Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

15 Eylül '09

 
Kategori
Organik Ürünler
Okunma Sayısı
5284
 

Organik gübre "sidik" ...

Organik gübre "sidik" ...
 

Domatesin sevdiği gübre?


Fin'li araştırmacılar doğal yeni bir gübre keşfettiler; bu gübreyi, kullanılan kimyevi gübreye alternatif olarak görmektedirler. Belki duyduğunuz zaman biraz garip gelecek ama o gübrenin adı: Sidik, yanlış duymadınız.

Yapılan çalışmalar neticesinde sidikle gübrelenen Domateslerin verimi dörde katladığı tesbit edilmiş. Böylelikle natürel bir metodla pahalı kimyevi gübrenin yerini alacağı kanaatindeler. Aynı zamanda toprağın PH "asit" değerinin yüksek olmasınıda önlemektedir.

Finli araştırmacı Surendra Pradhan Üniversite Kuopio. „Magazin Agrıcultural and Food Chemistry“. Yapılan çalışmaları bu şekilde açıklıyor..

Sidiğin odun külü ile karıştırıldığı taktirde toprağın zenginleşmesine aynı zamanda da asit miktarının dengelenmesini sağlamaktadır . Bu yolla gübrelenme ile diğer kimyevi gübre verilen Domatesler arasında bir farkın olmadığı görülmüştür. Domates de bulunan Antioxidan Leukopin ve Beta-Carotin miktarında her hangi bir değişikliğe uğramadığıda tesbit edilmişdir.

Yirmi ayrı çeşit Domates de yapılan lezzet testinde her hangi bir değişiklik görülmemiştir. Sidik ve odun külü ile gübrelenmiş bu ürünlerde bakteriyede rastlanmamıştır.

Gübrelemenin yapılması sırasında dikkat edilecek konum. Direk ürünün üzerine değil bitkinin çevresine yapılması gerektiğidir; böylelikle temasla ortaya çıkacak amonyak yanımının önlenebileceğidir. Bu çalışma ile ürünlerdeki kimyevi minarelleri ortadan kaldırmaktadır. Sidik. odun külü yapılan gübreleme ile organik ürün almanın yanında atık sularda önemli bir katkıda bulunmasıda bir başka kazanç olarak görülmektedir.

Sidik içinde Azot, Fosfor ve Potasyum taşımaktadır. Çalışmalar bu gübreleme metodunda Salatalık, Mısır, Lahana ve diğer yeşillik salatalarda istenilen verileri organik olarak alabilmişlerdir. Odun külünde de Fosfor Potasyum Kalsıum ve Magneziumla gerekli ihtiyacı karşılamaktadır.
Şimdiye kadar neden böyle bir uygulama yapılmamıştır diye soracak olursanız. Bunun tek cevabı:
Sidik ve Odun külü ile bir gübrenin hazırlanıp bitkiler üzerinde ciddi bir şekilde çalışmanın yapılmamış olduğudur.
Kimyevi gübrelere karşı organik tarımsal çalışmalar, bundan sonra da bir çok alternatifler yaratacağı kanısımdayım.

Saygılarla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1161
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster