Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '13

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
200
 

Men arzuyu şiddetlendirir!

Men arzuyu şiddetlendirir!
 

Bu gün gelen maillerimi bakarken, Milliyet Blog Haftalık bültenini gördüm. Detayda Blog yazarları tartışıyor konu başlığında alkol yasağı hakkında fikirlerimizi paylaşmamız isteniyordu. Ben de bu nedenle düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Ben şahsen alkol ve sigara ile arası iyi olmayan bir kişiyim. Yaşım 65. Sigarayı, hayatım boyu bir paket bile içmemişimdir. Arkadaşlarım içki masalarında teklif etmişler, hatır için almış tek tük laf olsun diye yakmışımdır. Tiryakisi de olmadım. Tam bir Yeşilaycıyım. İçenin yanına bulunmam. Yanımda da içirtmem.

Alkole gelince. Arkadaş toplantılarında, özel gecelerde rakı içmişimdir. Ama ayda bu 2 defadan fazla olmamıştır. Yerine, mekana ve ortama göre davranmış, kendimi bilmemecesine içtiğimi hatırlamam. Son üç yıldır köy ortamında doğa ile iç içe yaşadığımdan mı nedir, hiç ihtiyaç duymadım. Etrafa rahatsız  etmediği sürece, içene de karışmam.

Gelelim Hükümetimizin aldığı gece belli saatlerde yasak kararına. Konu başlığımda yazdığım gibi, "Men arzuyu şiddetlendirir". Yasaklara karşı insanoğlunun devamlı bir merakı vardır. Yasak daha da tüketimi körükler. Bu tür yasakları olan, bir İran, bir Suudi Arabistan kapalı kapılar ardında neler olup bitiğini hep basından okuyoruz. İçen veya içecek insan yasak saatlerinden önce alır, evinde stok yapar. AKP'nin Sayın Milletvekilleri bunu bilmiyor mu? Biliyorlardır ama, Sayın  Başbakanlarına dile getiremiyorlardır. Atatürk'ün kurduğu bu Cumhuriyet, Laik bir devlettir. Kaldı ki dinimiz bir baskı yasakçı bir din değildir. Dinimiz şunu emrediyor, buna göre bir kanun çıkartalım diyemezsiniz. Böyle bir zihniyetle ben Avrupa Birliği üyesi olacağım da diyemezsiniz.

Osmanlı Padişahlarından 4.Murat da kendi devrinde alkol, tütün ve kahve yasağı koymuştur. Kendisi tebdili mekan gezerek bizzat yasağı uyulup uyulmadığını denetlemiştir. Hadi o zaman kendine göre onun bir sebebi vardı. Büyük İstanbul yangınını bahane etmiş, Yeniçerilerin içtiği sigaradan çıktığını söylenmiş. Bu nedenle bu yasağı çıkartmıştır.

Bütçe gelirlerinde en büyük payı tekel maddelerinden alınan vergilerden geldiğini herkes bilir. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Yasaklarla bu işler olmaz. Eğitimle olur. O da ailede başlar, okulda devam eder.

Allah içeni de, içmeyeni de bilir. Onun terazisi, her şeyin doğrusunu da, eğrisini de tartar.

ALLAH' ın işine karışılmaz.

Her isteğiniz yasaklardan uzak, gönlünüzce olsun.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YAsalar düzen için vardır; düzenlemek için değil. Kaçak alkol ile bile tam başarılı mücadele veremeyen devlet şimdi 2200 den sonra kaçak içki satışı ile mücadele edecek... YArgıya bir sürü gereksiz işlem çıkacak ve polis boşa koşacak. Yasak, düzen bozulmasına karşı olur ; keyfince veya inancına göre düzenlemek adına yasak değil zülüm olur. Saygılarla sağlıcakla

Süleyman Akyürek 
 01.06.2013 12:51
Cevap :
Süleyman Bey, Düşüncelerimiz aynı paralelde. Haklısınız polisin ve mahkemelerin işlerini artıracaklar. Hangi mantık anlamış değilim. Katkılarınız ve değerli yorumunuz için teşekkürler. Sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  01.06.2013 16:27
 

Şeriatla yönetiyorum diyorsan koy yasağını; demokrasi dediğin zaman böyle yasaklar koyamazsın.

Kerim Korkut 
 01.06.2013 11:45
Cevap :
Kerim Bey, Aynı fikirdeyiz. Bu Ülke hiç zam Atatürk ilkelerinden ayrılamaz, ayrılmayacaktır da. Herkes bunu böyle bile. Teşekkürler. Yasaksız bir ülkede gönlünüzce yaşam dileğiyle, nesiller boyu. Selamlar, sevgiler. Abdurrahman Balcılar  01.06.2013 13:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2024
Toplam yorum
: 407
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2948
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster