Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
446
 

MHP'den "Sol"a Tarihsel alkış

Hopa’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı miting öncesi yapılan protesto gösterilerine müdahale eden güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun, Hopa’da yapılan cenaze töreni ve yurdun diğer yerlerinde yapılan anma törenleri sırasında da, güvenlik güçleri tahammülsüz tutumlarını sergilemeye devam etti. 

Ankara, İstanbul, Mersin ve İzmir’de yine ufak çaplı gerginlikler yaşandı. 

2 Haziran tarihinde Gaziantep’te de Metin Lokumcu anısına sol-sosyalist partilerin, DİSK ve KESK sendikalarının katıldığı bir yürüyüş düzenlendi ve sonrasında basın açıklaması yapılarak AKP İl Başkanlığı binasına siyah çelenk konuldu. 

Yürüyüşe katılmak için 2 arkadaşımla beraber toplanma noktası olan Yeşilsu Parkı’na doğru yürürken, kendi aramızda yürüyüş güzergâhının MHP seçim merkezinin önünden geçtiğini, bu durumun bir gerginlik konusu olabileceğini konuştuk. 

Toplanma noktasına vardığımızda ÖDP, EMEP, BDP, TKP, ESP, EDP gibi sol-sosyalist partilerin yanı sıra, DİSK ve KESK gibi sendikaların oluşturduğu topluluk, eyleme katılarak kendilerine hitap eden “Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku” Gaziantep bağımsız milletvekili adayı Akın Birdal’ın konuşmasının ardından yürüyüşe geçti. 

Yürüyüş kolunun en önündekiler MHP merkez seçim büronun önüne geldiğinde beklentilerimizin aksine gerginlik ve sataşma yerine beklenmedik bir şekilde, seçim bürosunda bulunanların toplanarak dışarı çıktığını ve yürüyüş kolunu alkışlamaya başladıklarını gördük. 

Hem de öyle göstermelik bir şekilde değil, yürüyüş kolunun son katılımcıları geçinceye kadar! 

Şaşırdık! 

Güldük! 

Espriler yaptık kendi aramızda, bugünleri de mi görecektik diye! 

Düşündük! 

Acaba MHP’lilerin alkışına mazhar olacak ne yaptık diye! 

Solcular ve sosyalistler MHP’den alkış alacak hale gelmişse bu işte bir yanlışlık yok mu diye! 

Tarihe kısa bir yolculuk yaptığımızda, MHP ile sosyalistlerin bırakın birbirini alkışlamasını, tarihsel süreçte hep karşı karşıya gelmişlerdir.. 

Doğaldır da bu durum. 

Çünkü, kurulu düzeni değiştirmek isteyenlerle, onu korumak isteyenler mutlaka karşı karşıya gelirler. 

Sonra, bu işte bir yanlışlığın olmadığını, bizim yolumuzun ve doğrultumuzun değişmediğini, özgürlük ve eşitlik hedefimizi aynen muhafaza ettiğimizi konuştuk yürüyüş boyunca. 

Esprileri ve gülmeyi bırakıp MHP’lilerin bizi alkışlamasının gerçek nedeninin, attığımız “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganından kaynaklandığı kanaatine vardık. 

Gerçekten de topluluk psikolojisinden mi kaynaklı bilmiyorum ama MHP merkez seçim bürosunun önünden geçerken bizlerinde bu sloganı daha gür ve daha sık attığımızı gözlemledim. 

Topluluk AKP İl Başkanlığı binasının önünde, geniş güvenlik önlemleri arasında basın açıklamasını yapıp, siyah çelenk bırakarak dağıldı. 

Geride, belki de tarihe geçecek olan bu alkış sahneleri kaldı. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm farklılıkları bir kenara bırakıp vatan ve bayrak etrafında ilk defa buluşmuyoruz ulus olarak. MHP'lilere de alkış..Sizlere de alkış...Varolun.

Ceyhan 
 07.06.2011 14:02
 

Solun kindarlığı olmasaydı, Türkiye çoktan düze çıkmıştı. Bizim milletimiz kindar değildir ama siz milleti tanımıyorsunuz, sorun bu... Haksızlığa sadece kendinizin karşı çıktığınızı sanıyorsunuz, yanılıyorsunuz. Solculuk ne haksızlığa karşı çıkmanın tek yoludur ne ahlâki bir gereklilik... Herkese faşist dersiniz, hakaret edersiniz, ama şu şaşkınlığınız bile aslında sizin dışınızdakilerin insan olabileceğine inanmamanızdandır. Gün gelir de solun kini biter mi, bilmem? O gün, "değer istismarcılarına" karşı hep beraber karşı koyabiliriz...

Ögeday 
 06.06.2011 7:57
 

Sağ ya da sol, farketmez. Aklın yolu bir... Bu iktidar eninde sonunda gidecek. Umarım ve dilerim ki, güzellikle gitsinler. Yoksa vay bu güzel ülkemin haline! Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 05.06.2011 14:08
 

Siyasi görüşlerdeki farklılık kökenleri nedeniyle, real politik pragmatizmi nedeniyle vs. birbirine uzaklaşıp yaklaşabilir. Ama bir de siyasal görüşleri bir araya getirebilecek başka bir evrensel nokta vardır, o da hukuksallık, adalet ve hak korumadır. Sol ile MHP'nin birbirine yaklaşmasının nedenlerinden biri de bu olabilir. Ülkede belli kesimlere yönelik devletin imkanları da kullanılarak haksız ve suç düzeyinde saldırı var. Mhp sola yapılan sol mhpye yapılan haksızlığı görüyorsa bu sempati ve destekleşme yaratır. Ama keşke insanlar güce ulaştıklarında, adalet ve hukuk kavramlarını kendi işlerine gelecek şekilde körleşmeyecek bir doğaya sahip olabilselerdi.

Erdal Aydın 
 05.06.2011 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 713
Kayıt tarihi
: 04.01.08
 
 

Gaziantep' te öğretmen olarak görev yapmaktayım. Son olarak Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster