Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
622
 

Olanı, Olduğu Gibi Görmek

Olanı, Olduğu Gibi Görmek
 

Olanı, olduğu gibi görmek gereklidir! Çoğumuz, "ben böyle yapıyorum, zaten" deriz, ama pek azımız yaparız bunu. Hep olmasını düşlediğimiz dünyada yaşamaya uğraşırız. Uğraşırız uğraşmasına ama.. Yine çoğumuz, bu 'olmasını düşlediğimiz' dünyada yaşamak için hiç bir şey yapmayız. Hep başkalarından bekleriz. Okumayız, düşünmeyiz, öğrenmeye çalışmayız, sorgulamayız, tartışmayız, bildiklerimizi başkalarına aktarmayız. Kısacası 'düşlediğimiz dünyada yaşamak' için mücadele vermeyiz. Ondan sonra da isyan ederiz. Dünyanın kötülüğünden, gittikçe batağa sürüklendiğinden, bizi kimsenin anlamadığından falan dem vururuz.

Ya da bir başka çeşidini yaparız. Elimizi eteğimizi çekeriz dünyadan. Yarısı dolu su bardağına 'yarısı neden boş' diye kızarız. 'Yaşamak o kadar önemli miymiş, niye gelmişiz ki bu dünyaya, getirirken bize sormuşlar mı' der, küseriz yaşama. Kendimizin ve çevremizin sorunlarıyla savaşmaktan, onları çözdükçe alınan mutluluktan habersizce yaşar gideriz.

Hepsi de aynıdır. Aynı ölçüde tehlikelidir. Çünkü 'insandır' söz konusu olan. Ve insanların bir araya gelerek yarattığı 'toplum'dur. Her insan, önce 'çevre yaratığı'dır. İçerisinde yaşadığı toplumdan öğrendikleriyle büyür. Sonra 'çevre yaratıcısı'dır. Herkesin iyi kötü bir çevresi vardır, ailesi vardır, arkadaşları vardır. İnsanın içerisinde bulunduğu şartlar karşısında takındığı tutum, aldığı tavır; onun hem kendisini, hem çevresindeki insanları etkiler.

İşte bütün bu "etki"ler (= hayat), hepimizin ana ve ortak konusudur! Böylece; bu ve bundan sonraki blogların çerçevesi de çizilmiştir! Hepimize kolay gele..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olanı olduğu gibi görmek acıtır bazen içimizi, kabul etmek istemeyiz, hayata küser, susar, içimize kapanırız... en sevdiklerimiz de bizden farklı değildir görmezden gelinir gerçek ta ki artık bu durum yok sayılmaktan sıkana kadar canımızı! ...sonra gerçekler kabul edilir önce sizin tarafınızdan sonra sevdikleriniz kabul eder, yani herşey sizde başlar. Birçok kişi istediği hayatın içinde değil? Hayat, seçmediğimiz birçok şey gibi aslında... ne ismimiz, ne saçımızın, gözümüzün rengi, ne tenimiz vs.vs. hepsi hayatta hazır bulduğumuz şeyler. Güzel ve düşündürücü bir yazı ile merhaba demişsiniz bize hoşgeldiniz.

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 07.04.2011 15:15
Cevap :
Çok teşekkürler.. Yorumunuza sağlık.. Haklısınız.. Bir kafes var kendi çevremize ördüğümüz.. Dışarıyı görmemize engel oluyor..  07.04.2011 19:05
 

Sakın ha sakın bu yazdıklarımdan "benim mükemmel biri olduğum, bu hataları yapmadığım" anlamı çıkmasın! Bu çok rahatsız eder beni.. "Mükemmel insan ölmüş insandır!" Hareket etmediği için hata da yapmaz! Yaşadığım sürece ben de hata/lar yaparım elbet! Zaten yaşamın büyük bir bölümü bu değil mi? Hatalar ve bunları düzeltmek için yapılan çabalar!! BA

Babür Akdağ 
 10.01.2011 16:19
 

Babür Hoşgeldin sevgiler

Rengin Özesmi 
 10.01.2011 13:45
Cevap :
Hoş bulduk Rengincim.. Yavaş yavaş Voltranı oluşturacağız burada da heralde?  10.01.2011 16:26
 

Yazılarınızı beğenerek okuyorum abi. Yeni yazılarınızı bekliyorum. Kalemine sağlık...Sevgi ve saygılarımla...

iskender durgun 
 10.01.2011 11:13
Cevap :
Sağolasın İskender, hele eskiler bir bitsin yeniler de gelir umarım.. Sevdim burayı :)  10.01.2011 16:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 01.01.11
 
 

Milliyet Bloga taşınmam kolay olmadı.. Varlığını aşağı yukarı başlangıcından beri bildiğim bu dev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster