Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
100
 

Nedenini bildiğin halde neden yaptın demek hesap sormaktır

Nedenini bildiğin halde neden yaptın demek hesap sormaktır
 

Herkesin bildiği bir konu ancak bazı ayrıntılarda soru işareti olması hesabıyla bu konuyu yazıyoruz…

Bir şeyin nedenini bildiğimiz halde neden diye sormak fazlaca abartılınca bilgi alma-tepki gösterme-hesap sorma üçlüsünün üçü birden devreye girebiliyor ve muhatabımızın hangisini yaptığımız konusunda kafamız karışıyor.

Haddizatında “Neden?” hani biraz da üzerine basarak sormuşsak soru olmaktan çıkıyor. Bu durumda bilgi amaçlı “Neden?” diye sormuşsak soruş şeklimiz farklı olmalı; değilse tepki gösterme veya daha kötüsü hesap sorma şeklinde anlaşılabilir.

Karşı tarafın olayı bildiğini biliyorsak ve bize “Neden” diye soruyorsa bu, “Niye yaptın, yapmamalıydın” anlamında hesap sormadır. Tabi bu arada tepki göstermek de var.

Bilgi mi almak istiyor, tepki mi gösteriyor, hesap mı soruyor? Aslında olması gereken yaklaşım sadece konu hakkında bilgi alma şeklinde olmalı; tepki gösterilmesi zayıflığa; hesap sorulması da kötü niyete yorulabilinir.

Hayatta çok sık karşılaştığımız kişilerin engel olamayacağımız bu davranışlarında haksız bile olsanız tepki gösterilmesi zorunuza gidebiliyor. Hesap sorulmasını ise hiç kabul etmiyorsunuz.

Bu yüzden “Neden?” sorusunu çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Kişinin yaptığı suç ise ve bir cezayı gerektiriyorsa zaten bağırıp çağırmadan gereği yapılır. Ama daha önce yazdığımız yazıda belirttiğimiz gibi hani inisiyatifini kullanacak kişiyi affedip ceza vermeyeceksen ölçülü olarak bağırıp çağırabilirsin. Cezadan kurtulacaksam ben buna katlanırım. Ancak hem bağıracak hem de ceza vereceksen “kusura bakma yani…” denir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bana "sebebi ne olursa olsun" bağırıp çağırmak yanlış gibi geliyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 08.02.2017 12:48
Cevap :
İnsanlar biraz davranışları konusunda serbest olmalı...Yeter ki her zaman yapmasın, sonu kavgaya gitmesin...Yeri uygunsa müstehcen konuşup ayıp sözler bile söyleyebilir, sonuçta peygamberin torunu değilim. Ben çok geniş bir adamım, damarıma basılmadığı sürece sesim çıkmaz.  09.02.2017 14:17
 

Evet Kardeşim işlenen suç ise zaten gereği yapılacaktır.Selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.02.2017 16:27
Cevap :
"ÇELEBİ" soy adının belki de bir hikayesi var...  07.02.2017 23:46
 

Nedeni bilinen; ama sonucuna katlanmakta oldukça zor olan meselelerde bir değil, pek çok “Neden?” sorusu sorulur. Bu sorular, meselenin nedenini öğrenmek için sorulmaz, soranın kendi kendisini sorgulaması olur çoğu zaman. Hele neden sorusunu sorumluluk sahibi soruyor, sorumsuzluk duygusunda yüzenler de “suçu kendinde ara” diyen bir duruş içindelerse. Yorumum yazı görselinin ötesinde, toplumsal hayata dair, 27 Mayıs’ı, 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı, 27 Nisan’ı neden yaptın, ülkeyi bu hale getirmek için mi, yoksa 15 Temmuz gerçeği de böylesi bir gerçeğin üstünü ebediyen kapatmak için miydi? Bu soruyu soran kendini suçluyor, sorulan soruya muhatap olanlarınsa ağzını bıçak açmıyor. Neden; çünkü onlar suçlu değil, onların eline silah verenler suçlu, sorumsuzluk atına binen suçsuzdur efendim. Kâğıt üzerinde iş bilirlerse de, gerçekte sorumsuzlardır vesselam. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 07.02.2017 15:50
Cevap :
"Yorumum yazı görselinin ötesinde, toplumsal hayata dair, 27 Mayıs’ı, 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı, 27 Nisan’ı neden yaptın, ülkeyi bu hale getirmek için mi, yoksa 15 Temmuz gerçeği de böylesi bir gerçeğin üstünü ebediyen kapatmak için miydi?" Yorumunun bu kısmı yazının anlamını çok derinleştirmiş, yazıya yeni anlam katmış...  07.02.2017 23:52
 

Neden kelimesini görünce gözlerim açılcı hep ^^ neden ^^ diye sorarım da hata öyle olur ki irdelerim:)

Tülay EKER 
 07.02.2017 15:05
Cevap :
"Neden?" sorusu hayatın anahtarı gibi...  07.02.2017 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5103
Toplam yorum
: 13373
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster