Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

02 Ocak '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1645
 

Muhalefet partisi ne ise yarar?

Muhalefet partisi ne ise yarar?
 

Muhalefet Partilerinin konusmaktan baska bir ise yaramadigini dusunenlerdendim. Iktidar oldun oldun. Olamadin? Sadece konusursun...

Sanki yanilmisim...

Irak batagina girmedik. Muhalefet partisi hayir dedi. Yeterince oyu bulamadilar. Bir utancdan kurtulduk.

Sonra; Saddam idam edildi.

Tepkilerimiz tepkiye bile benzemiyordu. Muhalefet Liderinin yazili aciklamasi haric:

İletişim Koordinatörlüğü (Ankara)– Genel Başkan Deniz Baykal Saddam Hüseyin hakkında verilen idam cezası kararının infaz ile sonuçlanması ve Saddam’ın asılmasını üzüntüyle karşıladığını belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan Baykal ölümle siyasi hesaplaşma anlayışının çok üzücü olduğunu söyledi. Genel Başkan Baykal’ın açıklaması şöyle;

“Saddam Hüseyin hakkında verilen idam cezası kararının infaz ile sonuçlanması ve Saddam’ın asılmasını üzüntüyle karşılıyorum. Bu günümüzde de siyasi hesaplaşmaların ölümle, öldürmelerle devam ettiğini gösteren acımasız bir örnektir. Ölümle siyasi hesaplaşma son derece üzücüdür ve ölümle siyasi hesaplaşma olmamalıdır.

Öte yandan ABD’den, batı dünyasından, idam cezasının infazıyla ilgili memnuniyet ifade eden açıklamalar yapılmaktadır. Türkiye dahil, her ülkeye yıllarca idam cezasının kaldırılması için baskı uygulayan ve uygulatanların idam cezasının infazına sevinmelerini de anlamak mümkün değildir”

***

Muhalefet partilerinin etkili olabileceklerine inanmaya basladim.

Ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sadece demokrasilerde muhalefet vardır. “ Toplum olarak cumhuriyet yönetimini seçtik. Emeği geçenlerin hepsine minnet borcumuz var. Ancak henüz modern bir yönetim şekline sahibiz diyebilir miyiz? Diyemeyiz. Neden? Demokrasinin eşlik etmediği bir cumhuriyet tek başına yeterli olamıyor? Neden? Komşularımızdan bazıları da cumhuriyet ile yönetiliyor ancak demokrasi anlayışları olmadığı için yeterli olamıyor. Cumhuriyet ve demokrasi et ve tırnak gibi diğerinin ayrılmaz parçası olmalı. Peki, demokrasimizde var. Şimdi modern bir yönetime kavuştuk mu? Gelişmiş demokrasilerde Muhalefet partileri de olmalı. Olmalı ki, İktidarın; ülkeyi yönetirken, yapabileceği hukuksuzlukları, işsizlik konularını, olası dışa bağımlılıklarının üzerine gitsin, bunlara alternatif çözüm üretsin. Özetle; Her akıllı iktidara, daha akıllı bir muhalefet gerekli, zaafları iyi değerlendirsin, Hem demokrasimiz gelişsin hem de ülkemiz kalkınabilsin, bizimki gibi mi? Eh… Artık Onu da siz söylersiniz.

Canmehmet 
 02.01.2007 9:34
Cevap :
Sagolasin Canmehmet. Guzel, acik anlatmissin... Iyi yillar. Saygilar.  02.01.2007 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2443
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster