Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '12

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
446
 

Mobil sandık geliyor...

Mobil sandık geliyor...
 

Dün haberlerde vardı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı önümüzdeki seçimlerde yapılacak yenilikleri basın mensuplarına açıklamış.

 
Son seçimde de Şeffaf Sandık, Evet kaşesi, Oy Verme Kabinleri gibi güzel yenilikler yapmışlardı.
Hep böyle olmalı, sürekli yenilik yapmalı ve işlemleri kolaylaştırmalı, güzelleştirmeli.
 
Bundan sonra özürlü tanımına açıklık getirilecekmiş.Önümüzdeki seçimlerde YSK'da 5 siyasi partinin de temsilcileri yer alacakmış. Önümüzdeki seçimde seçmenin önüne mobil sandık getirilecekmiş, hastaların ve yatalak durumda olanların, huzurevleri gibi yerlerde yaşayan seçmenin ayağına mobil sandık gelecekmiş.
 
Tabii ki bunlar çok güzel uygulamalar. İnsalara her zaman yardımcı olmak lazım. İnsanlara sıkıntı vermemek lazım.
 
Belki benzer uygulama yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanması  için de yapılabilir. Bunu başka ülkeler ülkemizde çok rahalıkla yapabiliyorlar. Örneğin son Rusya seçiminde Türkiye'deki Ruslar oy kullandılar. Aynı şeyler neden bizim ülke vatandaşlarımız için de uygulanmasın ki? Bence artık bunlar yapılmalı. sandık bazında sonuçlar, oy kullananlar kullanmayanlar da kamuoyuna teşhir edilmeli. Seçimleri demokratik bir ortamda yapıldığına herkes gönül rahatlığı ile kani olmalı, inanmalı.
 
--**--
 
 
Mobil sandık geliyor
 
Sandıklarda büyük değişim
 
Medyaya ilk kez konuşan YSK Başkanı Ali Em, YSK’da yapmayı düşündüğü devrim niteliğindeki çalışmalarının satırbaşlarını açıkladı; 
 
* YSK, oluşturacağı kurullarla önce özürlü tanımına açıklık getirecek. Örneğin; tek gözü görmeyen bir kişinin oy kullanabileceğini düşünen YSK, tamamen görme özürlü ve hareket etme kabiliyeti olmayan hastaları özürlü kapsamına alacak. 
 
* Önümüzdeki seçimlerde YSK'da 5 siyasi partinin de temsilcileri görev alacak. Bu partiler; AK Parti, CHP, MHP, BDP ve SP. 
 
* Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önümüzdeki seçime "mobil sandık" adını verdikleri çok önemli bir uygulamayla girmeye hazırlanıyor. 
 
* YSK'nın, "Mobil Sandığı" projesinde seçmen sandığı yatalak hastaların ayağına gidecek ve yatalak hastalar oylarını evlerinde kullanacak. 
 
* YSK, başta huzur evleri ve yaşlı merkezleri olmak üzere seçmen sandığına gitmekte zorlanacağını düşündükleri kesimlerin merkezlerine seçmen sandığı kuracak. 
 
* 75 yaş ve üzerindeki seçmenlerin ikamet ettikleri binaların önüne seçmen sandıkları kurulacak. (Talat Atilla / Türktime)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 644
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2336
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster