Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '06

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
549
 

MERNİS haberleri doğru olmasın...

MERNİS haberleri doğru olmasın...
 

Bu sabah gazeteyi elime aldığımda MERNİS projesindeki hatalarla ilgili haberleri okuyunca e-Devlet olacağımız yolunda büyük umutları olan bir yurttaş olarak hayal kırılklığına uğradım. Haberde ülkemizdeki en büyük e-Devlet projesi olan MERNİS’te ciddi boyutta hatalar olduğu iddia ediliyordu.

MERNİS’in mali boyutunun 30 milyon dolar olduğu haberde yazılı. İlk bakıldığında büyük bir para olarak görünen 30 milyon dolar (yaklaşık 50 Milyon YTL) böyle büyük bir proje için çok küçük bir rakam. 130 Milyon kişinin kaydının tutulduğu, hatasız olması, güvenlik açıklarının hiç olmaması gereken bir büyük e-Devlet projesi için kişi başına harcanan para yalnızca kırk kuruş, bir lira bile değil. Hiç kimse kusura bakmasın MERNİS projesinde bir sorun varsa bunun açıklaması çok anlamlı bir deyimle yapılabilir: Ucuz etin yahnisi...

Şimdi yapılması gereken kamu çalışanlarının katılacağı büyük bir imece ile Mernis kayıtlarının düzeltilmesi ve “sıfır” hata olacak şekilde düzeltildiğinden emin olmamızın sağlanması. Devlet önünde bilgisayar olan her çalışanını bu işle görevlendirip kayıtların tümümün kontrolünü yaptırmalı. Örneğin sömestr tatilinden sonra okullar bir hafta geç açılsın; tüm öğretmenler, tüm üniversite personeli bu imece içinde yer alsın. MERNİS kayıtların hepsi gözden geçirilsin. Hataların mutlaka görülmesini sağlayacak yöntemler kullanılsın. Eğer hata varsa en kısa zamanda düzeltilsin, hata yoksa bunu da bilelim.

Şu anda umudum bu haberlerin doğru olmamasında... Hata varsa bile, haberlerde yazdığı gibi kayıtların dörtte biri gibi büyük boyutlarda olmasın... Benim kimlik numaramı taşıyan başka birisinin olmasını düşünmek bile istemiyorum. Ben MERNİS'e çok güvenmiştim, umarım güvendiğim dağlara kar yağmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bilgisayarı pek sevdik. her şeyimizi verdik. samimi bir şekilde her şeyimizi paylaştık. dertlerimizi anlattık. cinselliğimizi paylaştık. ona güvendik. ama bizi aldattı. çünkü onu bir insanın yaptığını ve işlettiğini unuttuk. kişilik haklarımızı gasbetmesine izin verdik. çokkk şeffaf olduk. herkes herkesin bilgisine ulaşmaya başladı. istediginiz kişinin üniversite giriş sınavı sonucunu öğrenebilirsiniz mesela. merniste kasti bilgi girişleri yapan personeli bulamaz miyiz kayıtları yok mu ciddiyetten uzak herkesin yetkili olduğu bir sistemimiz var. bilgiler açık. insan hakklarına aykırı bir durum değil mi bu? ayrıca program hiç mi denetim yapmıyor? bu işi ODTÜ proje olarak üretti diye biliyorum yanlış mı? hatırlıyorum acaba e-devlet işi çok önemli fakat iyi bir sistemde çok şey açığa cıkacağı için özellikle para konuları. büyüklerimiz bu konuya hep yalandan yaklaşıyor. ayrıca haberlerin geçiş şeklinde de tuhaf bir ticari durum var mış gibi geliyor. numara ma elleme :)

ali can serbest 
 12.12.2006 18:53
 

Ben aslında şaşırmıştım 7 yıldır hiç hata çıkmamasına. Meğer örtbas edilmiş. Ama ucuz etle ilgili olmayabilir. Mesela İzmit'teki Yuvacık Barajı yapımına 4,5 milyar dolar (maliyetinin kat be katı olduğu söyleniyor) harcanmış ama şuan barajda su yok ve günlerdir sular akmıyor! MERNİS için işinin ehli olmayan insanlar çalışmış olmalı. Mesela amca oğlu, dayı, hala kızı, vs.

OynamıYorum 
 11.12.2006 12:28
 

İş hayatı ile ilgilenenler özellikle de sanayiciler şunu çok iyi öğrenmiştir. Bir sistemi kurarsınız, bir makineyi alırsınız ve çok mutlu, umutlu olarak üretmeye, hizmet vermeye başlarsınız. Ancak işler umduğunuz gibi gitmez. Neden? En önemli unsur unutulmuştur. Sistemi yürütecek, makineyi yüksek verimle çalıştıracak mühendis veya teknik adamlar yeterli eğitime sahip olarak hazır değiller. Biz millet olarak Arsaya, binaya, makinelere gözümüzü kırpmadan yatırım yaparız. insana yatırım yapmayı ve onu eğitmeyi düşünmeyiz. Bu nedenle anlatılanlar için gözü kapalı doğrudur derseniz, büyük ihtimalle mahçup olmazsınız. Türkiye'nin sorunu insanına yatırım yapılmaması. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.12.2006 11:35
Cevap :
Bugünkü Hürriyet'te projenin 30 milyon dolara malolduğu, bunun içinde yazılım için harcanan miktarın yalnızca 400 bin dolar olduğu yazılmış.  11.12.2006 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2390
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster