Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '14

 
Kategori
Tiyatro
 

Orantısız bir dövüş: Hamlet

Hamlet oyunu çağdaş bir yorumla yeniden sahnede!
 
“Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin. Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.Bütün mesele hazır olmakta.Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! “
 
Geçtiğimiz Çarşamba günü, CEF Tiyatro ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından yeniden sahneye konulan William Shakespeare’in en önemli eseri, Hamlet’i izledim. Rejisini ve dramaturjisini Kemal Başar’ın üstlendiği oyun, çağdaş bir yorumla sahneye aktarılmış. Oyuna Okan Bayülgen’in sesi de konuk oluyor. Açıkçası oyunda sevmediğim az sayıda ayrıntıdan biriydi diyebilirim.
 
Oyunda oyunculuklarıyla ipi göğüsleyen iki isim var; Prens Hamlet rolü ile Arda Aydın ve Ophelia rolü ile Beste Bereket. Kimine göre Arda Aydın’ın bu rol için seçilmiş olması “Hamlet sarışın olur mu hiç ” yorumlarına sebep olsa da Jude Law’ın Broadway’de Hamlet kılığında seyirci karşısına çıktığını da hatırlatalım. Buradan varacağımız sonuç ise oldukça basit; Hamlet ben de dahil olmak üzere çoğunluğun kafasında sarışına yakın, hiç yoktan açık tenli bir karakter. Sesiyle hemen sıcak bir etkileşime gireceğiniz Arda Aydın, Hamlet rolünün hakkını çok iyi veriyor.
 
Beste Bereket ise Arda Aydın gibi rolünün hakkını fazlasıyla vermenin yanında bambaşka şeyler de yapıyor. Ophelia’ya can veren Beste, oldukça ve maalesef kısa tutulmuş sahnelerinde Ophelia ile öyle bir yükseliyor ki, bir anda oyunun adının Hamlet değil de, Ophelia olduğunu düşünüyoruz. Tüylerinizi diken diken edecek sahnesiyle, Ophelia, sizi derinden etkileyecek!
 
Kalbinizi, aklınızla orantısız bir dövüşe zorlayan bu oyunu kaçırmayın!
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 143
Kayıt tarihi
: 25.10.14
 
 

Tiyatro, Müzik, Plastik Sanatlar, Sinema sever, Gezip, görmek anlatmak, fotoğraflamak ister, Şehi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster