Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
534
 

Ölen/Öldüren Müslüman Lâkin Batı’dan Gelir İsyan!

Ölen/Öldüren Müslüman Lâkin Batı’dan Gelir İsyan!
 

Yanık Türküsü dilimizden düşmeyen Yemen’den söz ediyorum. Suudî Arabistan’ın üç yıldır vurduğu, ço!uk-çocuk, kadın-ihtiyar demeden binlerce sivili öldürdüğü Yemen!

Yemen bizim gündemimize giremiyor! Kitle halinde çocuklar öldürüldüğünde birkaç gazetede haber olursa oluyor… O kadar! Sonra unutuluyor!

Çok tuhaf bir durum: 9 Ağustos’taki, 44’ü çocuk, 54 sivilin katili olan bombanın menşei ortaya çıkınca, birkaç gazete, haklı olarak, Amerika’yı hedefe oturttu. Fakat bombaları Yemen’e, çocukların üstüne fırlatan Suudî Arabistan’a, medyamızdan, neredeyse “tık” yok!

Elbette ABD’nin suç ve sorumluluğuna dikkat çekilmesinden memnunum. Lâkin o da gayet sınırlı ve cılız. Kamuoyu habersiz ve duyarsız… Yemen’deki katliamlara aydınlarımız, sanatçılarımız, siyasetçilerimiz kıyameti koparmalıydı. Amerikalı profesörden, Kanadalı sanatçıdan ses var; Müslüman ülkelerden, Türk sanatçıdan ses yok.

ABD’nin Brooklyn Üniversitesi Profesörü Mustafa Bayumi, “Amerikan bombaları Yemen’de çocukları öldürüyor, Kimsenin umurunda mı?” başlıklı bir makale yazıyor. Makale, İngiliz The Guardian’da yayımlanıyor.

Bayumi, yeni bir katliam haberi daha veriyor: “Okul otobüsü katliamından sadece iki hafta sonra, Suudi hava saldırıları, Hudaydah eyaletinde savaştan kaçan 26 çocuk ve dört kadını daha öldürdü.”

Makale şu çarpıcı isyanla dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor: “Dürüst olalım; Yemen'deki savaş bugün toplumsal ilgimizi neredeyse hiç çekmiyor. Çünkü Yemenliler Müslüman, kahverengi ve fakirdir.” (The Guardian, 25 Ağustos 2018)

Kanadalı Dünyaca ünlü aktör Jim Carrey, "Yemen'deki bir otobüste 40 masum çocuk öldürüldü. Bizim müttefikimiz, bizim füzemiz, bizim suçumuz" ifadesini kullanarak tepki gösterdi. Binlerce kişi, bunu Twitter hesabında tekrar paylaştı. (Milliyet, 18.08.2018)

Yemen’deki sivil ölümleri dolayısıyla, İngiliz medyası, İngiltere Hükümeti ve Başbakan Theresa May’in rol ve sorumluluğunu sorguluyor. May ağır bir dille eleştiriliyor.

Silahlar, uçaklar, bombalar İngiltere ve ABD'den… Gel gelelim, o silahları kullanıp Yemen’i cehenneme çeviren, çocukları, sivilleri katleden kim? Suudi Arabistan!

Suudilerin ayrıcalığı ne? Dokunulmazlıkları mı var?

Türk ve Müslüman aydın, siyasetçi, sanatçı, neden bu katliamlar sebebiyle Suudilere tek kelime etmiyor?

Ahhh… Yemen Türküsü…Her zamankinden daha yakıcısın, daha yanıksın:

Ah o Yemen’dir/ Gülü Çemendir… Giden gelmiyor/Acep nedendir?

x   x   x

Jim Karrey'in attığı Twit: 40 innocent children killed on a bus in Yemen. Our ally. Our missile. Our crime.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu blogunuzu maalesef zamanında kaçırmış ve okumamışım. Ölen ve öldürenin Müslüman olmasına karşın "isyan" ın batıdan gelmesi fikrine tam olarak katılamıyorum. Batı isyan etmiyor aksine sadece timsah göz yaşları döküyor. Sorun aslında BATI da değil dünyanın, toplumların yönetiliş biçimidir ve bu biçimde SİYASET ve DEMOKRASİ'dir. Dünyanın her tarafında olmak üzere HUKUK siyaset ve demokrasi ezberinin üstüne çıkmadığı müddetçe yalan,dolan, haksızlık, hukuksuzluk, sömürü ve adaletsizlik son bulmayacaktır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 14.11.2019 7:31
Cevap :
Evet, ezberlerin üzerine çıkılmalı ve ezberler bozulmalı. Sizinle yeniden iletişim halinde olmaktan çok memnun oldum. Çok teşekkür ederim. Selâmlar...  14.11.2019 14:30
 

Suudilerin ayrıcalıkları ne? Dokunulmazlıkları mı var? Cesur sorular. Bu soruları soramıyorsak yazar değiliz, insan değiliz.

Kerim Korkut 
 29.08.2018 10:13
 

Sayın Cengiz! Ortadoğu kazan gibi kaynıyor Allah yardım etsin.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 27.08.2018 18:34
 

Başlık yeter. Başka söze gerek yok. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 26.08.2018 18:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster