Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1687
 

Milliyet Blog Yazarları, Hazır olun!

Milliyet Blog Yazarları, Hazır olun!
 

Bu resim, Milliyet Blog yazarı Sn.Mustafa Mumcu tarafından hazırlanmıştır. Teşekkür ederiz


Blogculuk ve vatandaş gazeteciliği geleceğin medyasını oluşturacak...‘Hazır olun’.

İşte Milliyet.com.tr’nin geleceğine ilişkin tüm düşüncelerini, planlarını ve amaçlarını içeren sihirli sözcük.

2009’a girerken Milliyet.com.tr’de bir haber vardı. Haberin başlığında “İnternette lider yine Milliyet.com.tr” diyordu ve şöyle devam ediyordu; “Türkiye'de internetin devi belli oldu: Milliyet.com.tr , 2008 yılında en yakın rakibi ile arasında her ay biraz daha büyüyen bir farkla liderliğini perçinledi.Geçtiğimiz hafta Milliyet.com.tr tam 2 milyon 306 bin 408 tekil kişi tarafından ziyaret edilirken, en yakın rakibi bile 1 milyon 867 bin 725 kişi de kaldı.”

Haberin sonuç bölümündeki istatistiklere ilişkin yorum ise en çarpıcı olanıydı ve deniliyordu ki;

“Bu ne anlama geliyor? Türkiye sadece haberi Milliyet.com.tr'de izlemiyor, aynı zamanda Milliyet.com.tr'de araştırıyor, takip ediyor, aradığını Milliyet'ten talep ediyor. Milliyet.com.tr olarak bize güveniniz, bizi tercihiniz için teşekkür ederiz. 2008'de bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bu ilgi başımızı döndürmedi. Sorumluluklarımızı biliyoruz, yeniliklerimiz birbirini takip edecek. 2009'da çok önemli hamlelerimiz geliyor. Yakında hepsini tek tek göreceksiniz. Ancak şimdiden sizlere haberlerin bugüne göre daha fazla video görüntüleri ile tamamlandığı bir site olacağımızı duyurabiliriz. Ve sizden gelenlere daha çok yer ayıran, kendinizi, kendi yazdıklarınızı, kendi çektiklerinizi daha çok bulabileceğiniz bir site olacağımızı da çıtlatabiliriz...Bu yıl milliyet.com.tr'yi çalışanları değil okurları hazırlayacak. Hazır olun...

“Hazır olun”…işte Milliyet.com.tr’nin geleceğine ilişkin tüm düşüncelerini, planlarını ve amaçlarını içeren sihirli sözcük budur.

Milliyet.com.tr, tüm dünyanın “klasik medya” anlayışından “yeni medya” anlayışına hızla evrildiği son yıllarda, bu değişimi son derece doğru yerinden yakalamış bir medya kuruluşu…İnternet sayfasının düzeni, yazılı ve görsel içeriği, haber üretmedeki hızı, okurlarının erişim kolaylığı ve sayfaların açılış hızı , okurlarına sunduğu yorumlama olanakları gibi daha sayılabilecek pek çok özelliği ile gerçekten de Türkiye’de “yeni medya” düzeni içinde haklı yerini almıştır.

Milliyet.com.tr’nin yeni medya anlayışı doğrultusunda “toplu blog” hizmeti veren “Milliyet Blog” bölümünün üye sayısı bugün itibariyle 4365’e ulaşmış durumdadır ve bu hiçte azımsanacak bir sayı değildir.

Biz Milliyet Blog üyeleri, her konuda düşünce ve duygularımızı içeren yazılarımızı “e-günlük” düzeninde burada yayınlıyor, kendimizi “özgürce” ifade ediyoruz. “Özgürce” diyorum çünkü şahsım adına konuşmam gerekirse, ekonomi ve siyaset konularında oldukça “sivri” eleştiri yazıları yazmama rağmen hiçbir yazım henüz reddedilmedi. İçeriğinde hakaret olmadıkça, genel ahlaka ve toplum düzenine aykırılık bulunmadıkça, yazım kurallarına riayet edildiği müddetçe hiçbir yazının da red edildiğini veya edileceğini sanmıyorum.

Bu yıl Milliyet.com.tr, yeniliklere hazırlanıyor ve bizlere de “hazır olun” mesajı veriyor. İlk yenilik olarak, milliyet.com.tr'de yayımlanan haberlerle ilgili yorum yazılarımız, haberin altında yayımlanmaya başladı.

Blog sayfalarımızın en büyük özelliği “interaktif” katılımdır. Yani biz blog yazarları, yazımıza yapılan yorumlara yanıt verebiliyoruz. Karşılıklı olarak okuyucu ile fikir alış verişi yapabiliyoruz. İşte vatandaş gazeteciliğinin en önemli özelliklerinden birisi de budur. Zira internet medyası içinde, haberi hazırlayanlar veya köşe yazarları hiçbir okur yorumuna interaktif olarak yanıt vermez, veremezler. Milliyet.com.tr, blog yazılarımızı internet sayfasında yayımlamakla buna olanak sağlamıştır. Karşılıklı yorum ve yanıt özelliği ile şeffaf medya, daha demokratik ve evrensel bir dünya için güçlü bir adımdır.

İnternet ve medya teknolojilerindeki gelişmeler ile “vatandaş gazeteciliği” dünyanın her yerinde çok etkin hale geldi. Artık sadece haber okumuyoruz aynı zamanda haber üretebiliyor, gündem yaratabiliyoruz.

Türkiye’de de Milliyet.com.tr, vatandaş gazeteciliğinde çığır açmıştır ve hamleleri ile yeni medya düzeni içerisinde gelişmeler kaydetmeye devam edecektir. Bu anlamda bloglarımızı hazırlarken, evet içimizden ne geliyorsa yazalım, hangi konuda olursa olsun yazalım ama diğer yanda artık sadece haber okuru olmadığımızı, haber üretebildiğimizi ve bu haberi yayımlayacak olanaklarımız olduğunu da bilerek yazalım.

Milliyet Blog’un okur kitlesini yaratmak ve yaygınlaştırmak için yazılarımıza gereken özeni gösterelim. Yazılarımızın daha geniş okuyucu kitlelerine ulaşabilmesi için de hem reytinge ve hem imaja ihtiyacımız var. Bu anlamda “tık” tartışmalarına hiç gerek yok. Blog zaten kendi içinde bu dengeyi oluşturmuş durumdadır.

Milliyet.com.tr, bizlere “hazır olun” diyor…bizlere yazım hayatımızda gelecek vaad ediyor. Bizler de blog yazılarımız, haber içeriklerimiz ve haber yorumlarımızdaki kalite ve güvenilirlikle bu sihirli sözcüğün altını doldurabilmeliyiz.

Unutmayınız; Blogculuk ve vatandaş gazeteciliği geleceğin medyasını oluşturacaktır.

Evrensel, demokratik, şeffaf bir Türkiye için biz blogculara ve vatandaş gazetecilere çok iş düşüyor.

Teşekkürler Milliyet…

________________________________________________________________________________

İnternette lider yine Milliyet.com.tr / Milliyet.com.tr 02 Ocak 2009 http://teknoloji.milliyet.com.tr/Teknoloji/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=internet&KategoriID=&ArticleID=1042036&Date=02.01.2009&b=Internette%20lider%20yine%20Milliyet.com.tr

Blogculuk geleceğin medyasını şekillendirecek/ Beran Uzer 18 Ekim 2008: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=138550

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)) çok iyimsersiniz, herşeyden bağımsız blog yazarlığı ya da iletişim kanalları olanağı dilerim gelişir. MB sıkı eleme teknikleri uyguluyor yayına verse de.. meydana eşit koşullarda salmıyor ya da bana böyle geliyor. MB bir deneyim gönülü iletişim ücretle sınırlı olmayan üretim örneği yeni olanın"maddi olmayan emeğin" bir türü. bu emek türü endüstriyel emek hegemonyasının yerini alıyor.. yani bilgi iletişim, enformasyon,ilişkiler, veya duygusal ifade gibi maddi olmayan ürünler.. maddi olmayan şey emeğin ürünü, yaptığımız maddi. Mb var olmaya devam edecekse "sosyal sevgi böcekleri"ne ayırdıkları kadar alanı düşünce üreten sayfalara da ayırmalı ya da iki ayrı alana bölünmeli MB.. işlerine geldiğinde vatansever kesilenlerin bugünlerdeki bloglarına bir göz atmak ne demek isteğimi anlaşılır kılar.. tabi ki herkes kendi hayatını yaşar.. MB etik bir tercihle karşı karşıya bence.. bayağı dertli imişim bu olanak için teşekkür ederim.. selamlar sevgiler..

Salih ERDAGI 
 26.01.2009 12:02
Cevap :
Her şeye rağmen birileri iyimser kalsın sevgili Salih:))...blog yazarlığı kendi içinde otokontrolü olan bir sistem...Türkiye yeni yeni konuşmaya başladı zaten...bundan sonra da yazarak konuşacağız:) Şu an için maddi olmayan bir emek ama dünyada binlerce dolar kazanan blogerlar olduğu düşünüldüğünde hayal değil...bizler için değil tabi, biz ucu ucuna ancakyetişirz belki...Ben blogda her tür fikrin ifade edilebilmesinden yanayım...kimi zaman ibre kaysa da yine de iyidir:)...yazım dert ortağın oldu ise ne mutlu bana...teşekkürler, sevgiler  27.01.2009 20:34
 

Bu konudaki düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum. Önümüzdeki dönemlerde yazılı basın olarak tanımladığımız klasik gazetecilik bir nostalji olacak. Şu anda sizin şeklini çizmiş olduğunuz yayıncılık anlayışı daha da gelişip serpilecek. Öyle sanıyorumki bu dünyanın içerisinde şimdiden var olanlar önümüzdeki dönemin popüler yazar-gazeteci sıfatı taşıyacak olanlarıdır. Selamlar.

Yıldız Nihat 
 26.01.2009 9:09
Cevap :
Sevgili Nihat Bey, teşekkür ederim, öncelikle yorumunuzu geç yanıtladığım için özür dilerim.Kalsik gazetecilik nostalji olsa bile yine de köşe yazarlarımız yazıları ve tecrübeleri ile bizblogculara feyz vermeye devam edeceklerdir. Bir Can Dündar'ı bir Hasan Cemal'i okumaktan vazgeçmeyi bile düşünemiyorum:) Ancak medyanın geleceğinin kesinlikle vatandaş gazeteciliğinde olduğunu ısrarla iddia ediyorum.Bunu görebilen medya kuruluşları da bu işten karlı çıkacak olanlardır...sevgiler  26.01.2009 20:46
 

Beran hanim verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Hicbir yazim geri cevrilmedi deyince sansli oldugunuzu belirtmek istedim. 56 adet yazimin icinde hakaret ve kufur olmadigi halde geri cevirildigini sizinle paylasmak istedim. Biraz daha cogalsinlar onlar icin bir web sayfasi duzenleyecegim. Yazilari hep beraber degerlendirecegiz. Saygilar

İsmail Keles 
 26.01.2009 6:37
Cevap :
Sevgili İsmail Bey, teşekkür ederim, öncelikle yorumunuzu geç yanıtladım için özür dilerim. Kendimi şanslı saymaktan öte, editörlerimizin çalışma sistemini ve kurallarını bilmediğim için durumunuzla ilgili yanıtlama yapamıyorum, yapamam da...umarım sizin de yaızlarınız ve emekleriniz hak ettiği yerde olur...çok sevgiler  26.01.2009 20:42
 

İşsizler Binlerce var... umut mu?.. söz ettiklerin?.. "işli" misin?.. ya da hayâl mi gördün?.. soru sordum!.. "işin" yoksa !.. ve bunlar sa söz edeceklerin gülünç...

yucel evren 
 25.01.2009 19:02
Cevap :
???? :))) galiba gülmeliyim...anlamadım desem sizi, ayıp olur mu:) yine de sevgiler..  25.01.2009 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2300
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster