Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1625
 

Naylon Poşetle Savaş başladı...

Naylon Poşetle Savaş başladı...
 

Bugün gazetelerde biobozunurlukla ilgili güzel bir haber var.

Marketler ve vatandaşlar, bundan sonra biobozunur poşet kullanımına teşvik edilecekmiş.

Normal poşetlerin doğada yok olması sorunlu, hem doğal canlı hayatını yok ediyorlar hem de görüntü olarak çevre kirliliğine yol açıyorlar. Kamunun bu konuda öncü olması beklenen bir şey ve açıkçası aksiyon alması da çok sevindirici.

Şimdi biobozunur (bioregenerative) malzemeler var, cevreye/doğaya zarar vermiyorlar ve doğal yolla doğada yok oluyorlar.

Deterjan olarak satılan ürünlerde de son yıllarda fosfat içermeyen çevre dostu bio-deterjanlar üretilmeye başlandı. Hatta bazıları bitkilerden üretiliyor. Önemli olan canlı hayata zarar vermeyen "chemical residue"ların ürünlerde kullanılmaması. Bunun için tüm üretici şirketlerin de bu yola girmesi kendiliğinden sağlanabilmeli.  Bu bilincin toplumda kazanılması çok önemli. Bu konuda da bence topluma kamunun öncü olması sağlanmalı. Zira muazzam deterjan kullanımı söz konusu.

Umarım her konuda bilim insanlarından daha çok faydalanarak her şeyin her zaman daha doğalını tercih ederiz.

   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence karar alınmasında geç alınmakta beraber, zararın neresinden dönülürse kardır. Ama , bu konuyla ilgili duyurularda eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Medyada veya sosoyal ortamlarda halkın daha fazla bilinçlendirilip gündemde olması gerekli... Selamlar..

rukiye orhan 
 08.02.2013 13:07
Cevap :
Haklısınız Rukiye Hanım. Daha fazla bilinçlendirme yapılmalı. Selamlar, saygılar.  08.02.2013 13:11
 

Hocam eyvallah; uygulama güzel de.. Şu son 10 yıla bakınca bu tür olaylarda hep şu soru aklıma takılır: "Biobozunur maddeleri ithal edenler kimler?" "Başbakana ya da çevresine ne kadar yakınlar?" "Belediyeler bu işe girip bedava poşet dağıtacak mı?" "Devlet tarafından dağıtılan makarna, bulgur gibi şeyler bu poşetlere mi konacak?" "Bu poşetlere konulacaksa; bunun ihalesini kimler alacak?" vs vs.. Bu tür sorular aklıma gelince şuna daha çok inanıyorum: "Amaç vatandaşa hizmet, doğaya saygı gibi görünse/gösterilse de; asıl amaç rant kokuyor"

Kemal Taşan 
 08.02.2013 12:52
Cevap :
Kemal Hocam, haklı olabilirsiniz tabii. Bütün dünyada yapılacak bütün yeniliklerin arkasında mutlaka menfaatler, çıkarlar da vardır. Buralarda da büyük mücadeleler veriliyor. O nedenle toplumun her konuya şüpheyle yaklaşması, sorgulaması, düşünmesi lazım. Belirttiğiniz çok önemli bir boyut. Ama biobozunur konusu da dünyada genel kabul gören bir yaklaşım. Teşekkürler katkınız için. Selamlar.   09.02.2013 11:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster