSMİ DUYMADIĞIM İÇİN KIZDIM DA KENDİME BİRAZ. AMA SİZİN YAZINIZDAN SONRA ARAŞTIRDIM VE OKUDUM. OKUDUKÇA GURUR DUYDUM. İLK İŞİM BU BİLGİLERİ BİRİLERİ İLE PAYLAŞMAK OLACAK. SADECE KENDİME KIZMADIM. ÜLKEM İNSANINA DA KIZDIM. GURUR DUYULACAK O KADAR İHTİŞAMLI BİR GEÇMİŞ VAR Kİ. BU GEÇMİŞTE BÖYLESİ SPESİFİK ÖRNEKLERİ BİLMEMEMİZ ULUS OLARAK BİR EKSİKLİĞİMİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. EMİNİM BİR ÇOK YABANCI BU BİLGİYE SAHİPTİR. NE İYİ ETTİNİZ DE BİZİ BİLGİLENDİRDİNİZ. BU NOKTADA KÜÇÜK BİR ÖNERİ DE GETİRMEK İSTERİM. BÖYLESİ GÜN YÜZÜNE ÇIKMAMIŞ BİLGİLERİ DE ZAMAN ZAMAN AKTARIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUZ. SON BİR NOT: KOCA YUSUF'UN ÖLÜM ŞEKLİ DE İLGİNÇ. DEMEK Kİ GÜÇ DE BİR YERE KADAR!

hatice karakus 
 23.02.2007 22:37
Cevap :
hatice hocam, değerlendirmene çok teşekkür ederim.  24.02.2007 4:15
 

Koca Yusuf'u yedi düvel tanıyor da," mekanik Türk"ü ilk kez duydum.Sanırım Avrupa, Türkler'i daha iyi tanımaya başladı o sıralar;ya da uzun süre Türk egemenliği altında kalmış olmanın verdiği bir hayranlık olabilir.Diğer yazılarınızdan farklı bir yazı türü;biraz belgeselimsi gibi;ama hoşuma gitti.Hele şu sıralar Ab'ye almama çabaları var ya! Nereden nereye! Selamlar.(ELBİNGİL)

aynur ayeren 
 23.02.2007 19:45
 

ben de bulmacalara ve bilgi yarışmalarına meraklıyım. hatta bir kaç kez tv'de yarışmıştım, ama o soruyu ben de bilemedim. Neyse yazı güzel olmuş, elinize sağlık.

Serkan Dilek 
 23.02.2007 18:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1162
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster