Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
2958
 

Oğlundan babasına mektup

Oğlundan babasına mektup
 

Bugün 21 Mart... Biricik babamın, senin doğum günün.

Kasım 1983. Aranıza hoş geldim. İlk yıllarımız senin gençlik yılların benim de bebeklik yıllarım. Benim şu anki yaşımdan sadece 2–3 yaş büyükken baba olmuşsun, babam olmuşsun. Yaş problemi gibi anlattım ama o zamanki problemler anlatılamayacak kadar zordu sanırım. Ayrı şehirlerdeyken telefonda duymuşum sesini. İlk evimizde, Ankara’da davetli olduğun yemeklerden ekmek arasına ciğer sıkıştırıp cebine atıp bana getirmişsin. İyi besleneyim diye. Hala öylesin, biz yemezsek senin boğazından geçmiyor. Yediklerinden bize de yedirmek, gittiğin yerlere bizi de götürmek istiyorsun. Ankara yıllarını hatırlamıyorum ama enimin kuğulu park çok hoşuma gidiyordu.

Zonguldak’ta yolunu beklerdim mutfak penceresinden. Annem kızdığı zaman baba diye ağlardım. Zonguldak’taki pazar piknikleri en büyük keyfimizdi. İlk arabamızı aldığında sürpriz yapmıştın bize. Gazetelerin verdiği kartondan ev, araba, çiftlik maketleri ile az mı uğraştık? O karton, uhu kokusu hala burnumda. Ne çok keyif alırdım seninle onları yaparken. Yaptığın yeni yıl şapkası okulda en çok sevilen şapka olmuştu. Çok uğraşmıştın onunla da.

Aydın yılları… Yeni okulumda, çevremde hep sen destek oldun annemle birlikte. Doğum günümde kafası yarılan yaramaz arkadaşın evine gitmiştik ziyarete. Dr. bilmem kimin oğlu. Babasının çocuğa verdiği cezayı duyunca şaka sanmıştım. Gerçek olduğunu anlayınca, ne kadar şanslı olduğumu bir kez daha anladım, senin oğlun olduğum için, babam olduğun için.

Zor samsun yılları… Aklımın bazı şeylere yeni yeni erdiği, kişiliğimin oturduğu yıllar. Seninle gurur duydum hep, yanında olmak istedim. Çektiğimiz zorluklar düşünce şeklimi etkiledi, değer yargılarımı şekillendirdi. İşinle ilgili yaptıkların, aldığın kararlar, iş ahlakın hep saygı duymamı sağladı sana.

Giderek sana benzediğimi görüyorum. Sende kızdığım özellikler, benim de özelliklerim olup çıkmış. Sosyal hayatın, çevrendeki kişilerin sana yaklaşımı, özel hayatın, aile hayatın, yaşam felsefen… Çoktan ben sen olmuşum bile.

Nazım sadece size geçiyor. En aksi, en gıcık, en çekilmez zamanlarımda; en anlayışlı haline bürünüp dengeliyorsun durumu. Olaylara bakışın, öngörülerin hep yol gösterir bana. Dürüst, mantıklı, akıllı, anlayışlı, onurlu, sağduyulu olmayı, oyunlarda hile yapmamayı senden öğrendim. Yalan söylememeyi de…

Sana sayfalar dolusu yazsam, yine seni anlatamam. Ne kadar yazsam da yine sana olan sevgimi, hayranlığımı sığdıramam buraya. Beni ben yaptığın için teşekkür ederim. İleride çocuğuma vereceğim en büyük hediye “senin gibi bir baba olmak” olur sanırım. İyi ki babamsın, iyi ki doğdun. Nice sağlıklı senelere, hep birlikte. Seni çok seviyorum.

Oğlun Yiğit…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Yiğit,böyle güzel bir yazıyı bu kadar geç okumuş olmanın hüznünü yaşıyorum.Babanız için yazdığınız bu güzel satırlar 34gün önce kaybettiğim büyükbabamı baştan sona yeniden yaşattı bana..Duygulanmamak mümkün değil.Sizin gibi bir evlat yetiştirdiği için babanızı,babanız hakkındaki düşüncelerinizden dolayı da sizi tebrik ediyorum.Siz ve babanız gerçekten çok şanslısınız. Babanıza iyi bakınız..

Betül Aydogdu 
 16.09.2008 19:28
 

Çok sanslısın diyebileceğim...ve onlarda bir okadar şanslı...

roji 
 10.12.2007 14:51
Cevap :
Bu şansın farkında olabilmek güzel. Farkederek yaşamak daha güzel. sevgiyle...  10.12.2007 16:33
 

Önce sizi,çünkü her evlat babasını sizin gözlerinizin gördüğü gibi göremez.Kutlarım,sonra babanızı,size böyle bakmayı,böyle olmayı,"öRNEK" olarak öğrettiği için.Bu "ÖRNEK" olmak çok önemli biliyor musunuz? Bazı anne ve babalr,kendileri hatalı davranırken,çocuklarına sürekli nasihatlerde bulunurlar.Oysa çocuklar davranışları örnek alırlar. Babanızın yeni yaşını kutluyorum,birlikte uzun,sağlıklı,mutlu,başarılı yıllar diliyorum.

DİNOZOR 
 25.03.2007 8:01
Cevap :
doğum günü tebriğinizden dolayı çok mutlu oldum. Teşekkür ederim. Aile içi iletişim konusunda, örnek olma, yaparak gösterme konusunda söylediklerinize katılıyorum. En iyi görerek öğreniliyor sanırım ve çocuklar, söylenenle yapılanın farklı olduğunu görünce arada kalıyorlar. En iyisi, aillelerin söylediğini, kendisinin de yapması. Saygılar.  25.03.2007 21:09
 

Babanıza kocaman ve sağlıklı bir ömür. Bu arada buna benzer bir yazı yazmayı ben de tam aklımdan geçiriyordum ki karşıma çıkıverdi bir baba resminin altında kafamdakiler. En çok şu kısma katılıyorum, bu dünyada kahrımızı sadece ailemiz çekiyor. Babaların sadece otorite olmadığını, arkadaş olduğunu pratikte gören şanslılardan olarak ne mutlu bize ailemiz yanımızda. Ben de ailemi çok seviyorum nedensiz, sebepsiz.Yazdıklarınızın bir benzeri blogta görülürse intihal olarak anılmaya, sadece duygulara tercüman oluyorum küçük esintilerle:) Elinize sağlık

Şenay Tufan 
 22.03.2007 1:00
Cevap :
İnsanın babası hakkındaki düşünceleri intihal olur mu hiç... Elbet benzer insanların babalarına olan sevgileri. Duygular benzer, düşünceler benzer... Birçok yazı var aynı konuda, babalar için yazılsın benzer yazılar, az onlara. Yazınızı heyecanla bekliyorum. Dediğiniz gibi en yakın arkadaşlarımdan birisi babam olduğu için pratikte şanslı kişilerden biriyim, sanırım sizin gibi. Seviyoruz onları nedensiz sebepsiz. Kahrımızı çekiyorlar nedensiz sebepsiz. Duygulara tercüman olacağınızı küçük esintileri bekliyorum. iyi çalışmalar.  22.03.2007 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1471
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

İzmir, 1983 doğumluyum. İstanbulda lisans eğitimimi tamamladıktan sonra İzmir'e döndüm. Hedeflerim d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster