Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
684
 

Objektif

Objektif
 

 

 

Konuğum Vecdi Yücalan (Objektif) : Grubun kurucusu, söz ve müzik yazarı aynı zamanda vokalisti. 19 yıldır Türkçe sözlü rock yapıyor. Aynı zamanda yapmış olduğu şarkılarla Türkiye’de bu konulara en fazla eğilmiş tek çevreci rock grubu.

 

Objektif bu güne kadar yaptığı dört albüme 1990 Tımarlı Hastane, 1993 Hayal ve Yaşam, 1996 Kuşkular ve 2000 Künye’ ye 2007 Sokağın Sesi’ ni ekleyerek Adana ‘dan Giresun’ a İzmir’den Ankara’ ya pek çok kentte verdiği konserlerde dinleyici kitlesinin yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılaştı..

Objektif beşinci albümleri, ‘Sokağın Sesi‘ ile daha fazla dinleyiciye ulaşmak, müziğini ve düşüncelerini daha fazla insanla paylaşmayı hedeflemektedir. Yeni albümde, ‘ Künye’ albümünde yer alan, ‘YUH‘ adlı parçayı yeniden düzenleyen Objektif, Green Peace’den almış olduğu görüntülerle Barışa Rock görüntülerini birleştirdi ve 8,5 dakika süren yarı belgesel muhteşem bir klip gerçekleştirdi.

Vecdi Yücalan’ ın resmi sitesinden ücretsiz indirilebilen bu Klip – Belgesel bir ay içinde 1200 civarı bir hit aldı..

* Grup Üyelerini tanıtır mısın?

Vokal Gitar: Vecdi Yücalan
Gitar: Hakan Şavklı
Bas Gitar: Başat Karakaş
Klavye: Bülent Güven
Davul: Gökçe Dayanç

* Grup nasıl kuruldu?

1988 yılında Cem Karaca’ nın düzenlediği, ‘Altın Çınar Müzik Yarışması‘ vardı. Ona katılmak için grubu kurdum. Sonra elimizdeki bestelerle katıldık. Böylece yarışmayla beraber grup kurulmuş oldu. Daha sonra albüm teklifleri geldi. 1990 yılında ilk albüm, ‘ Tımarlı Hastane ‘ Uzelli şirketinden çıktı.

* 88 yılından bu yana yoluna aynı Objektif üyeleriyle mi devam ettin?

Hayır, eski Objektif’den yalnız ben kaldım.

* Grup çevreci olarak da tanınıyor. Çevrecilik adına neler yaptın?

Çok konser verdim. 5 tane birebir parça yaptım. Radyasyon, Uygarlık üzerine çelişkiler, Dağlarda, İhanet Cinayet ve Yuh

* Sokağın Sesi albümünde hangi parçalar var?

Söz ve müzikleri bana ait olan 11 parça var. ' Otobüs, Kerkük Zindanı, Olabilecek, Can suyu, Ağaç, Ne oldu Nasıl oldu, Oğlum Oğlum, Beni yalnız bırakma, Leşçi, Aşkının peşindeyim ve son olarak da Yuh. '
Kerkük zindanı anonim bir parça. Yeniden düzenledik.

* Yuh şarkısının klibini izledim, Gerçekten çok etkileyici. İzlerken içimi bir kızgınlık kapladı. Yanan ormanlar, öldürülen fok balıkları, deniz atıkları. İzlerken ister istemez düşündüm, nasıl bu kadar duyarsız kalabiliyoruz diye. Bu duyarsızlıklarımızın sonucu olarak bugün küresel ısınmayla karşı karşıyayız. Ve hala sızlanmaktan başka birşey yapmıyoruz. Objektif’ e katılıp ben de, ' YUH! ' diyorum.

YUH bize..

Doğruyu söylemek gerekirse ben bu klipten sonra yazacak bir şey bulamıyorum. Sözler öyle güzel ki. Yani aslında hep gördüğümüz, bildiğimiz şeyler ama birileri gözümüze sokana kadar anlamamakta ısrar ediyoruz. Hatta çoğu zaman anlamamakta o kadar kararlıyız ki anlayanlara da engel olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Umarım ‘ YUH ‘ şarkısı müzik kanallarının vazgeçilmezi olur da belki birilerinin daha dikkatini çeker, dünyanın sonunun getirildiği...

YUH

Bütün kış işedikleri denizlere
Yazın yüzmeye gidenlere yuh
Yemyeşil ormanları
Yakıp, yakıp geçenlere yuh

Zehir dolu atıkları
Döküp, döküp kaçanlara yuh

Yüz yıllık binaları
Yıkıp, yıkıp geçenlere yuh

* Müzik dışında nelerle ilgilisin?

Büyük çabalarla kurduğum bir işyerim var. Hayatımın 18 saati çalışmakla geçiyor. Müzik aletleri, stüdyolar var. Bu şartlar altında bir de müzikle uğraşıp üreten ve ortaya çıkartan tuhaf biriyim.

* Konserler ne zaman başlıyor?

Albüm çıkacak bugün yarın. 'Can Suyu' yeni albümümün ilk klip parçası. Kanallarda dönmeye başladı. Yakında teklifler gelmeye başlar.

* Kimleri dinlersin?

Duman var, Kağan iyi bir besteci, Batuhan gitarları tam kafamdaki gibi kullanıyor. Bu arkadaşlara, 'Cengiz Baysal' ın katkılarını unutmamak lazım.

Zevk alarak dinlediğim Erkan Oğur var. Dünya çapında büyük bir usta. İyi müzisyenler var bu ülkede. Ercan Irmak, Volkan Öktem, Eylem Pelit, Levent Altındağ ve daha birçokları. İsim vermek ne kadar doğru oldu bilmem ama söyleyemediğim daha onlarca müzik adamı var.

Ayrıca TSM söylemeyi çok severim Türkülerde öyle. Ben uzun hava ve Bozlak hastasıyımdır. Zaten benim müziğimde var bunlar. Can Suyu 5/8 düşünülüp 10/8 yazılmış bir parçadır.

* İdolün var mı?

John Lennon , Tony I'ommi, .Ian Enderson, Cem baba. Önemli ustalar.

* Biraz kendini anlatır mısın?

Canım sıkılıp bazen atarım kendimi sokağa, dalgın dalgın yürürüm ama bunu fark etmem. Daha sonra kendime gelirim, ' Haa bu da böyle bir yolculukmuş ' derim. Ben çok çabuk terk etmek isterim ortamları. Eğer ısınamadıysam hiç duramam. Biraz fazla hiperaktif bir adamım.

* Müzik piyasasını nasıl buluyorsun?

Çok çabuk edinme çağındayız. Adam bilgisayarın başına oturup bir düğmeye basıyor. Herşey elinin altında. Fastfood durumları var. Dünya şu anda böyle çalışıyor. Teknoloji adlı parçamda anlattım bunları.

Aslında anlatmak istediğim o kadar çok şey var ki. Dünyada oluşan herşeyi konuşup tartışabilmeyi isterdim. Hepsini konuşabilsek değil röportaj kitap olurdu. Bütün bunları anlatmadan geldik, anlatamadan gideceğiz diye korkuyorum. Ve bunları paylaşabilmeyi çok isterim.

Örneğin, 'Yuh' isimli bir parça yaptım. Üstelik senin de söylediğin gibi ortada mükemmel bir klip var. 2-3 bin kişi seyretmiş. Bu kadar önemli bir konu çok daha fazla seyredilmeliydi diye düşünüyorum.

‘İhanet Cinayet‘ var. Küresel ısınmayı anlatan. 9 yıl evvel yazmıştım. Çok daha fazla ses getirmesini isterdim.Ülkemizde yapılan iyi şeyler hep gözardı ediliyor. Çok fazla materyalim olmasına rağmen hala birşeylerin eksik olduğunu düşünüyorum.

Sitedeki şarkılar incelendiğinde 3-4 röportaj çıkar. Boş hiç bir şey yapmadım. Bir mankenle görüldüğün zaman herşey önüne gelir.Ben zor olanı yapıyorum. Zor ve faydalı olanı.

Herşeye rağmen ; Anatolianrock sitesinden 1000 civarı birebir mail alıyorum
Turkrock sitesinden 51.000 görüntülenmem var
Kendi sitem 70.000'e yaklaştı
Türkiye’ den dışarıdan beni takip edenler var

Ama birtek mankenler eksik. Ya da bir partiye göbekten bağlı değilim. Başka etkenler de var ama polemik olmaması bakımından konuşmuyorum...

Politize olmadan politika yapmaya kalkıyorsun ve adamlar seni dışlıyor. Burnumun dibinde çevre ve savaş karşıtı konserler oluyor adamlar en iyi sahne performansını yakalayan ve yaşatan grup olmamıza rağmen bizi çağırmıyorlar. Tüm bu olup bitenler haksızlık ve ben bunları hep yaşıyorum. Yıllar boyunca toplumun sorunlarını inceledim, sosyal düzeni irdeledim. Çıkan sonuç oldukça düşündürücü. Bu toplumda absürt işler yapmayınca, bazıları gibi absürt albüm kapağı hazırlamayınca ne yazsan ne söylesen boş.

Bütün olumsuzluklara rağmen yılgın değilim hala savaşıyorum. Ama emeklerimin karşılığını alamayınca üzülüyorum. Sanatçı hassastır, ince ve derinden düşünür. Hayatımızda bu kadar çarpıklık ve üçkağıt varken nasıl üzülmem, 'Hayat böyle birşey işte' diye olumsuzlukları görmezden gelemem.

İHANET CİNAYET

Demedim mi ben sana güzelim,
Yeryüzü dile geldi nihayet
Aç kalbini göster kimliğini
Gerçeği nasıl gizlediğini

Cinayet
İhanet

Yeryüzü ısınıyor fazla fazla
Sular yükseliyor amansızca
Boğuluyor dünyamız son hızla

İhanet cinayet ihanet
İhanet cinayet ihanet

*****

Vecdi’nin mutfak maceralarından bahsetmeyeceğim. İyi bir aşçı, güzel balık pişiriyor, özenle sosunu da hazırlıyor sonrasında bulaşık yıkamayı sevmiyor, ‘Mesela ben evde bulaşığı yıkamam, ben bulaşığı yapanım. O kadar çaba sarfettiğim bir şeyi nasıl ortadan kaldırırım, arkadaşlar yıkasalar da mutlaka izi kalır. Ama bazen yıkamaktansa komple ortadan kaldırmak daha iyi oluyor’ diye düşünebilir ama bir şeyler eksik kaldı sanki. Vecdi’nin balık ve sos tarifini versem de yine de bir şeyler eksik.

Sevgili Vecdi Yücalan, konuğum olduğun için mutluyum.

Sefalar getirdin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gerçekten çok büyük keyifle ve merakla okudum. tebrikleeeer:)

anise 
 11.05.2007 22:21
Cevap :
:) Canımsın sayfama hoşgeldin ve ilgine teşekkürler. Ben OBJEKTİF e dikkat diyorum. Adını çok sık duyacağız artık ve bunu hakediyorlar. :) Sevgiler  11.05.2007 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 647
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster