Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
495
 

Müzik (Rock) ve ben

Müzik (Rock) ve ben
 

Müzikle ilgilenmem 1981 yılına rastlar. Henüz 16 yaşındayım. Teyzemin oğlu bana plaklarını dinletiyor ve özellikle 1980 Aralığında öldürülen John Lennon'un grubu Beatles'ı yeni bir albümü çıkan Pink Floyd'u tanıtmaya çalışıyor. Bir çok grubun albümü vardı arşivinde ama ne hikmetse bu iki grup dikkatimi çekmişti. Bana Beatles ın şarkılarından derlediği bir kaset veriyor. Babamın o günlerde Arabistan'dan yeni getirdiği kasetçalarımda defalarca dinliyorum bu kasedi ( o yıllara kadar kasetçalarımız yoktu). Ve müziğe olan yolculuğum başlıyor, hem de hızlı bir ivme ile. Üniversite yıllarımda (1983-1987) iyi ve kaliteli müzik dinleyen arkadaşlarla karşılaşmam müzik dağarcığımı zenginleştiriyor, yıllar yılları kovalıyor.

Bu satırları niçin yazıyorum ? Çünkü artık ivme durdu. Çevremde artık o güzel tınıları dinleyen yok. İnsanlar iyi müzik dinlemez oldu. Türkiye deki müzik dünyası, dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi tüketim müziğine saplandı. Özel radyolar çıktığında çok umutluydum, ama yoz müzik çalan kanalllar nitelikli müzik çalan kanalları maalesef ezdi. Bugün çevreme bakıyorum, çalıştığım, yaşadığım ortama bakıyorum. Hiç kimse ile müzik konusunda diyaloğa bile giremiyorum. Seviyesiz ne olduğu belli olmayan birçok şarkı TV lerde, radyolarda çalıyor ve insanlar bunları dinlemekten rahatsız olmuyor. Ben ise sevdiğim, hoşlanarak dinlediğim tarzda, ıssız bir adada kalmış gibiyim.

Beatles, Elton John, Supertramp, Eagles, Pink Floyd, Led zeppelin, Jethro Tull, Chicago vb. Yaşadığım şu dünyada bunların ismini bilen sanırım yok. Günümüzde herkes müzik dinliyor, herkesin evinde bir düzine kaset var. Özel TV ve radyoların etkisi ile bugün müzik dünyası hızla genişliyor. Ama o, 16 - 30 yaş arası dinlediğim tarz hızla eriyor.

Benim sevdiğim müzik batı müziği. Günümüzde Türkçe sözlü müziklerin yanında o batı müziğinin lafını yapmak, şu bıktığım soruyu getiriyor "Ne anlıyorsun şu gavur müziğinden, bizim ananelerimize uymuyor". Evimize gelen ve benden Türkçe şarkı isteyenlere Bülent Ortaçgil, Gürol Ağırbaş dinletiyorum, yine de memnun edemiyorum. Format sorunu var sanırım. Yaklaşık 25 senedir müzik dinliyorum. Bu yelpazede rock, caz, klasik, pop, türkü, sanat müziği ve özgün tarzda oldukça fazla örnek dinledim. Dolayısıyla her türlü müziği hoşlanmasam bile dinleyebilirim. Çoğunluk kendini bir veya iki tarzda sıkıştırmışsa üçüncü tarzı dinlerken sıkılıyor, dinleme sabrını gösteremiyor. Bir çok kişiye Al di Meola nın yeni albümü çıkmış desem sanırım çok anlamsız olur. Veya Erkan Oğur'un "Hiç" albümünü aldınız mı desem donuk bakışlarla karşılaşacağımı tahmin ediyorum.

devam edecek.......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Çevremde artık o güzel tınıları dinleyen yok." bence o kadar da emin olmayın derim :) Beatles,Bee Gees,Pink Floyd,Rolling Stones... ve sayamadıgım bir cok grup..En azından gencler bunları biliyorlar.. Dinleyen genclerde var tabii ama sayıları az..Hatta cok az,benim gibi :)

Bee Gee 
 16.08.2007 22:24
 

beatles'i bende araştırdım bi ara.Çok güzel bir grupmuş dağılması büyük bir talihsizlik olmuş:(Ayrıca hani diyorsunuz ya Bülent Ortaçgil'i beğenmiyorlar bende kasetleri var çokta sewerim:)Genç nesilden biri olarak şunu söylemeliyim durum sandığınız kadar vahim değil.bir çok arkadaşım dediğiniz tarzda müzikler dinliyor.Bence bir geriye bir dönüş var gençlerde.Eski grupların unutulmadığına inanıyorum.Şunu da söylemeliyim ben tam bir rock severim ama türkçe rock.Türkü de sewerim ve dinlerim.Hiçbirşarkıya yabancı değildir kulağım.yazınız için teşekkürler.

ScReAm 
 11.04.2007 10:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 479
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1524
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster