Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '18

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
92
 

Önce Solu Tanımlamak...

Sabah gazetesi yazarı Sn. Engin Ardıç;

“Türkiye’de sol düşünce ‘üretilemez’! Bu bir ithal malıdır, Batı’dan gelmiştir, ancak Batı’da ‘yeni bir sol’ oluşursa bizimkiler de alıp uygulamaya kalkarlar, işte o kadar” demiş.

AK Parti; sol bir parti olmadığı halde, yani muhafazakâr demokrat bir parti olarak kendini tanımlasa da, sol partilere taş çıkartacak düzeyde sosyal politikalar izlemiştir.

Esasında, AK PartiCHP’nin yapması gereken birçok “SOL İÇERİKLİ” icraat ve uygulamayı sosyal yaşama adapte ederek, geniş kitlelere ulaşabilmiştir.

Gerçekten de sol partiler sadece söylem düzeyinde kalarak iktidar olabilir mi? Gerçi Türkiye’de sol bir parti var mı? Polemik yaratmak değil derdim! Marjinal partileri dikkate almaz isek, bugün Türkiye’de sol kulvarı dolduracak parti, Cumhuriyet Halk Partisidir.

Sayın Engin Ardıç’ın yazısından anladığımız kadarıyla, Türkiye’de sol olmadığı gibi, CHP de sol bir parti değil. O zaman “Sol”u doğru düzgün tanımlamak gerekir. Gerçekten de ideolojik bazda sol siyasi düşünce nedir? Hedefi nedir? Siyaset kurumu içindeki fonksiyonu nedir?

Sayın Ardıç’ın dediği gibi, bayatlamış söylemlerle solculuk yapılamaz mı? Ki, esasında doğru noktaya değinilmiş. Eski nostaljik sloganlarla, toplumların problemleri ele alınıp, çözümlenebilinir mi?

Yine, ülkemizde ideolojilerin düşünsel altyapılarını belirleyen husus nedir? Türkiye’de özgün fikir ve düşünce üretimi yok mu? Esasında yine Sayın Ardıç’ın belirttiği gibi sırf Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Düşmanlığı” üzerinden solculuk yapılabilinir mi?

Artık Türkiye’nin üzerinde bir oturup düşünmesi gerek:

Türkiye’de “Solculuk” nedir?

Neleri hedeflemekte ve savunmaktadır?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın matilla Bey, yazılarıma gösterdiğiniz ilgi ve alakadan ötürü teşekkür eder, saygılarımı sunarım; pekâlâ katkılarınız da düşünce dünyamızı zenginleştirmekte...

Erhan Salman 
 05.04.2018 11:12
 

Sol düşünce Fransa'da eşitlik ve özgürlük sloganlarıyla hayata atılmış bir düşünce biçimidir. Daha sonraları solculuk sosyalizm ile özdeşleşmiş ve sonunda da iflas etmiştir. Günümüzde ise özgürlük kavramına ihtiyaç kalmamıştır çünkü herkes her istediğini zaten yapabilmektedir. Bu nedenle de ihtiyacı hissedilen kavram artık sadece eşitlik kavramıdır. Ancak bu eşitliğinde adalet ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde sağlanacağı muhakkaktır. Kısacası sol'un sol olabilmesi için halkın gerçek ihtiyaçlarını belirleyip bunların hayata geçirilmesini temel amaç olarak ifade etmesi gerekir. Böyle bir siyaseti de mevcut siyasi partilerimizden bekleyemeyeceğimize göre bence SOL, KAF DAĞI'nın ardındadır. Selamlar

Matilla 
 04.04.2018 18:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 426
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 71
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster