Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '08

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
1980
 

Okul

Evet değerli Okurlar;

Bugün Okullarımız açılıyor.
Herkezde bir telaş. Zengini, fakiri üstüne elbise dahi alamayacak durumda olan, eskilerle idare edenler. Belkide yırtık ayakkabılarla okula başlayanlar. Bunlar tabiki görmezden gelen varlığı sayılamadığı halde elini cebine atmayan komşuların, zenginlerin, basit bir haşlık dahi vermeyen cimrilerin hatası.
Sonuçta iyi ya da kötü herkez neşeli bir şekilde okulun yolunu tuttu.
Umarım bu sene diğer seneler gibi geçmez. Daha bilinçli, çocukların, gençlerin kendine güveni, geleceği ile ilgili kaygıları olmadan geçer.
Yoksa zaman geçsin diye okula gitmek, fevkalade üzücü.Yollarda birden sorulan sorular olur .İnsanların seviyesini ve nelerle ilgilendiğini gösterir.Meşhur sorular.Hani şu bizlere örnek olan mankenlere, futbolculara, sanatçılara dahi sorulduğunda bir haltmış gibi gülümseyerek hatalı cevapları. Televolelerin bir haltmış gibi yayınlaması.

4.ncü cumhurbaşkanı kimdir? diye soruluyor, apışıp kalınıyor.Buna benzer basit sorular.Fakat Fenerbahçe, Galatasaray vs.. takımını sayarmısın ? de .Yedekleriyle saysınlar sana.Hiç unutmam bir gün daha 10-11 yaşlarında bir çocuk bırakın futbolu atları sayıyordu.Anası kimmiş? nerede doğmuş? safkan ingiliz tayıymış.Kırma arap atıymış.Ağzım açık kaldı.''Evladım harikasın ''dedim.Peki Cumhuriyetimiz kaç yılında ilan edildi? 6.ncı Cumhurbaşkanı kimdi? İstanbul'un fethini kim gerçekleştirdi? tık yok.üstüne üstlük amaan abi nerden biliyim mecburmuyum?

''Zaten hergün okuldayız'' diyor.Okusak noolacak.Ya işsiz kalacağız, ya da tercih edeceğimiz okul bulamayacağız diyor. Daha 11-12 yaşı dikkat edin.
İşte demek istediğim olay.Zaman geçsin diye okula gitmek.Biz büyüklerin hayatta örnek olduğu çocuklar. Beyinlerimiz nelerle dolu siz düşünün.Geleceğe bu kafalarla bakarsak eyvahki ne eyvah. Geçmişini bilmeyenler geleceğe ışık tutamaz.Ne kadar güzel bir kelime.Ne kadar güzel bir örnek. Umarım biz büyükler ve Hükümetimiz üzerine düşen görevleri yapar, daha dikkatli oluruz.

Allah hepsine zihin açıklığı versin.Nice Kemal Atatürk'ler, aydın insanlar , hatta değerli Camii hocaları bu okuyan gelecek vaat eden gençlerimizin içinden çıksın.

Selam ve saygılarımla....

Ahmet İdiz....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahmet Kardeşim Yazdıklarında çok haklısın.Haydi çocuklar okula diyoruz,8 yıllık zorunlu eğitim uygulanıyor ülkemde.Ama öylelerini görüyor ve şahit oluyorum ki,kayıt dahi yaptıramıyor geleceğimiz çocuklarımız.Bütçeleriaşan kayıt parası,üst,başvs.vs. Ve bu insanlar isteyemiyor kimseden bir şey,anlatamıyorlar bile.Yol yordam bilmiyorlar.Fakir çocukların ailesi ekmek derdinde,okul ikinci planda kalmış.Birde ek olarak dershanelere gitme gerekliliği... Ben şaşırmış durumdayım,hangi kapıyı çalsam yığınla sıkıntı.Karınca kararınca yetişmeye çalışıyorum.Ancak memur kazancımla nereye kadar çabalarım.Çok üzülüyorum aslında. Bari şu mübarek günlerde yardım gücü olanlar fitrelerini,zekatlarını yardıma muhtaç kimselere verseler.Bir nebze rahatlayan insanlar olacağı gibi,alınacak duaların güzelliğini tahmin edebiliyorum. Allah merdede namerdede muhtaç etmesin,yalnız aç oturanlar varken tıka basa yerken azıcık düşünelim derim. Yazılarına deva kardeşim,halkın sesi hakkın sesidir.Sevgilerimle

S.S. 
 08.09.2008 23:13
Cevap :
Böyle güzel yorum tabiki siz değerli Seyhan Hanımdan Çıkar.Yazdığınız tüm yazıları gönülden takip ediyor ve destekliyorum.İyiki varsınız... Saygılarımla.. Ahmet...  18.09.2008 6:27
 

Sayın Ahmet İdiz gerçekten büyük bir sorunu anlatmış ve güzel temennilerde bulunmuş.Bu yüzden kendisine teşekkür ederim.Bu ülkede herkez geçmişini bilmeli,nasıl futbol takımlarının oyuncularını ezbere biliyorsak,geçmişimizide bilmek bizim en öncelikli vazifemiz.Zaten geçmişini bilmeyen insan bu ülkeye ne kadar faydalı olabilir diye düşünüyorum. Ağaç yaşken eğilir diye ne kadar güzel demişler.Ağacı yaşken eğmenin tek yolu okul.tabiki futbol vs ilgi alanlarımız olacak ama önce geçmişimiz... Böyle bir sorunu dile getirdiği için sayın Ahmet İdiz'eçok teşekkür ederim.

Emrah Coskun 
 08.09.2008 17:38
Cevap :
Değerli Can dost.Sen bir Kralsın.Yazılarımı takip etmen yorumlaman beni duygulandırıyor. Her şey gönlünce olsun.. Ahmet..  18.09.2008 6:28
 

Sevgili kardeşim, Yurttaş duyarlılığıyla yazdığın güzel yazıyı okudum. Ne yazık ki ülkemizde eğitimin geldiği son nokta bu. Sende bunun çok iyi bir fotoğrafını çekmişsin. Kutluyorum. Başarılar ve sağlıklar diliyorum.

SEBAHATTİN ÇILBIR 
 08.09.2008 17:27
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sebahattin Bey. Topluma kılavuz olabiliyorsak ne mutlu bize... Selamlar Ahmet...  18.09.2008 6:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 858
Kayıt tarihi
: 31.08.08
 
 

Adım Ahmet. İstanbulda ikamet ediyorum. Aktif konuşkan yazan paylaşan biriyim. 16.02.1969 Tokat doğu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster