Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1578
 

Merve Ballı

Merve Ballı 

Onun adı: Merve Ballı... Milliyet Blog ailesinin genç üyelerinden biri kendisi... Sigortacılık mesleği... 

Henüz 25 yaşında Merve... Yani yazıp çizmek, yazarken kendini geliştirmek için çok erken ve verimli dönemlerini yaşamakta, içinde bulunduğumuz zaman diliminde sevgili Merve... Bu yüzden de, çok ciddi umut vadetmekte profesyonel yazarlık yapmak konusunda bence. 

- Merve'nin özellikle gündelik yaşam, deneme ve kişisel gelişim yazılarını öneriyorum sizlere. 

" Onu diğerlerinden farklı kılan özellikleri nedir? " diye soracak olursanız bana. Olur efendim! Hemen anlatayım size: 

- Bi kere, Merve dozu çok iyi ayarlanmış bir duygusallıkla, yani abartmadan, salya sümük ağlatmadan söylüyor söyleyeceğini. 

- Onu okurken İşte bu yaaa! Ben de tam böyle hissediyorum dedirtecek insan halleri var sevgili Merve'nin. 

- Nasıl başarıyor? Bilmiyorum. Ama her yazısında en az bir cümlesini, canınızı yakmadan, çakıveriyor zihninizin en can alıcı yerine Merve. 

- Her yazısı didaktik olmayan bir yaşam manifestosu gibi merve'nin... " Nası yani? Hem manifesto; hem didaktik değil nasıl oluyo bu? " diye sorduğunuzu duyuyorum. Merak etmeyiniz sevgili arkadaşım! 

- İşte Merve'yi farklı kılan özelliklerinden biri de bu; sevgili arkadaşım!. Hem çaktırmadan manifesto sıkıştırıyor her yazısının satır aralarına. Hem de sıkıcı bir öğreticilik, fazlaca bilmişlik, gereksiz bir diktacılığa kaçmadan beceriyor tüm bu söylediklerini. 

Merve'ye tavsiyelerime gelince: 

- Zaten sende, özünde varolan yazma yeteneğini daha da parlatmak, daha bir taçlandırmak istiyorsan eğer, daha sık yazmalısın Mervecim. Çünkü yazma aralıklarını fazla uzun bulmaktayım. 218 günde 63 yazı yazdın. Yani ortalama: haftada 2 yazı yazıyorsun. Daha iyi, zorlanmadan, rahatça yazabilmen için daha çok yazman şart. Belki başlangıç olarak, haftada 3 yazı yaz diyebilirim sana. 

- Daha sık yazabilmen için, hepimizin de yapmak zorunda olduğu gibi, daha çok okuman, daha çok araştırman, dünyada olup bitene daha bir meraklı, daha bir analizci gözlerle bakman gerekiyor Mervecim. 

- En çok gündelik yaşamla ilgili yazmayı sevsen de, yazma çeşitliliğini arttmanı öneririm sana. Ana tercihin Gündelik yaşam olsun yine. Tamam... Ama göreceksin. Yazı türünü çeşitlendirdikçe, ilgi alanlarının da genişleyecek.Daha farklı bir gözle incelemeye başlayacaksın dünyayı. Zaten fazlaca sende mevcut olan duyarlılığının, bambaşka yönlere doğru kaydığını, zenginleştiğini, derinleştiğini, biraz şaşırsan da, kendi gözlerinle göreceksin. 

- Bir yazıyı okutmanın, bir filmi izletmenin, en temel iki özelliği ya dram; ya mizah sunmaktır karşındakine. Dram tamam sende. Belki, kendini zorlamadan, biraz da mizah katabilsen metinlerine; galiba bu iş tamam olacak Mervecim. 

Haaaa! Sana bütün bu önerileri profesyonel yazarlık yapmayı düşündüğünü tahmin ettiğim için söylüyorum. Yok eğer, " Sadece zevk için, hobi olsun diye yazıyorum ben." diyorsan eğer, ( Ki ben yazdıklarından durumun hiç de öyle olduğunu düşünmüyorum.), yukarıda sana yazdığım tüm önerilerimi unutabilirsin Mervecim. 

Ben bu yazdıklarımdan sana bir yazım manifestosu çıkaramıyorum Mervecim! Çünkü bildiğin gibi, manifesto çıkarmak senin işn! Yazımı okuyunca, kendi manifestonu kendin çıkarırsın yine kendi kendine! Çünkü ben sana ve yazdıklarına güveniyorum. 

Merve Ballı Acar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merve'nin yazılarının, hemen, hepsine, yorum yazabiliyorum, ama, senin YAZILARINI, sadece okuyorum. Onun, kaleminden bal damlıyor... ADADAN SELAMLAR.

Göksel47 
 16.04.2013 20:10
Cevap :
Sevgili Göksel hocam... İçinizden nasıl geliyorsa, öyle davranın lütfen... Benim için hiçbir mahsuru yok. Cemce sevgilerimle...  23.04.2013 20:51
 

Ben pınar mervenin arkadışıyım (iş arkadaşı yan masamda oturuyor şuan yazdıklarımda haberi yok) yazdıklarnız çok güzel amacınıza ulaştınız gerçekten dünden beri çok mutlu arkasında birilerinin olduğunu bilmek destek görebilmek ona çok iyi geldi. Küçük şeylerle mutlu olmayı bilen biri. Ailesi olsun, arkadaşları olsun sizin gibi değerli insanlar oldukça merve'de de bir iclal aydın kalemi ve ruhu görüyorum.bazen harcanıyosun buralarda dediğim çok olmuştur. Yazmak istediği sürece her zaman yanındayım. Desteğiniz için onun adına tekrar teşekkür ederim. Sevgiler..

pinar yavas 
 26.07.2011 9:41
Cevap :
Pınar hanım meraba. Merve yazdıklarımı fazlasıyla haketmese, emin olun yazmazdım. Çünkü hayatta benim için, her şeyden önce, adaletin yerini bulması geliyor. Merve, çok daha iyi olacak inşallah. Cemce sevgilerimle...  26.07.2011 10:35
 

Cem Bey, Merve için yazdıklarınızı okuyunca bende kardeşimle bir kez daha gurur duydum. Orta okul yıllarından bu yana yazmayı sever ve kendini ifade etme biçimi bu diye düşünüyorum. Bizim de ona kitap yazma yönünde motivemiz söz konusu umarım yazarlık yolunda da başarılı olacaktır. Size tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılar....

serap gokcel 
 25.07.2011 12:57
Cevap :
Yazılarını okuyarak sınırlı olarak tanısam da Merve'yi Serap hanım; profesyonel yazarlık konusundaki motivasyonunu çoktan keşfetmiş durumdayım. Bu yazı onu yazarlık konusunda biraz daha motive eder, biraz daha olumlu yönde havaya sokar kanısındayım. Çünkü bu konuda, profesyonel yazarlık konusunda gereken altyapı fazlasıyla var onda. Çorbada azıcık da tuzum olursa, ne mutlu bana. Cemce sevgilerimle...  25.07.2011 16:42
 

Beni o kadar duygulandırdınız ve gururlandırdınız ki... Size ne kadar teşekkür etsem az kalır. MB ye katıldığım günden itibaren desteğinizi ve yorumlarınızı hiç esirgemediniz. Teşekkür az kalır gösterdiğiniz motivasyon için. İnanırmısınız ne yorum yazacağımı bilemiyorum. Çok teşekkür ederim size ve diğer MB arkadaşlarıma. Tavsiyeleriniz benim için son derece önemli ve hepsi altın değerinde. Sizinde söylediğiniz gibi profesyonel yazarlık için son derece dikkat etmem gereken hususlar. Yürek dolusu teşekkürler ve sevgiler size:)

Merve Ballı Acar 
 25.07.2011 12:20
Cevap :
Merve yazım konusunda senden teşekkür beklemiyorum. Çünkü sen yaptıklarınla, yazdıklarında benim düşünebileceklerimden, söyleyebileceklerimden çok daha iyisini hakediyorsun bence. Ben profesyonel yaşamımda çok uzun süre yöneticilik yaptım. Ferklı olanı, kumaşı iyi olanı çok hızlı tanırım. Yaptığım sende olanı insanların biraz daha çabuk farkına varmasını sağlamaktı. Hepsi bu. Emin ol ki, hak etmeyen hiçkimse için, hiçbir konuda kılımı kıpırdatmam ben. Cemce sevgilerimle....  25.07.2011 16:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1737
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster