Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
3324
 

Neden hâlâ evlenmedim?

Neden hâlâ evlenmedim?
 

Okul bitti, elime mesleğimi de aldım; artık bahanem kalmadı. Ne olacak şimdi?

Birkaç ay öncesine kadar, komşu teyzelerim beni birileriyle tanıştırmak istediklerinde, hep öğrenci oluşumu bahane ederek kibarca reddederdim: "Hele şu okul bitsin, meslek sahibi olayım da, o zaman düşünürüm" derdim. Fakat şimdi hiçbir bahanem kalmadı!

Nedendir bilinmez, toplumsal bir kural gibidir "evlilik yaşı" geldiğinde evlenmek (ya da evlendirilmek). Peki bu "evlenme yaşı"nı belirleyen kimdir ve neye göre belirlemiştir? Belirlenmiş olan o yaşlar geçildiğinde neden herkes tarafından yadırganılır? Zorunlu mudur ille de evlenmek? Hatta "evde kalmak" nasıl bir deyimdir ve kim hangi şartlarda evde kalınca "evde kaldı" denilir?

İlginç sorular. Benim yaşım geçti, ne yani ben şimdi evde mi kaldım? Kalsam ne olur ki, şart mı evlenmek?

Peki ben bu yaşa geldim, elime mesleğimi aldım, ama neden hâlâ evli değilim? İşte cevaplar:

1. Evlenmedim; çünkü sırf bu gereksiz toplumsal (ama yazılı olmayan) kurala inat olsun diye. Var mı bir itirazı olan?

2. Evlenmedim; çünkü benim elimde yüzük hiç güzel durmuyor. Aslında gayet düzgün ve zarif ellere sahip olduğum (öhhö!) söylense de, ben yüzük taktığımda sanki o yüzük yamuk duruyor, ve sanki o el artık benim elime benzemiyor!

3. Evlenmedim; çünkü boşanmak bizim sülalede "genetik" gibi bir şey. En yakınımdakilerden üç kişinin evliliği hüsranla sonuçlandığından mıdır nedir, korkuyorum işte, ne bileyim!

4. Evlenmedim; çünkü işten çıkıp akşamın köründe eve yorgun argın geldiğimde mutfağa girip yemek pişirmek değil, bir an önce yastığıma gömülüp dinlenmek istiyorum. Acıyan gırtlağımı dinlendirmek, davul gibi olan ayaklarımı şööyle havaya dikmek istiyorum. Annem pişiriyor işte yemekleri, rahat mı batıyor ki ille de evleneyim?

5. Evlenmedim; çünkü nikâh işlemleri esnasında kan vermek gerekiyor; ama benim vücudumdaki kan bana yetmezken ben nasıl şişe şişe kan veririm? Benim canım ne kanım ne? Hem ben korkarım, ödüm kopar kandan!

6. Evlenmedim; çünkü benim derdim bana yetiyor. Daha yeni ve daha ilginç sorunlara ihtiyacım olursa kolaylıkla kendi kendime yaratabilirim, gerek var mı başka birisinin yaratmasına?

7. Evlenmedim; çünkü hiçbir erkeğe yazık olsun istemem. Ben öyle uzuuun yıllar çekilebilecek biri değilim. Ben bile bazen bana katlanamazken, elin adamının ne mecburiyeti var canım? Hiç kimsenin huzurunu kaçırmak istemem doğrusu.

8. Evlenmedim; çünkü evlilik komik bir şey. Sağdan soldan görüyoruz; incir çekirdeğini doldurmayacak bir hadiseden tartışma çıkıveriyor, gereksiz yere alevleniyor; alttan alan yok, iki taraf da bana mısın demiyor... Aradan zaman geçince tartışmanın kaynağı bile unutuluyor. Böyle gereksiz şeylerle kafa yormaya hiç halim yok açıkçası...

Bu bahaneler uzatılabilir elbette. "Bahane" diyorum çünkü sırf bir-iki bahanem olsun diye üzerinde saatlerce düşünüp tasarlayarak kaleme aldım. Bu dünyada evlenmeye değecek biri olduğuna inanırsam ve o kişiye bir gün gerçekten rastlarsam... Kim bilir... Belki de...

<özlem boral="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nedendir bilmiyorum ama nerdeyse aynı duygular içindeyim bu yazınızdaki gibi. Ve de bazen bağırmak istiyorum Evlenmek İstemiyorum diye.

Fatih ü 
 05.02.2008 13:57
Cevap :
Hayat işte. Yine de büyük konuşmamak lazım bence...  07.02.2008 18:47
 

Şimdi sana upuzuuuuuuuun bi yorum yazacaktım ama boşver dedim, hem senle papaz olmıyayım, hem de başını ağrıtmıyayım diye yapmıyorum.Sadece şunu söylemek istiyorum.Bence evlilik hiçte komik bir şey değil.Hemde hiç değil.Henüz evlenmemiş birisi olarak bu sözüm ne derece dikkate eğer bilmiyorum ama evliliğin hem ciddi hem de saygı duyulması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.Ve en önemlisi, evlendikten sonrada bu düşüncemin değişmiyeceğini düşünüyorum.Ayrıca Ahmet Balcı'nın yorumunu çok beğendim :))

Sinefilozof 
 18.01.2008 18:57
Cevap :
Dikkat ettiysen, en sonda da belirttiğim gibi saatlerce düşünülüp kafa yorularak uydurulmuş bahaneler bunlar. Bilmem anlatabildim mi :)  18.01.2008 20:39
 

seni hayat boyu mutlu edecek bir prens bulman umuduyla...

Canan Öz 
 18.01.2008 18:14
Cevap :
Sana tavsiyem: "Varolmayan" başlıklı bloğumu okuman :) Daha önce okuduysan tekrar okuman :))  18.01.2008 20:40
 

Bahaneler tam yerinde tebrik ederim : ) Şimdiki aklım olsa 24 yaşında evlenmezdim.Beklerdim 30 u geçeyim. İyice çatlayayım yalnızlıktan o zaman evlendirdim : ) Ama ne oldu yalnız yaşıyordum,bir gece vardiyası eve geldim saat 3 de ışığa bir bastım şıp şalter attı eyvah dedim evde hırsız var,ödüm koptu bütün evi elimde bıcakla gezdim sanki kullanabilecek gibi : ) İşte o günün sabahı karar verdim : ) Ee bi yandan iyi ki evlenmişim aslında haksızlık etmeyeyim : ) 2 ucu papatyalı değnek yani.. Sevgiler.

Kalbin Ritmi 
 18.01.2008 12:43
Cevap :
Ben yalnız yaşamıyorum ama, bakalım öyle bir karar vermeme sebep olacak ne gibi bir felaket yaşayacağım ;) Sevgiler  18.01.2008 20:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1900
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster