Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1986
 

Mutlu bir evlilik istiyorum...

Mutlu bir evlilik istiyorum...
 

Çok şey mi istiyorum? Eşim işinden çıkınca evine gelsin. Halimi, hatırımı sorsun. Beraber mutfakta zaman geçirelim. Ben ona hayallerimden bahsedeyim, o gözlerimin içine bakarak beni dinlesin. Sonra o da bana aşktan söz etse, beni ne kadar sevdiğini defalarca kez söylese. Akşam sahilde yürüsek el ele. Yarın için planlar yapsak.

Eşim çocuk büyütmede bana yardım etse. Mamasını yedirse, onunla oyunlar oynasa. Çocuk büyütmenin aslında ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu görüp beni tebrik etse.

Kariyer yapmama destek olsa. Benim yaptığım işleri görüp incelese. Hayran hayran bakıp, benim ne kadar yetenekli olduğumu söylese.

Bana zaman zaman ufak sürprizler hazırlasa. Bazen bir çiçek, bazen bir hafta sonu kaçamağı, bazen de bir yemek.

Cinsel hayatımız renkli olsa, benim de haz almamı sağlasa. Bana değerli olduğumu hissettirse.

Kadınlar ne ister? sorusuna verilecek cevapları merak edenler için yukarıda anlatılanlar birer prototip teşkil etmektedir. Evliliklerde de kadının ne istediği erkek için hep bir muamma olmuştur.

Birçok evlilik terapilerimde erkeklerden şu cümleleri defaatle dinlemişimdir. "Ben karımın daha ne istediğini çok merak ediyorum. Hocam, kumarım yok, içkim yok. Her zaman para veriyorum. İstediği yere gidiyor. Evde eksiğimiz yok. Ama hala benden şikâyetçi." Bu cümlenin değişik versiyonları erkekler tarafından dile getirilirken, eşleri ise şöyle demektedir: "Eve gelir televizyon izler, para verir ama benimle alışverişe çıkmaz. Evle ilgili konuşmak istediğimde televizyonun sesini açar ya da senin neyin eksik söyle bana der."

Erkekler kendilerini başka erkeklerle kıyaslayarak: "Hocam ne adamlar görüyoruz, karısını döven, aldatan. Allah'a şükür benim öyle şeylerim yok.” Kadınlar ise; ”Siz benim ne demek istediğimi anlıyorsunuz, eşiniz ne kadar şanslı. Keşke benim eşimde beni anlasa.” Diyorlar.

Bu böyle sürüp gidiyor. Ortada mutlak olan bir iletişim problemi olduğu muhakkak. Sevgili dili ortak değil. Ortak dili konuşmak o kadar önemlidir ki. Bir topluluğu, toplum yapan en önemli değerlerden biridir ortak dil. Bu durum evlilik için de farklı değildir. Ancak buradaki ortak dil sevgi dilidir.

Sevgi dilinin içerisinde neler vardır? Onunda grameri, konuşma dili ve tercümesi vardır. “Aşkım akşam eve erken gelir misin?” demek, seni çok özledim sana ihtiyacım var, anlamına gelebilir. Üşüdüm demek, bana sarıl demektir, gibi. Bu sevgi dilinin kurallarını, tercümelerini ve konuşma dilini anlayabilenler mutlu evlilikler kurabilmektedir.

Bu yazıyı okumaya başlarken ne düşünüyordunuz bilemiyorum ama ben bu yazıyla eşlerin birbirlerini anlamaya çalışırken ortak dilin düşündürttüklerini anlatmaya çalıştım.

İş çıkışı eve gitmek eşinize bir şey ifade etmiyorsa ortada bir dil sorunu vardır. Eve geç gelip eşinize bir tek karanfil getirmek ve bir öpücükle vermek daha çok şey ifade edebilir. Bunları öğrenmek için konuşmak gerek. Konuşmaktan korkmayın eşinizle, hatta daha çok konuşun. Çünkü konuştukça ortak noktaları bulma ihtimaliniz artacaktır. Yoksa zihin okutmaya çalışarak bir sonuca ulaşamazsınız. Yani bir tartışmada odayı terk edip odanıza gidiyorsunuz. Bu davranışınızın sonucunda eşinizin arkanızdan gelip sizden özür dilemesini bekliyorsanız yanlış olur. Çünkü eşiniz bu durumu benimle konuşmaktan kaçıyor, çünkü hatalı olduğunu biliyor şeklinde yorumlama ihtimali yüksektir.

Konuşamamaktan şikâyet edenler için en önemli kural ise konuşma sırasındaki ifade tarzıdır. İletişim becerilerimizi kitap okuyarak geliştirebilirsiniz.

Mutlu bir evlilik istiyorsanız sorunların üstünü örtmeyin, ortak bir sevgi dili geliştirin (Bunun için 5 Sevgi Dili kitabını okumanızı tavsiye ederim).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Etkili İnsanın 7 Alışkanlığı. S Covey. Dindar bir hristiyan kendisi. :)) Ama kendi medeni kodları hakkında az çok bir şeyler bilenlerin acıa cı tebessüm okuyarak çok faydalanacakalrı bir eser. Fatih Eğitim'de de tavsiye edilen bir kitap bu. Bana da orda söylemişlerdi zaten.. Saygıyla...

Mehmet Arda 
 17.06.2008 12:39
Cevap :
Stephen COVEY'in çok güzel bir kitabıdır. Ayrıca Etkili İnsanların 8. Alışkanlığı ek olarak çıkmıştır. Bu kitaplarda ağırlıklı olarak kendisine bir yol çizen insanlara hedeflerine ulaşabilmelerinde yol gösterilmektedir. Ayrıca Mehmet Arda yazılarıma göstermiş olduğunuz yakın alakadan dolayı teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.  17.06.2008 13:30
 

Gerçekten öyle güzel bir biçimde ifade etmişsiniz ki evlilik kavramını ve yaşanılanları, sanırım ancak bu kadar anlatılabilir. Kesinlikle nasıl konuştuğunuz çok önemli ama bir de olayın şu yönü var, bayanların hayıflandığı şeyler öyle çok küçümseniyor ki bütünü oluşturduğu yok sayılıyor çoğu zaman. Evlilikte olmasını istediğiniz şeyleri ifade ediyorsunuz, güzel güzel anlatıyorsunuz, gayet anlaşılıyor, bir süre herşey istediğiniz gibi, ama kısa bir süre sonra yeniden kendi şeklini alıveriyor. Geçici çözüm sunuyor maalesef. Paylaşımınız için teşekkürler. Sevgilerimle...

Ekinoks 
 16.06.2008 18:18
Cevap :
İlginize teşekkür ederim. Rutine dönmemek için zaman zaman ufak bir değişiklik işe yarayabilir.  17.06.2008 8:15
 

neden hep fedakarlık erkekten beklenir? Ben de bunu anlamıyorum. Kadına o dediklerinizin hepsini yaparsınız gene yetinmez. Doymuyorlar yahu. Kör bir çukur ne atarsan yutuyor. Nasıl doldurabilirsin? akşam sahile gidelim de o adam da sahile gidecek hal var mı bakalım? Cinselliği hiç açmayalım. Kadın yatakta kütük gibi yatacak sonra erkeğin kendisini mutlu etmesini bekleyecek. I ıh... Kadınlar bir şeyler vermeyi düşünmedikçe ilişkiler güzelleşmez. Nalıncı keseri gibi olmaktan vazgeçsinler o zaman herşeyin en kadar güzel olduğunu anlayacaklar.

karga 
 16.06.2008 18:00
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben erkeklerin fedakarlık yapmasını istemiyorum. Evlilikte ortak bir dil geliştirilmesi gerektiğini söylüyorum.  17.06.2008 8:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster