Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '11

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
697
 

Nerelisin hemşerim?

Nerelisin hemşerim?
 

İstanbul'da kaç İstanbullu yaşıyor?


Hemşerim diye sorduğuna göre aynı şehirdeniz. 

Sandıklılıyım övünmek gibi olmasın! Sen de mi Sandıklılısın? 

Nereli olduğumu soran kişi Sandıklı’yı biliyorsa aramızda sıcak, samimi bir sohbet başlıyor. Sandıklı’yı hiç duymamışsa apışıp kalıyor. 

x x x 

İZMİR-İSTANBUL FARKI 

2010 Ağustos’una kadar 12 sene İzmir’de yaşadım. 12 kişi nereli olduğumu sormamıştır. Son iki sene içinde çok sık beraber olduğumuz bir büyüğüm, Anamur'un sesi’nde yazdığımı fark edince; “Anamurluymuşsun, ne güzel yerdir orası” dedi. 

Ben de işin doğrusunu anlattım. O büyüğüm de, bu vesileyle benim Sandıklılı olduğumu öğrenmiş oldu. Yani İzmir’de nereli olduğunuz pek sorulmaz. Çünkü İzmir’de nereli olduğunuz diğerlerini fazla ilgilendirmez. 

Neden? 

Hemen herkes İzmirli olmayı benimsemiştir. Kendini İzmirli sayar. 

Hâlbuki İstanbul’da öyle değil. Birisiyle tanışır tanışmaz ilk soru nereli olduğunuzdur. 

Neden? 

Orhan Pamuk’tan dinleyelim: 

“İstanbul, bana kalabalık içinde bir yalnızlık olduğunu hatırlatır hep. Herkes yabancıdır İstanbul’da, bu yüzden de, dolmuşlarda, otobüslerde, sokaklarda karşılaştığım herkes bana nereli olduğumu sorar. 

İçinde yaşayanlar bu şehre yabancıdırlar ve bu yabancılık İstanbul’un içindekiler tarafından anlaşılmamış olmasındandır. 

Kalabalıkların, şehrin tarihten gelen zenginliğini, birbirine eklenen kat kat uygarlıklarını, onlara sahip olmadan yaşamalarıdır burada hayat tarzı.” (Manzaradan Parçalar, İletişim, 145–146) 

x x x 

Bendenizin yolu da her Türk gibi yüzlerce defa İstanbul’a düştü… Liseyi burada, Kuleli’de okudum Fakat asıl Ağustos 2010’dan beri “İstanbulluyum”… Evet, İstanbulluyum. Çünkü biraz benim gayretim, biraz da kaderin cilvesi beni İstanbul’un tarihi, sosyal, ekonomik, kültürel derinliklerine çekti. Şehrin tarihî dokusuna, ruhuna girdiğimi hissediyorum. 

Son 7 ay içinde eski İstanbul’u ve ona eklenen yeni semtleri karış karış gezdiğim gibi, her gün sayısız yeni insanla karşılaşıyor, tanışıyorum. Ve gözlemliyorum. 

İlk gözlemim; doğma büyüme 40–50 yıllık İstanbullular bile İstanbulluyum demiyorlar. Ata memleketlerini, köklerinin geldiği yerleri hiç görmemiş olanlar bile kendilerini Erzincanlı, Bayburtlu, Sivaslı, Tokatlı, Siirtli …Vs. olarak tanımlıyorlar. 

İkincisi; buradaki neredeyse herkes, evi-barkı olanlar, çoluk-çocuğuyla yerleşenler bile sanki İstanbul’a geçerken uğramış gibi duruyor. Hemen işini bitirip kaçacak... İstanbul’a sanki herkes bir şeyler alamaya gelmiş gibi… Şehirden herkes “almaya” çalışıyor. Bir şeyler vermek kimsenin aklına gelmiyor gibi. 

Üçüncüsü; Orhan Pamuk’un dikkat çektiği gibi, burada yeni tanışan herkes birbirine nereli olduğunu soruyor. Tabii bana da günde en az 10 kişi “nerelisin?” diye soruyor. Yeni tanıştığım biri kazara nereli olduğumu sormazsa bir eksiklik, bir huzursuzluk hissetmeye başlıyorum. 

Bu gözlemler insana hayret veriyor. Kendini İstanbullu saymayan, geçerken uğramış hemen kaçacak olanlardan oluşan 15 milyonluk bir devasa şehir! 

x x x 

NETİCE 

Binlerce defa tekrarlanan “nerelisin?” sorusuna vereceğim cevabı buldum. Şurada yeni olmama rağmen ben 40 yıllık İstanbullulardan daha fazla bu şehri benimsiyorum. 

Burada yaşadığım sürece ben İstanbulluyum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

new york'ta ki durumda ayni. Konustugunuz hemen her kisi irk ve aksan yuzunden hemen sorar? Where are you from(neredensiniz?) aslinda bu soru hangi eyalettensiniz anlaminda ancak ny 'ta orijin ulke anlaminda. Tum hayatini dogup buyudugu bu sehirde gecirenede bu soru sorulur. Sekil olarak ulkede yasiyan herkes amerikali ama kokler hemen hic kaybolmuyor. Tabiki bazi irklar asimile olup toplumda kendilerince saygin yer edinmeye calisiyor. Ozellikle hispanik aileler kendi dillerini cocuklarina aktarmiyor. Oysaki toplumu bir arada tutan ekonomik genislik 70 belkide 80 li yillarin sonuna kadar devam etmis herkeside aidiyet duygusuna yoneltmis. Degisen sartlar baska bir arayis icinde. Istanbul icinse hemen ayni. Ekonomik savas icindeki insanlar aidiyet ariyor. Gelecekte sorunlarimiz halledildiginde "istanbulluyum" diyebilmek uzere.. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 02.03.2011 21:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4893
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster