Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1634
 

Milliyetçilik ne? Neden milliyetçiyiz?

Milliyetçilik ne? Neden milliyetçiyiz?
 

Milli bilinç her daim hâkim olmalı...


Milliyetçilik; bir insanın anasını, babasını, kardeşlerini, dede ve ninelerini sevmek gibi doğal bir duygudur.

Nasıl ki insan ailesini sevmek duygusunu doğuştan getirir; mensup olduğu milleti ve o milletin tarihini sevmek duygusu da yaradılıştan gelir. İşte, milletini ve ecdadını sevmekten ibaret olan bu duyguya “milliyetçilik” denir.

Nasıl ki her insan ailesini korumak, kendisi ve ailesinin ileri gitmesi, yükselmesi, ekonomik yönden kalkınması için çalışır; milliyetçi de milletinin gelişmesi, yükselmesi için çalışır. Haddizatında, kendisi ve ailesi için çalışan kişi doğrudan doğruya milleti için de çalışmış olur. Bu noktada milliyetçilik, şahsi menfaatlerle ülke menfaatleri çatıştığı durumlarda milletin menfaatlerini kendi menfaatleri üzerinde tutmaktır.

Kısaca tanımlayacak olursak; “milliyetçilik, milletini sevmek ve onun yükselmesi için çalışmaktır.”

Her milletin mensupları kendi milletlerinin milliyetçisidirler. Her ülkedeki milliyetçilik de o ülkede yaşayan milletin adıyla anılır. Amerikalılar Amerikancı, İngilizler İngilizci, Yunanlılar Yunancı olduğu gibi Türkler de tabii olarak Türkçüdür.

Atsız Hoca, Türkçülüğü bir “ülkü” olarak görür ve şöyle tanımlar: “Türkçülük, büyük Türk ilinde, Türk uruğunun kayıtsız-şartsız hâkimiyeti ve istiklali ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olması ülküsüdür.” (Makaleler -lll-)

x x x

NEDEN MİLLİYETÇİYİZ?

Aslında yukarıdaki açıklamalar neden milliyetçi olduğumuzun cevabını da veriyor.

Doğal bir duygu olduğu için…

Lâkin bu doğal duygu çeşitli akımların, liberalizm-kapitalizm, küreselleşme gibi iktisadî ve siyasî “düzen”lerin tesiriyle zayıflıyor. Hatta bu düzeni savunanlar milliyetçiliği kasten ırkçılıkla bir tutarak gereksizliğine milleti inandırmaya çalışıyorlar. Bunlar içinde daha da ileri gidenler milliyetçiliğin zararlı, yıkıcı, bölücü olduğunu ileri sürüyorlar.

Kısaca milliyetçilik bir taarruz altında…

Velâkin taarruz altında olan milliyetçilik sadece ve sadece Türk Milliyetçiliğidir. Şu üzerinde yaşadığımız topraklarda, enteller açısından her türlü milletin milliyetçiliği serbesttir… Almancılık, Amerikancılık, Ermenicilik iyidir, güzeldir, hoştur… Hatta bu enteller Kürt milliyetçiliğini kışkırtırlar. Fakat iş Türk milliyetçiliğine geldi mi, o zararlıdır, kötüdür!

Hal böyle olunca daha şuurlu, sistemli bir “milliyetçilik”, ve “bu milliyetçiliği siyasî sahada sahiplenmek, savunmak, gündemde tutmak” ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaca cevap vermek için milliyetçiyiz.

Dehşet verici bir saldırı altında olduğu için, Türk Milletini korumak, milliyetçiliği muhafaza etmek, milli kimliğimizi meydana getiren değerleri yaşatmak için milliyetçiyiz.

Ecdadımızla iftihar ettiğimiz, İslâm dinini de içine alan millî kültürümüzü sevdiğimiz, yaşamasını istediğimiz için ve Türk milleti “ilelebet Payidar olsun” diye milliyetçiyiz.

Atsız Hoca’nın tarifinde olduğu gibi, “Türk ilinde kayıtsız-şartsız hâkim ve müstakil olabilmek” için milliyetçiyiz.

İstikbale ancak Türk milliyetçiliği fikriyatıyla güvenle bakılabileceğine inandığımız için milliyetçiyiz.

Milletimizi dünyada ve çağımızda hak ettiği yere ancak milliyetçilikle, millî siyasetle getirebileceğimize inandığımız için milliyetçiyiz.

Bu mavi-yeşil memlekete ve onun al bayrağına hayran olduğumuz, onların uğrunda kurban olmaya hazır olduğumuz için milliyetçiyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam peki ülkende milletler olunca ne oluyor. Hepsi kendi başına mı takılıyor. İşin şakası Türk Milliyetçiliği dediniz mi, bize tam oturmuyor. Yani bunu dediniz mi, birileri de karşısına zınk diye Kürt milliyetçiliğini çıkarıyor. Bence en iyisi ortak değerler üzerinden gitmek. Saygılar..

S.Kar 
 25.10.2010 17:43
 

Tanımlamalarınıza aynen katılıyorum.. Kaygılarınıza aynen katılıyorum ve kaygılaardan kurtulmanın asıl yolunun "Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi"nde saklı olduğunu belirtiyorum. Ancak her bakımdan güçlü olununca kaygılar ölür, saldırılar da.. Selamlar..

Halil Güven (Sökeli) 
 20.10.2010 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1415
Toplam yorum
: 4852
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1179
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster