Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
794
 

Organ Bağışı duyarlılığı yok oldu

Organ Bağışı duyarlılığı yok oldu
 

Ege Üniversitesi Organ Nakli ve Araştırma Merkezi her yıl 3–9 Kasım arasında halkı bilinçlendirmek ve dikkat çekmek için düzenlenen Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi etkinliğe imza attı.

İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin gibi birçok ilde koordine halinde yapılan etkinliklerde halk organ bağışına davet edildi.

Merkez adına bilgi veren Dr. Şükriye Alyanak; gece gündüz çalıştıklarını ve bu işi seve seve yaptıklarını vurgulayarak organ nakli ve bağışı konusunda halkın yanlış bilgileri ve önyargıları sebebiyle ilerleme kaydedemedikleri söyledi.

Alyanak İzmir Müftülüğünden Cuma hutbelerinde organ bağışı hakkında vaaz verilmesi konusunda söz aldıklarını belirtirken 2007 ve 2008 yıllarında organ bağışı sayısında ciddi düşüşler meydana geldiğini söyledi.

Türkiye’de organ bağışı sayıları karşılaştırıldığında İzmir ve Ege Bölgesi açık ara birincilik elde ediyor. Antalya ikinci, İstanbul üçüncü olurken Ankara ise ancak dördüncülüğü elde edebildi.

Organ nakli beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ nakli bekleyen hastalara transfer edilirken, beyin ölümü gerçekleşen hastadan 7 farklı kişiye can sağlanabiliyor.

Kalp, karaciğer, böbrek, kornea, ilik gibi organ ve dokular üçüncü bedenlere bile hayat olabiliyor.

Organ nakillerinde kişileri rahatsız eden dini gerekçelere Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan net bir cevapla dinimizce sakıncası yoktur cevabı verilirken, “acaba bir kaza ya da yaralanma anında organ bağışı yapacağımız için bizimle fazla ilgilenmeden organlarımızı alırlar mı?” endişesi ise doktorlarca net bir biçimde yalanlanıyor.

Organ bağışı konusunda herkesin duyarlılık göstermesi sağlıklı toplumların devamı açısından önemli bir durum olmaktadır.

haber: Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen yıl Tansaş mağazalarında Organ Bağışı gönüllü kampanyaları oluşmuştu.Yerel basında ve MB'de yazarak yazarak uyarmıştım...Bulunduğum kentte, (Başta bendeniz olarak ) yüzlerce insanın organ bağışı yaptığına tanık olmuştum...Bizim halkımızın bu konuda da , genelde bilinçsiz olması ve yönetimlerin ''Nemelazımcılığı '' nedeniyle -birebir- yapılacak aktif projelere ihtiyaç var... Kızılay'ın ,Kan Bağışı için sürekli mücadelesi, örnek alınmalıdır..Selam ve sevgilerimle...

Mesut Selek 
 13.11.2008 21:16
Cevap :
Mesut Bey siz ve bizim gibiler sayesinde unutulmaya yüz tutmuş kampanyaları canlandırarak yararlı işlere imza atacağız...  13.11.2008 22:17
 

duygusunu hisettiren bir yazı.. umarım bir gün bu ülkede organ bağışı konusunda daha bilinçli hareket edilir.. buna memlekteçe çok ihtiyacımız var.. teşekkürler..

?=)( 
 11.11.2008 21:41
Cevap :
Duyarlılığınıza Teşekkürler...  11.11.2008 22:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2168
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster